Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zemřel René Matera. Zakladatel strojírenské skupiny Promet Group a ostravský patriot

Celý MS kraj |

Ve středu 11. října podlehl těžké nemoci miliardář René Matera, ostravský patriot a zakladatel strojírenské skupiny Promet Group, která je významným středoevropským výrobcem a dodavatelem v oborech strojírenství, metalurgie a inženýringu. Veřejné rozloučení proběhne v neděli 15. října ve Slezské Ostravě.

Informaci o úmrtí významné ostravské osobnosti sdělil novinářům mluvčí strojírenské skupiny Promet Group Petr Barvík. Sám Matera už minulý rok předal vedení rodinné firmy své manželce Haně a dětem Denise a Radimovi Materovým. Sám pak dál působil v její dozorčí radě.

René Matera absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Svou kariéru začal v polovině 80. let minulého století ve Vítkovicích na kompletaci hutí, válcoven a strojíren. Historie skupiny Promet Group sahá do roku 1992, kdy založil první firmu Procento, s.r.o. – malou obchodní společnost, která se věnovala dodávání surovin a materiálů pro hutě a ocelárny.

Díky tvrdé práci se náplň oborů jeho firem postupně rozrůstala. Filosofií jeho podnikání bylo vytvořit průmyslovou skupinu, ve které se firmy svou činností doplňují. Skupina Promet Group tak dnes zahrnuje více než čtyřicet společností, které zaměstnávají přes čtyři tisíce lidí a vykazují konsolidované tržby přesahující deset miliard korun.

Výrobní závody, jež jsou součástí Promet Group, pokračují v tradici českého strojírenství, inženýringu a metalurgie. Sídlo skupiny je v Ostravě. Závody má především na Moravě, například v Kopřivnici či Vsetíně, ale také v Úvalech u Prahy či v chorvatském Slavonskim Brodu. Zákazníky jednotlivých divizí jsou přední evropské automobilky, výrobci manipulační a zemědělské techniky, slévárny a ocelárny. Skupina také spoluvlastní se skupinami Czechoslovak Group a CE Industries výrobce nákladních vozidel Tatra či chorvatského výrobce nákladních železničních vagónů Đuro Đaković.

V případě kopřivnické Tatry se René Matera podstatně zasloužil o její záchranu a rozvoj. Významně se podílel i na projektech, které tatrováckou historii připomínají, jako jsou například výstavba nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici nebo rekonstrukce legendárního motorového vozu „Slovenská strela“ a vytvoření jeho expozice.

V souvislosti s loňským předáním řízení skupiny manželce a dětem René Matera prohlásil: „Nastal čas dát prostor našim dětem, aby dál rozvíjely skupinu Promet Group, kterou jim předávám v pozici významné středoevropské firmy v oborech metalurgie, strojírenství a inženýringu. Jsem rád, že se rozhodly pokračovat v jejím řízení a zachovat tak duch rodinné firmy.“

Veřejné rozloučení s René Materou se bude konat v neděli 15. října 2023 od 10:00 do 11:30 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě. Od 12:00 hodin proběhne rozloučení pro rodinu a přátele.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový ročník soutěže EY Podnikatel roku byl vyhlášen také v Moravskoslezském kraji

21. září 2023 18:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Společnost EY pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje a s podporou Moravskoslezského inovačního centra vyhlašuje již devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje. Se třemi celostátními vítězi se tento kraj řadí mezi nejúspěšnější kraje v historii českého klání největší celosvětové podnikatelské soutěže. Uzávěrka přihlášek do letošního ročníku je 20. října 2023. Držitel titulu EY Podnikatel roku 2023 Moravskoslezského kraje bude vyhlášen v únoru 2024.

SPŠ Karviná hostila polské kantory a studenty oboru Strojírenství

26. března 2024 15:43 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední průmyslová škola pozvala na týden studenty a jejich kantory ze spřátelené polské školy. Hlavně pro žáky studující obor strojírenství to byla obohacující zkušenost.

Moravskoslezský kraj prezentuje na strojírenském veletrhu Hydrogen Valley i významné firmy

9. října 2023 17:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Stáváme se důležitým technologickým hráčem, podporujeme inovace. Novým symbolem našeho regionu by mohl být třeba vodík. To je hlavní vzkaz Moravskoslezského kraje návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, jehož 64. ročník zítra začíná. Na brněnském výstavišti potrvá do 13. října.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Děti na hradě Hukvaldy hledaly poklad

Hrad Hukvaldy nenabízí jen možnost projít si rozsáhlou zříceninu, ale v průběhu sezony má v programu řadu zajímavých akcí. Při jedné z nich děti hledaly poklad.

