Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový RegioPanter bude jezdit mezi Ostravou a Opavou, poprvé byl k vidění na veletrhu Rail Days

Celý MS kraj |

V Ostravě v pondělí začal mezinárodní veletrh se zaměřením na kolejová vozidla, moderní technologie a železniční infrastrukturu - Rail Days. Partnerem akce je i Moravskoslezský kraj, který na místě představil nový vlak RegioPanter, který bude vozit cestující mezi Ostravou a Opavou.

V Ostravě dnes byla pokřtěna nová elektrická třívozová jednotka RegioPanter, která bude ještě tento měsíc  spojovat Ostravu a Opavu. Slavnost se konala v rámci železničního veletrhu Rail Days. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Železniční doprava je pro náš kraj nejen s ohledem na zlepšování životního prostředí velmi důležitá. Jízda vlakem je bezpečnější, pohodlnější a často i rychlejší, než je cestování autem. Pro její další zatraktivnění je rozhodně na místě zvyšovat kvalitu vlakových souprav. Nový RegioPanter našim cestujícím nabídne příjemné klimatizované prostředí s pohodlnými sedačkami, dostatečné prostory pro kočárky, vozíky nebo jízdní kola, ale také zásuvky pro nabíjení nebo Wi-Fi. Samozřejmostí je bezbariérovost a informační systém, který počítá i s přítomností cestujících, kteří mají špatný zrak nebo neslyší."
Martin Kupka, ministr dopravy ČR: „Třívozové Pantery jsou dalším příspěvkem do celkové obnovy vozového parku na české železnici. Naším cílem je dosáhnout postupně stavu, kdy cestujícího ani nenapadne vnímat moderní vlak jako něco mimořádného a nového, ale jako běžnou součást pohodlného, rychlého a spolehlivého cestování po železnici."

Představená souprava je první z celkové dodávky 60 kusů, které si objednaly České dráhy na regionální tratě po celé zemi.

Michal Krapinec, ředitel ČD: „Železniční doprava v Moravskoslezském kraji postupně prochází obměnou a modernizací, která zásadně zvyšuje komfort cestování v regionu. Nejnovější posilou jsou dvě nové třívozové elektrické jednotky RegioPanter, které pořízujeme s podporou operačního programu OPD2. Jezdit budou na osobních vlacích mezi Opavou a Ostravou- Svinovem a doplní do regionu již dodané moderní jednotky CityElefant a předchozí dvouvozové RegioPantery."

RegioPantery už v našem kraji jezdí, ale jejich další generace je samozřejmě výrazně vylepšená po všech stránkách.

Tomáš Ignačák, ředitel Škoda Group CZ/SK: „RegioPanter je naše vlajková loď a mám radost, že si získal u cestujících velikou oblibu. Tato generace sice navazuje na předchozí dodávané elektrické jednotky, které jsou už v provozu v mnoha krajích, ale tato se od svých předchůdců významně liší. Jedná se zejména o systémy nové generace, a to jak trakční pohon, který je úspornější a bezpečnější, tak řídicí systém včetně ETCS a vlak splňuje nejvyšší současné požadavky na bezpečnost. Podvozky mají vylepšený chod a vlak je prostornější a pohodlnější."

Tyto vlakové soupravy jsou v z velké části vyráběny v dílnách škodovky v Ostravě, které ve třech závodech zaměstnávají 1400 lidí a hledají další. 

Nahlásit chybu


K tématu

České dráhy vypraví přes Ostravu v roce 2024 více spojů do Polska i nové vlakové soupravy

23. září 2023 9:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V mezinárodním jízdním řádu Českých drah pro rok 2024 se rozšíří nabídka spojů k našim sousedům. V plánu je více spojů do Polska, četnější bude spojení z Moravy do Vídně a častěji pojede druhý pár vlaků Praha – Vídeň přes Tábor a změny se dotknou noční dopravy. V průběhu roku 2024 je plánované nasazení prvních nových netrakčních jednotek ComfortJet. To umožní vyřadit  z vlaků dálkové dopravy další starší osobní vozy.

Ostrava hostí mezinárodní železniční veletrh

4. června 2023 17:30 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava letos opět přivítá tisíce návštěvníků Rail Business Days 2023. Myšlenku vrátit tento mezinárodní železniční veletrh zpět do regionu, kde historicky začínal, inicioval Moravskoslezský kraj a rád se stal jeho partnerem. Na jeho konání přispěl 2 miliony korun.

Další úzkorozchodná lokomotiva se po více než čtyřech letech vrátila na Osoblažku

4. března 2024 17:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Motorová lokomotiva 705.914 byla v těchto dnech po opravě u společnosti CZ LOKO přepravena domů na úzkorozchodnou dráhu Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Na Osoblažce bude dodavatel pokračovat ve zprovoznění lokomotiv přímo na úzkorozchodné dráze.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Děti na hradě Hukvaldy hledaly poklad

Hrad Hukvaldy nenabízí jen možnost projít si rozsáhlou zříceninu, ale v průběhu sezony má v programu řadu zajímavých akcí. Při jedné z nich děti hledaly poklad.

