Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!

Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné

Celý MS kraj |  | Jesenický expres

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Název dali chalupě právě manželé Foltysovi podle regionu, ve kterém se stavba nachází a kde se odedávna těžilo zlato a další rudy.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zlatorudná chalupa je náš výmysl, protože se v téhle oblasti těžilo dlouho zlato. To zlato se tady těžilo podle dochovaných archeologických nálezů už 1500 let před naším letopočtem. Ty pozůstatky jsou tady úplně všude. Je tady spoustu štol, jsou tady rýžoviště a do dneška tady jezdí amatéři hledat nějaký zlatý prach.“

      Chalupa byla po převzetí již ve velmi zchátralém stavu a pro její záchranu bylo potřeba mnoho práce.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Chtěli jsme začít u fasády a u oken, chtěli jsme ty okna udělat tak, aby se podobaly co nejvíce těm původním. No a pokračovalo to přes střechu, stěny, podlahy, kompletní nové rozvody vody, elektriky, odpadů jako všeho, takže z původní chaloupky zůstaly zachovány pouze nosné trámy a potom ty krásné prvky, které byly dochované.“

      Během záchranných prací nacházeli stavebníci také četné pozůstatky minulosti.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „A byly to kameny označené, po kterých jsme se pídili, jaký mají význam a po jejich symbolech, což se nám tedy podařilo asi rozluštit. A jsou to kameny, které značily hranice panství německých rytířů. Myslím že jsme našil vzkaz stavebníka, zakopaný tady ve zdi, byl to krásný nápis, ten taky bude zakomponovaný tady do interiéru.“

      Našel se tady také původní nábytek nebo třeba zahradní koupelna.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Je to sprcha, kterou jsme našil zazděnou ve střeše. Ta sprcha se vyráběla někdy v letech 1915 až 1925, předpokládáme, že to byla původní koupelna, no tak my jsme z ní udělali novodobou koupenu.“

      Práce, které na chalupě probíhaly a probíhají by se neobešly bez obětavé pomoci dobrovolníků, přátel i rodičů.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zrovna dneška děvčata pracovaly na oknech, protože ty dřevěné okna potřebují speciální péči a ostatní se věnují kamenné zdi, která vlastně je podpůrná zeď a dělají se kamenné chodníky ze zdejších kamenů.“
      Iva Glabazňová, dobrovolnice: „No já jsem tady poprvé. My jsme přijeli včera ráno a vlastně jsme akorát do dneška. A proče sem jezdíme? Protože kamarádka potřebovala pomoc s tím, že vlastně je to v přírodě, takže se tak spojilo příjemné s užitečným. Je tu krásně, je tu nádherně.“
      Tereza Foltysová, dcera: „Tak dneska jsme pomáhali v kuchyni a šli jsme se projít do lesa. Jo, ny kyselce jsme byli pro živou vodu. Jo, mám ji tady.“

      Nedaleký pramen železité kyselky je také zdejším lákadlem pro turisty a návštěvníky.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Všechny návštěvy u nás na chalupě to mají povinné se tam jet podívat, protože pramen je léčivý, je velice chutný, podle pověstí by měl léčit trudnomyslnost, zažívací potíže a snad by měl pomáhat i na srdce.“

      I přes probíhající práce už noví obyvatelé pořádají četná tematická setkání milovníků bylinek, zdravé stravy či kosmetiky a chystají další plány pro využití chalupy.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Jóga samozřejmě, to je naše srdcovka, jogínky z Opavy tady jezdí moc rády, měly tady několik krásných víkendových akcí a musím říct, že se těšíme na to, až dobudujeme horní sál a to teprve bude krásná relaxační, meditační místnost a dá se využít i k jiným společenským setkáním.“

      Už v létě plánují u chalupy cyklistické kempy i pobyt pro rodiče s dětmi, zaměřený na keramiku, odborné přednášky či rýžování zlata.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

      29. dubna 2024 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

      Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

      Nejtěžší Královská etapa Závodu míru odstartovala z Bruntálu na vodní nádrž Dlouhé Stráně v Jeseníkách

      3. června 2024 9:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

      23 týmů z 22 zemí celého světa se účastnilo letošního 11. ročníku Závodu míru v novodobé historii. Z Bruntálu startovala nejtěžší, tzv. Královská etapa. Měla sice jen 99 kilometrů, její cíl byl však ve výšce 1354 metrů nad mořem u vodní nádrže Dlouhé Stráně v Jeseníkách.

      Sníh zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji

      21. dubna 2024 8:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      21. duben 2024 a na některých místech Moravskoslezského kraje se do rána objevil nový sníh. Ten je mokrý a těžký a proto se pod ním lámou stromy. Hasiči tak vyjížděli k jejich odstraňování, především ze silnic.


