Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj dá obcím peníze na přípravu projektových dokumentací. Výrazně tak zvýší jejich šanci získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů. Na přípravu obecních projektů půjde z krajské pokladny 18,75 milionu korun.

Obce mohou na přípravu projektu získat 100 až 400 tisíc korun, kraj má letos na tuto podporu ve svém rozpočtu připraveno 18,75 milionu korun. Krajský úřad bude žádosti obcí přijímat od 8. dubna 2024.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Mnohé obce mají zajímavé plány, pro své občany chtějí stavět bydlení, rekonstruovat školy, zkvalitňovat dopravu, revitalizací brownfieldů zvýšit atraktivitu obce nejen pro místní lidi, ale třeba i pro podnikatele nebo výletníky. Brzdou takových vizí mohou být omezené obecní rozpočty, proto chceme pomoci. Nabízíme peníze na přípravu projektových dokumentací, které obce potřebují předložit při žádostech o státní nebo evropské dotace."

Další program na podporu čerpání evropských zdrojů bude brzy následovat. V rámci Operačního programu Spravedlivá transformace bude vyhlášena další výzva na podporu přípravy projektových dokumentací, které budou moci využít kromě malých obcí také větší města, včetně statutárních měst. Tato výzva bude cílena pouze na Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Tímto programem se nám do regionu podaří získat mnohem větší peníze z fondů EU. V letošní výzvě by měla být alokace programu 100 milionů korun, které budou určené pro přípravu projektových dokumentací v oblastech komunitní energetiky, úspor energií, obnovitelné zdroje energie, čisté mobility nebo cirkulární ekonomiky. Budou možné taky přípravy revitalizace brownfieldů a veřejných budov nebo sociální a vzdělávací infrastruktury. Poté mohou obce a města předkládat své projekty v rámci výzev operačních programů Evropské unie."

Cílem vedení kraje je kontinuálně přispívat k regionálnímu rozvoji a celkovému zvyšování životní úrovně v kraji.

Nahlásit chybu


K tématu

Evropské peníze podpoří volnočasové aktivity v Moravskoslezském kraji

18. června 2023 19:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jedním z důležitých výstupů třídenní návštěvy Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace bylo schválení dalších dvou výzev pro čerpání prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Za evropské peníze se tak ve 28 obcích na Karvinsku, Frenštátsku a Frýdecko- místecku budou budovat různá veřejná rekreační místa. Díky druhé výzvě pak přibydou na území celého regionu další řemeslné dílny.

Moravskoslezský kraj nabízí obcím výhodné úvěry na velké investiční projekty

8. března 2024 18:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Obce a města mohou požádat Moravskoslezský kraj o zvýhodněné úvěry z programu JESSICA III. Na velké rozvojové projekty mohou od kraje získat až 35milionovou půjčku.

Moravskoslezský kraj dá letos na kulturní akce 54 milionů korun

10. března 2024 20:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos přispěje Moravskoslezský kraj na nejrůznější akce, které obohatí kulturní dění v regionu. Na 84 projektů půjde z krajského rozpočtu 54 milionů korun. Podporu získaly menší místní festivaly a přehlídky, ale také velké akce nadregionálního významu. Další 2 miliony krajští zastupitelé přiklepli produkci celovečerní pohádky Zlatovláska, která se bude natáčet na hradě Sovinec.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty
Vydáno 22. února 2024 15:15, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Moravskoslezský kraj dá obcím peníze na přípravu projektových dokumentací. Výrazně tak zvýší jejich šanci získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů. Na přípravu obecních projektů půjde z krajské pokladny 18,75 milionu korun.

ilustrační snímek; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Obce mohou na přípravu projektu získat 100 až 400 tisíc korun, kraj má letos na tuto podporu ve svém rozpočtu připraveno 18,75 milionu korun. Krajský úřad bude žádosti obcí přijímat od 8. dubna 2024.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Mnohé obce mají zajímavé plány, pro své občany chtějí stavět bydlení, rekonstruovat školy, zkvalitňovat dopravu, revitalizací brownfieldů zvýšit atraktivitu obce nejen pro místní lidi, ale třeba i pro podnikatele nebo výletníky. Brzdou takových vizí mohou být omezené obecní rozpočty, proto chceme pomoci. Nabízíme peníze na přípravu projektových dokumentací, které obce potřebují předložit při žádostech o státní nebo evropské dotace."

Další program na podporu čerpání evropských zdrojů bude brzy následovat. V rámci Operačního programu Spravedlivá transformace bude vyhlášena další výzva na podporu přípravy projektových dokumentací, které budou moci využít kromě malých obcí také větší města, včetně statutárních měst. Tato výzva bude cílena pouze na Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj.

Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Tímto programem se nám do regionu podaří získat mnohem větší peníze z fondů EU. V letošní výzvě by měla být alokace programu 100 milionů korun, které budou určené pro přípravu projektových dokumentací v oblastech komunitní energetiky, úspor energií, obnovitelné zdroje energie, čisté mobility nebo cirkulární ekonomiky. Budou možné taky přípravy revitalizace brownfieldů a veřejných budov nebo sociální a vzdělávací infrastruktury. Poté mohou obce a města předkládat své projekty v rámci výzev operačních programů Evropské unie."

Cílem vedení kraje je kontinuálně přispívat k regionálnímu rozvoji a celkovému zvyšování životní úrovně v kraji.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041678/moravskoslezsky-kraj-pomuze-obcim-nastartovat-rozvojove-projekty