Policisté kontrolovali motorkáře na Opavsku a Frýdecko-Místecku

Včera 21:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu motorkářů, ale kontrolovali také ostatní účastníky silničního provozu. Zkontrolovaných bylo 190 a zjištěných přestupků 60.

Jesenický umělecký festival Jes Art se konal v Janovicích již pošesté, představil umění, řemesla i workshopy

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Malíři, sochaři, fotografové, řezbáři, výtvarníci a představitelé noha dalších odvětví umění se již pošesté sjeli do Janovic u Rýmařova. Ve westernovém kempu Indiana se konal další ročník uměleckého festivalu Jes Art. Svou pestrostí a záběrem zaujal každého návštěvníka.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Pád na motokrosu, paraglidingu, i z koně. Náročný den pro moravskoslezské záchranáře

Včera 8:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští záchranáři zasahovali v neděli u řady zraněných pacientů. Kromě běžných úrazů a nehod cyklistů to byl také pád při motokrosu, pád paraglidisty, či pád koně.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Nový RegioPanter bude jezdit mezi Ostravou a Opavou, poprvé byl k vidění na veletrhu Rail Days
Vydáno 5. června 2023 13:06, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
V Ostravě v pondělí začal mezinárodní veletrh se zaměřením na kolejová vozidla, moderní technologie a železniční infrastrukturu - Rail Days. Partnerem akce je i Moravskoslezský kraj, který na místě představil nový vlak RegioPanter, který bude vozit cestující mezi Ostravou a Opavou.

V Ostravě dnes byla pokřtěna nová elektrická třívozová jednotka RegioPanter, která bude ještě tento měsíc  spojovat Ostravu a Opavu. Slavnost se konala v rámci železničního veletrhu Rail Days. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Železniční doprava je pro náš kraj nejen s ohledem na zlepšování životního prostředí velmi důležitá. Jízda vlakem je bezpečnější, pohodlnější a často i rychlejší, než je cestování autem. Pro její další zatraktivnění je rozhodně na místě zvyšovat kvalitu vlakových souprav. Nový RegioPanter našim cestujícím nabídne příjemné klimatizované prostředí s pohodlnými sedačkami, dostatečné prostory pro kočárky, vozíky nebo jízdní kola, ale také zásuvky pro nabíjení nebo Wi-Fi. Samozřejmostí je bezbariérovost a informační systém, který počítá i s přítomností cestujících, kteří mají špatný zrak nebo neslyší."
Martin Kupka, ministr dopravy ČR: „Třívozové Pantery jsou dalším příspěvkem do celkové obnovy vozového parku na české železnici. Naším cílem je dosáhnout postupně stavu, kdy cestujícího ani nenapadne vnímat moderní vlak jako něco mimořádného a nového, ale jako běžnou součást pohodlného, rychlého a spolehlivého cestování po železnici."

Představená souprava je první z celkové dodávky 60 kusů, které si objednaly České dráhy na regionální tratě po celé zemi.

Michal Krapinec, ředitel ČD: „Železniční doprava v Moravskoslezském kraji postupně prochází obměnou a modernizací, která zásadně zvyšuje komfort cestování v regionu. Nejnovější posilou jsou dvě nové třívozové elektrické jednotky RegioPanter, které pořízujeme s podporou operačního programu OPD2. Jezdit budou na osobních vlacích mezi Opavou a Ostravou- Svinovem a doplní do regionu již dodané moderní jednotky CityElefant a předchozí dvouvozové RegioPantery."

RegioPantery už v našem kraji jezdí, ale jejich další generace je samozřejmě výrazně vylepšená po všech stránkách.

Tomáš Ignačák, ředitel Škoda Group CZ/SK: „RegioPanter je naše vlajková loď a mám radost, že si získal u cestujících velikou oblibu. Tato generace sice navazuje na předchozí dodávané elektrické jednotky, které jsou už v provozu v mnoha krajích, ale tato se od svých předchůdců významně liší. Jedná se zejména o systémy nové generace, a to jak trakční pohon, který je úspornější a bezpečnější, tak řídicí systém včetně ETCS a vlak splňuje nejvyšší současné požadavky na bezpečnost. Podvozky mají vylepšený chod a vlak je prostornější a pohodlnější."

Tyto vlakové soupravy jsou v z velké části vyráběny v dílnách škodovky v Ostravě, které ve třech závodech zaměstnávají 1400 lidí a hledají další. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037573/novy-regiopanter-bude-jezdit-mezi-ostravou-a-opavou-poprve-byl-k-videni-na-veletrhu-rail-days