      Ke konci těžby černého uhlí na šachtě jednali i premiér Fiala a ministr financí Stanjura

      Společnost OKD, která provozuje poslední činný černouhelný důl v zemi, si těžbou vydělala nejen na odstupné pro končící horníky, ale také na celou likvidaci šachty. V pondělí o tom ve Stonavě informovali premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura.

      Mladí přírodovědci z Čeladné vyrobili z PET lahví model plic

      Co dva týdny se v čeladenské základní škole schází děti v kroužku Mladí přírodovědci. Jedno pondělní odpoledne tu teď věnovali tématu plic a dýchání.

      Z roztomilých štěňat budou ochránci zákona. Policie vítá nové psí posily

      Včera 19:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Zatím jsou hravá a roztomilá, ale i to je součást náročného výcviku. Moravskoslezští policejní kynologové přivítali dvě nové posily – štěňata německých ovčáků Logana a Morennu. Pokud všechno půjde podle plánu, do dvou let se z nich stanou plnohodnotní služební psi připravení pomáhat při pátrání, kontrolách i bezpečnostních opatřeních.

      Sbírka Srdce pro Porubu pomohla rekordní částkou. Na rehabilitace pro Maxima se vybralo 140 000

      Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti obyvatelům Ostravy-Poruby. Tím posledním je třináctiletý Maxim. Na jeho rehabilitace se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

      Požár novostavby rodinného domu v Šenově u Ostravy způsobil škodu za milion

      Dnes 11:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí u požáru střechy rodinného domu v Šenově u Ostravy. Událost se obešla bez zranění a příčina se šetří. Škoda byla odhadnuta na milion korun.

      ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky. Přijďte si v dubnu dobrovolnictví vyzkoušet

      Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo nábor nových dobrovolníků. Vyzývá veřejnost, aby pomohla osamělým seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Dobrovolnictví může každý zájemce nejprve vyzkoušet během dubnových Dnů dobrovolnictví.

      Ostrava má memorandum o výstavbě Nových Bazalů. Fotbalový svaz slíbil reprezentační zápasy

      Další důležitý krok v cestě k Novým Bazalům se odehrál v sobotu při ligovém utkání Baníku Ostrava s Pardubicemi. Primátor města Jan Dohnal s majitelem klubu Václavem Brabcem podepsali memorandum s předsedou fotbalové asociace Fouskem, které umožní konání mezinárodních zápasů.

      Instalace kolumbárií rozšíří kapacitu hřbitova v Butovicích

      Město připravuje rozšíření hřbitova v části Butovice. Vybuduje tu kolumbária, která ve Studénce dosud chybí. Ve druhé etapě plánuje toto místo posledního odpočinku zvětšit o další přilehlou plochu.

      Ostrava ocenila výjimečné pedagogy. Anketa je vyhlašována už 20 let

      Za dveřmi škol stojí často ti největší hrdinové – a právě jim patřilo odpoledne v centru Ostravy. Město ocenilo výjimečné pedagogy, kteří s odhodláním a láskou provázejí děti na cestě poznání. Slavnostní chvíle se odehrála v jedinečném prostředí Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

      Přes 300 studentů prezentovalo fiktivní firmy na Veletrhu příležitostí v Ostravě

      Ostravský veletrh příležitostí navazuje na Veletrh fiktivních firem a dává možnost studentům z celé republiky prezentovat své fiktivní firmy. I letos jsme mohli vidět hodně zajímavých podnikatelských záměrů.

      Požár novostavby rodinného domu v Šenově u Ostravy způsobil škodu za milion

      Dnes 11:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí u požáru střechy rodinného domu v Šenově u Ostravy. Událost se obešla bez zranění a příčina se šetří. Škoda byla odhadnuta na milion korun.

      Smrt člověka v kolejišti zastavila provoz vlaků v Opavě

      29. března 2025 20:43 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Okolnosti, za jakých vyhasl život nešťastníka v opavském kolejišti, vyšetřují policisté od sobotního večera.

      Ve Frýdku-Místku otužilci ukončili sezonu duatlonem u splavu

      29. března 2025 19:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

      Otužileckým duatlonem ukončili sezonu vyznavači zimního koupání ve Frýdku-Místku. Na trať a především do studené vody řeky Ostravice se vydali závodníci bez rozdílu věku.

      Sebevražedný skok mladé ženy skončil v hasičské matraci

      28. března 2025 19:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Dobrý konec měl sebevražedný pokud mladé ženy z Ostravy. Po skoku do nafukovací matrace putovala z rukou hasičů do péče zdravotníků.