Policisté kontrolovali motorkáře na Opavsku a Frýdecko-Místecku

Včera 21:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu motorkářů, ale kontrolovali také ostatní účastníky silničního provozu. Zkontrolovaných bylo 190 a zjištěných přestupků 60.

Jesenický umělecký festival Jes Art se konal v Janovicích již pošesté, představil umění, řemesla i workshopy

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Malíři, sochaři, fotografové, řezbáři, výtvarníci a představitelé noha dalších odvětví umění se již pošesté sjeli do Janovic u Rýmařova. Ve westernovém kempu Indiana se konal další ročník uměleckého festivalu Jes Art. Svou pestrostí a záběrem zaujal každého návštěvníka.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Pád na motokrosu, paraglidingu, i z koně. Náročný den pro moravskoslezské záchranáře

Včera 8:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští záchranáři zasahovali v neděli u řady zraněných pacientů. Kromě běžných úrazů a nehod cyklistů to byl také pád při motokrosu, pád paraglidisty, či pád koně.

Zemřel René Matera. Zakladatel strojírenské skupiny Promet Group a ostravský patriot
Vydáno 13. října 2023 9:59, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Ve středu 11. října podlehl těžké nemoci miliardář René Matera, ostravský patriot a zakladatel strojírenské skupiny Promet Group, která je významným středoevropským výrobcem a dodavatelem v oborech strojírenství, metalurgie a inženýringu. Veřejné rozloučení proběhne v neděli 15. října ve Slezské Ostravě.

René Matera (60); zdroj foto: Promet Group

Informaci o úmrtí významné ostravské osobnosti sdělil novinářům mluvčí strojírenské skupiny Promet Group Petr Barvík. Sám Matera už minulý rok předal vedení rodinné firmy své manželce Haně a dětem Denise a Radimovi Materovým. Sám pak dál působil v její dozorčí radě.

René Matera absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Svou kariéru začal v polovině 80. let minulého století ve Vítkovicích na kompletaci hutí, válcoven a strojíren. Historie skupiny Promet Group sahá do roku 1992, kdy založil první firmu Procento, s.r.o. – malou obchodní společnost, která se věnovala dodávání surovin a materiálů pro hutě a ocelárny.

Díky tvrdé práci se náplň oborů jeho firem postupně rozrůstala. Filosofií jeho podnikání bylo vytvořit průmyslovou skupinu, ve které se firmy svou činností doplňují. Skupina Promet Group tak dnes zahrnuje více než čtyřicet společností, které zaměstnávají přes čtyři tisíce lidí a vykazují konsolidované tržby přesahující deset miliard korun.

Výrobní závody, jež jsou součástí Promet Group, pokračují v tradici českého strojírenství, inženýringu a metalurgie. Sídlo skupiny je v Ostravě. Závody má především na Moravě, například v Kopřivnici či Vsetíně, ale také v Úvalech u Prahy či v chorvatském Slavonskim Brodu. Zákazníky jednotlivých divizí jsou přední evropské automobilky, výrobci manipulační a zemědělské techniky, slévárny a ocelárny. Skupina také spoluvlastní se skupinami Czechoslovak Group a CE Industries výrobce nákladních vozidel Tatra či chorvatského výrobce nákladních železničních vagónů Đuro Đaković.

V případě kopřivnické Tatry se René Matera podstatně zasloužil o její záchranu a rozvoj. Významně se podílel i na projektech, které tatrováckou historii připomínají, jako jsou například výstavba nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici nebo rekonstrukce legendárního motorového vozu „Slovenská strela“ a vytvoření jeho expozice.

V souvislosti s loňským předáním řízení skupiny manželce a dětem René Matera prohlásil: „Nastal čas dát prostor našim dětem, aby dál rozvíjely skupinu Promet Group, kterou jim předávám v pozici významné středoevropské firmy v oborech metalurgie, strojírenství a inženýringu. Jsem rád, že se rozhodly pokračovat v jejím řízení a zachovat tak duch rodinné firmy.“

Veřejné rozloučení s René Materou se bude konat v neděli 15. října 2023 od 10:00 do 11:30 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě. Od 12:00 hodin proběhne rozloučení pro rodinu a přátele.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039587/zemrel-rene-matera-zakladatel-strojirenske-skupiny-promet-group-a-ostravsky-patriot