Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do oprav vodárenské infrastruktury dají SmVaK v roce 2024 přes miliardu korun

Celý MS kraj |

Severomoravské vodovody a kanalizace chystají na rok 2024 rozsáhlé investice do vodárenské infrastruktury. Téměř 462 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod. Více než 303 milionů do vodovodních sítí a 243 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

Za posledních deset let směřovalo do vodárenské infrastruktury vlastněné a provozované SmVaK Ostrava 7,6 miliardy korun. Plánovaná částka pro rok 2024 představuje meziroční zvýšení o zhruba 70 milionů korun.

Martin Veselý, technický ředitel SmVaK Ostrava: "V systému Ostravského oblastního vodovodu bude pokračovat významná modernizace strojně- technologického vybavení a automatizovaného systému řízení Úpravny vody Vyšní Lhoty na Frýdecko- Místecku. Budeme rekonstruovat také řadu vodojemů – například v Písečné na Třinecku, modernizovat budeme přerušovací komoru a vodojem Červený kámen nad Kopřivnicí, vodojem Kazničov v blízkosti Hukvaldské obory, dokončíme také sanaci akumulace pitné vody v havířovské části Životice."

V oblasti dodávek pitné vody koncovým odběratelům se bude modernizovat vodovodní síť ve větších i menších sídlech v regionu. Na Frýdecko-Místecku se připravuje rekonstrukce systému pro dodávky pitné vody například ve Sviadnově, Krmelíně, Paskově nebo Třinci. Na Karvinsku se budou měnit vodovodní řady a související infrastruktura mimo jiné v Orlové, Dolní Lutyni, Dětmarovicích nebo Bohumíně.

Martin Veselý, technický ředitel SmVaK Ostrava: "Na Novojičínsku kromě samotného Nového Jičína budeme sanovat vodovodní řady v Bernarticích nad Odrou, Odrách, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Bílovci, kde v části Bravinné připravujeme také komplexní sanaci vodojemu. Na Opavsku připravujeme kromě investic do vodovodní sítě také obnovu řady vodojemů, kromě Opavy se bude jednat například o Chlebičov, Lublice nebo Melč."

Nejvíce prostředků – tedy 462 milionů korun – bude v příštím roce směřovat do odvádění a čištění vody odpadní. Kalové hospodářství se bude rekonstruovat v čistírnách odpadních vod ve Frenštátu pod Radhoštěm, Paskově nebo Frýdku-Místku, pokračovat bude zásadní modernizace čistírenského provozu v Dolním Benešově. Kanalizační stoky se budou rekonstruovat například v Třinci na ulici Závodní, v Brušperku na Nábřeží, v Bohumíně na ulici Šunychelská nebo v Orlové v Žofinské ulici, Frenštátu pod Radhoštěm na Nádražní ulici, Opavě a Kopřivnici.

Nahlásit chybu


K tématu

Centrální ostravský obvod oživuje Přívoz. V Orebitské opraví kanalizaci, povrch i další dům

Investice za více než 35 milionů korun. To čeká v letošním roce Orebitskou ulici v Ostravě-Přivozu. Bude se tady opravovat kanalizace a ulice dostane i nový povrch. Souběžně bude probíhat také rekonstrukce jednoho z bytových domů.

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová. Teď je důležité, aby se lidé napojili

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová a zkolaudovaná. Stála téměř 300 milionů korun bez DPH. Podařilo se na ni ale získat významnou dotaci. Proto je nyní důležité, aby se na kanalizaci postupně napojilo co nejvíce lidí. Jinak by hrozilo, že by město muselo dotační peníze vracet.

OVAK apeluje na občany. Kanalizace není odpadkový koš ani skládka

2. dubna 2024 13:56 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Ostravské vodárny apelují na občany, aby dodržovali kanalizační řád města. Problémy způsobují i malá porušení jako vylévání kuchyňských tuků nebo vyhazování hygienických předmětů. Někteří ale do kanálů vyhazují i suť nebo beton.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Dnes 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

Základní škola a Mateřská škola Motýlek v Kopřivnici je modernější a prostornější

Dnes 10:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nechal zrekonstruovat Základní školu a Mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici. Součástí projektu Moravskoslezského kraje coby zřizovatele školy bylo kromě rekonstrukce jejích stávajících prostor i vybudování nového objektu, který je napojený na hlavní budovu školy. Celá investice vyšla na 26 milionů korun.

Hosté ve studiu: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje

17. května 2024 14:59 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

17. května 2024 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

17. května 2024 14:03 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Do oprav vodárenské infrastruktury dají SmVaK v roce 2024 přes miliardu korun
Vydáno 26. listopadu 2023 17:12, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Severomoravské vodovody a kanalizace chystají na rok 2024 rozsáhlé investice do vodárenské infrastruktury. Téměř 462 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod. Více než 303 milionů do vodovodních sítí a 243 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

úpravna pitné vody v Nové Vsi u Frýdlantu; zdroj foto: SmVaK Ostrava

Za posledních deset let směřovalo do vodárenské infrastruktury vlastněné a provozované SmVaK Ostrava 7,6 miliardy korun. Plánovaná částka pro rok 2024 představuje meziroční zvýšení o zhruba 70 milionů korun.

Martin Veselý, technický ředitel SmVaK Ostrava: "V systému Ostravského oblastního vodovodu bude pokračovat významná modernizace strojně- technologického vybavení a automatizovaného systému řízení Úpravny vody Vyšní Lhoty na Frýdecko- Místecku. Budeme rekonstruovat také řadu vodojemů – například v Písečné na Třinecku, modernizovat budeme přerušovací komoru a vodojem Červený kámen nad Kopřivnicí, vodojem Kazničov v blízkosti Hukvaldské obory, dokončíme také sanaci akumulace pitné vody v havířovské části Životice."

V oblasti dodávek pitné vody koncovým odběratelům se bude modernizovat vodovodní síť ve větších i menších sídlech v regionu. Na Frýdecko-Místecku se připravuje rekonstrukce systému pro dodávky pitné vody například ve Sviadnově, Krmelíně, Paskově nebo Třinci. Na Karvinsku se budou měnit vodovodní řady a související infrastruktura mimo jiné v Orlové, Dolní Lutyni, Dětmarovicích nebo Bohumíně.

Martin Veselý, technický ředitel SmVaK Ostrava: "Na Novojičínsku kromě samotného Nového Jičína budeme sanovat vodovodní řady v Bernarticích nad Odrou, Odrách, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Bílovci, kde v části Bravinné připravujeme také komplexní sanaci vodojemu. Na Opavsku připravujeme kromě investic do vodovodní sítě také obnovu řady vodojemů, kromě Opavy se bude jednat například o Chlebičov, Lublice nebo Melč."

Nejvíce prostředků – tedy 462 milionů korun – bude v příštím roce směřovat do odvádění a čištění vody odpadní. Kalové hospodářství se bude rekonstruovat v čistírnách odpadních vod ve Frenštátu pod Radhoštěm, Paskově nebo Frýdku-Místku, pokračovat bude zásadní modernizace čistírenského provozu v Dolním Benešově. Kanalizační stoky se budou rekonstruovat například v Třinci na ulici Závodní, v Brušperku na Nábřeží, v Bohumíně na ulici Šunychelská nebo v Orlové v Žofinské ulici, Frenštátu pod Radhoštěm na Nádražní ulici, Opavě a Kopřivnici.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040297/do-oprav-vodarenske-infrastruktury-daji-smvak-v-roce-2024-pres-miliardu-korun