      V Žabni vyšetřují úhyn ryb, povodí zvýšilo průtok k většímu naředění

      28. března 2025 12:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Příčinu a přesnou dobu úhynu ryb v říčce Olešné na Frýdecko-Místecku vyšetřují od čtvrtku odborníci.

      Domov pro seniory Oasa v Opavě rozšířil prostory a nabídne i odlehčovací službu

      28. března 2025 11:41 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

      Domov pro seniory Oasa v Opavě slavnostně otevřel nové prostory. Počet pokojů pro seniory se tak zvýšil z 57 na 91. Určeny jsou lidem ve věku 65 let a více primárně z okresu Opava.

      Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné
      Vydáno 9. května 2024 15:18, Celý MS kraj, Karel Soukop
      Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

      Název dali chalupě právě manželé Foltysovi podle regionu, ve kterém se stavba nachází a kde se odedávna těžilo zlato a další rudy.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zlatorudná chalupa je náš výmysl, protože se v téhle oblasti těžilo dlouho zlato. To zlato se tady těžilo podle dochovaných archeologických nálezů už 1500 let před naším letopočtem. Ty pozůstatky jsou tady úplně všude. Je tady spoustu štol, jsou tady rýžoviště a do dneška tady jezdí amatéři hledat nějaký zlatý prach.“

      Chalupa byla po převzetí již ve velmi zchátralém stavu a pro její záchranu bylo potřeba mnoho práce.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Chtěli jsme začít u fasády a u oken, chtěli jsme ty okna udělat tak, aby se podobaly co nejvíce těm původním. No a pokračovalo to přes střechu, stěny, podlahy, kompletní nové rozvody vody, elektriky, odpadů jako všeho, takže z původní chaloupky zůstaly zachovány pouze nosné trámy a potom ty krásné prvky, které byly dochované.“

      Během záchranných prací nacházeli stavebníci také četné pozůstatky minulosti.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „A byly to kameny označené, po kterých jsme se pídili, jaký mají význam a po jejich symbolech, což se nám tedy podařilo asi rozluštit. A jsou to kameny, které značily hranice panství německých rytířů. Myslím že jsme našil vzkaz stavebníka, zakopaný tady ve zdi, byl to krásný nápis, ten taky bude zakomponovaný tady do interiéru.“

      Našel se tady také původní nábytek nebo třeba zahradní koupelna.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Je to sprcha, kterou jsme našil zazděnou ve střeše. Ta sprcha se vyráběla někdy v letech 1915 až 1925, předpokládáme, že to byla původní koupelna, no tak my jsme z ní udělali novodobou koupenu.“

      Práce, které na chalupě probíhaly a probíhají by se neobešly bez obětavé pomoci dobrovolníků, přátel i rodičů.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zrovna dneška děvčata pracovaly na oknech, protože ty dřevěné okna potřebují speciální péči a ostatní se věnují kamenné zdi, která vlastně je podpůrná zeď a dělají se kamenné chodníky ze zdejších kamenů.“
      Iva Glabazňová, dobrovolnice: „No já jsem tady poprvé. My jsme přijeli včera ráno a vlastně jsme akorát do dneška. A proče sem jezdíme? Protože kamarádka potřebovala pomoc s tím, že vlastně je to v přírodě, takže se tak spojilo příjemné s užitečným. Je tu krásně, je tu nádherně.“
      Tereza Foltysová, dcera: „Tak dneska jsme pomáhali v kuchyni a šli jsme se projít do lesa. Jo, ny kyselce jsme byli pro živou vodu. Jo, mám ji tady.“

      Nedaleký pramen železité kyselky je také zdejším lákadlem pro turisty a návštěvníky.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Všechny návštěvy u nás na chalupě to mají povinné se tam jet podívat, protože pramen je léčivý, je velice chutný, podle pověstí by měl léčit trudnomyslnost, zažívací potíže a snad by měl pomáhat i na srdce.“

      I přes probíhající práce už noví obyvatelé pořádají četná tematická setkání milovníků bylinek, zdravé stravy či kosmetiky a chystají další plány pro využití chalupy.

      Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Jóga samozřejmě, to je naše srdcovka, jogínky z Opavy tady jezdí moc rády, měly tady několik krásných víkendových akcí a musím říct, že se těšíme na to, až dobudujeme horní sál a to teprve bude krásná relaxační, meditační místnost a dá se využít i k jiným společenským setkáním.“

      Už v létě plánují u chalupy cyklistické kempy i pobyt pro rodiče s dětmi, zaměřený na keramiku, odborné přednášky či rýžování zlata.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042966/majitele-s-dobrovolniky-spolecne-zachranili-a-rekonstruuji-zlatorudnou-chalupu-v-suche-rudne