Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

USAR tým nevzdává své úsilí v hledání zavalených osob. Muži se střídají po 6 hodinách

Čas běží a naděje na záchranu osob zavalených při zemětřesení v Turecku se zmenšuje. Přesto náš záchranný tým USAR stále naplno pracuje a snaží se dostat do útrob panelových domů, které se zcela sesunuly. Pod sutinami jsou stále desítky lidí.

Čtvrtý den po zemětřesení v Turecku se toho pro český USAR tým příliš nemění. Záchranáři přešli na směny, ale pracují nepřetržitě 24 hodin. Vždy asi polovina z 69 mužů odpočívá a polovina pracuje. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Předpokládáme, že je v sutinách stále ještě několik desítek osob, nepřestáváme pracovat, střídáme se v šestihodinových směnách. Priorita je záchrana živých osob, ale neméně důležité, například pro pro blízké, kteří jsou často na místě a sledují naši práci, je také vyprošťování zemřelých."

Český USAR tým má na starosti dvě zřícené sedmipatrové budovy. Obě padly tzv. palačinkovým kolapsem. V podstatě se zhroutily boční zdi a patra napadala na sebe. Hasiči bohužel zatím vytahují pouze mrtvé. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu (natočeno 8.2.): "V jedné bylo nalezeno 7 mrtvých osob, v tom druhém máme potvrzeny 3. Nemáme potvrzeno, zda je někdo naživu, ale s největší pravděpodobností ne. Záchranáři naplno jedou, celý tým je nasazený. Děláme vše proto, abychom dokázali někomu pomoci. Samozřejmě čas hraje proti nám a proto je to nasazení maximální." 

Byla také vytvořena malá skupina pro rychlé nasazení, která pomáhá i ostatním týmům. Jde o kynologa a velitele se štěrbinovou kamerou. Už označili dvě místa s předpokládaným výskytem živých osob. O jejich vyproštění se postará USAR tým z Alžíru. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy