Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné

Celý MS kraj |  | Jesenický expres

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Název dali chalupě právě manželé Foltysovi podle regionu, ve kterém se stavba nachází a kde se odedávna těžilo zlato a další rudy.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zlatorudná chalupa je náš výmysl, protože se v téhle oblasti těžilo dlouho zlato. To zlato se tady těžilo podle dochovaných archeologických nálezů už 1500 let před naším letopočtem. Ty pozůstatky jsou tady úplně všude. Je tady spoustu štol, jsou tady rýžoviště a do dneška tady jezdí amatéři hledat nějaký zlatý prach.“

Chalupa byla po převzetí již ve velmi zchátralém stavu a pro její záchranu bylo potřeba mnoho práce.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Chtěli jsme začít u fasády a u oken, chtěli jsme ty okna udělat tak, aby se podobaly co nejvíce těm původním. No a pokračovalo to přes střechu, stěny, podlahy, kompletní nové rozvody vody, elektriky, odpadů jako všeho, takže z původní chaloupky zůstaly zachovány pouze nosné trámy a potom ty krásné prvky, které byly dochované.“

Během záchranných prací nacházeli stavebníci také četné pozůstatky minulosti.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „A byly to kameny označené, po kterých jsme se pídili, jaký mají význam a po jejich symbolech, což se nám tedy podařilo asi rozluštit. A jsou to kameny, které značily hranice panství německých rytířů. Myslím že jsme našil vzkaz stavebníka, zakopaný tady ve zdi, byl to krásný nápis, ten taky bude zakomponovaný tady do interiéru.“

Našel se tady také původní nábytek nebo třeba zahradní koupelna.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Je to sprcha, kterou jsme našil zazděnou ve střeše. Ta sprcha se vyráběla někdy v letech 1915 až 1925, předpokládáme, že to byla původní koupelna, no tak my jsme z ní udělali novodobou koupenu.“

Práce, které na chalupě probíhaly a probíhají by se neobešly bez obětavé pomoci dobrovolníků, přátel i rodičů.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zrovna dneška děvčata pracovaly na oknech, protože ty dřevěné okna potřebují speciální péči a ostatní se věnují kamenné zdi, která vlastně je podpůrná zeď a dělají se kamenné chodníky ze zdejších kamenů.“
Iva Glabazňová, dobrovolnice: „No já jsem tady poprvé. My jsme přijeli včera ráno a vlastně jsme akorát do dneška. A proče sem jezdíme? Protože kamarádka potřebovala pomoc s tím, že vlastně je to v přírodě, takže se tak spojilo příjemné s užitečným. Je tu krásně, je tu nádherně.“
Tereza Foltysová, dcera: „Tak dneska jsme pomáhali v kuchyni a šli jsme se projít do lesa. Jo, ny kyselce jsme byli pro živou vodu. Jo, mám ji tady.“

Nedaleký pramen železité kyselky je také zdejším lákadlem pro turisty a návštěvníky.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Všechny návštěvy u nás na chalupě to mají povinné se tam jet podívat, protože pramen je léčivý, je velice chutný, podle pověstí by měl léčit trudnomyslnost, zažívací potíže a snad by měl pomáhat i na srdce.“

I přes probíhající práce už noví obyvatelé pořádají četná tematická setkání milovníků bylinek, zdravé stravy či kosmetiky a chystají další plány pro využití chalupy.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Jóga samozřejmě, to je naše srdcovka, jogínky z Opavy tady jezdí moc rády, měly tady několik krásných víkendových akcí a musím říct, že se těšíme na to, až dobudujeme horní sál a to teprve bude krásná relaxační, meditační místnost a dá se využít i k jiným společenským setkáním.“

Už v létě plánují u chalupy cyklistické kempy i pobyt pro rodiče s dětmi, zaměřený na keramiku, odborné přednášky či rýžování zlata.

Nahlásit chybu


K tématu

Borůvkové hody v Malé Morávce zbarvily obec do modra zněkolikanásobily počet jejích obyvatel

21. srpna 2024 17:12 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Již potřiadvacáté zavítaly do Malé Morávky v Jeseníkách tisíce milovníků hor, zvláště pak borůvek a zdravé stravy celkově. Borůvkové hody mají již dlouhou tradici a pro tyto zdravé plody i výrobky z nich sem jezdí zájemci ze široka daleka.

Ve Frýdku-Místku bude popovodňová benefiční akce Beskydy pro Jeseníky

Frýdek-Místek podpoří Jesenicko, které se vzpamatovává ze zářijových povodní. V Národním domě byla naplánována unikátní benefice. Organizátoři připravili atmosféru jesenických trhů s tamními prodejci, zajímavé hudební kapely i folklorní scénu s cimbálovou muzikou a dobrým vínem.

Letečtí záchranáři zasahovali u turisty s infarktem v náročném terénu na Bruntálsku

18. srpna 2024 19:17 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Během nedělního odpoledne se na Bruntálsku odehrála dramatická záchrana života šedesátiletého turisty, který zkolaboval na vrcholu Zeleného kopce poblíž obce Rázová. Díky rychlému zásahu leteckých záchranářů z Ostravy, kteří museli čelit náročnému terénu, byl muž s vážným srdečním infarktem stabilizován a transportován do ostravské Fakultní nemocnice.


Rozmarné slavnosti řeky Ostravice trhaly rekordy, řeku letos splul i nepotopitelný Titanic

K červnu patří ve Slezské Ostravě už tradičně oblíbené Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, bavící soutěžící i návštěvníky hlavně sjezdem netradičních plavidel. Počet jejich posádek letos opět trhl rekord. Mezi plavidly pak tentokrát nejvíce vyniknul Titanic.

Tvořivé dílny, tradiční řemesla, soutěže, vystoupení. Zámek v Kuníně patřil akci Zámek plný pohádek

Zámek v Kuníně patřil zábavné akci Zámek plný pohádek. Představily se na ní všechny příspěvkové organizace MSK, které se zabývají kulturou.

Lávku z Dolní oblasti Vítkovic na Slezskou Ostravu pokřtili po Janu Balabánovi

Lávka pro pěší i cyklisty propojující Slezskou Ostravu s Dolní oblastí Vítkovic byla slavnostně pokřtěna. Od poloviny června tak už oficiálně nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána, stejně jako odkazy na jeho dílo.

V Ostravě někdo pálil po tramvajích a autobusech, rozbil 10 skel

Včera 15:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zatím neupřesněným způsobem, vyloučena není střelba ze zbraně nebo praku, poškodil neznámý pachatel několik tramvají a autobusů křižujících ostravské ulice.

Divadelní komedie Letní byt v podání herců Těšínského divadla baví děti i dospělé

Do Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku zavítali Herci Těšínského divadla s komedií Carla Goldoniho Letní byt. Ta s vtipem a jízlivostí zobrazuje dobové šílenství, se kterým lidé v 18. století napodobovali zámožné panstvo a okázale se vypravovali na bombastické dovolené i když na to neměli. Je ro komedie o tom, co všechno jsme ochotni udělat pro dojem.

V Ostravě se uskutečnil už 4. ročník prestižní multioborové konference Porod. Nabídl přednášky i workshopy

V Ostravě se uskutečnil už 4. ročník prestižní multioborové konference Porod. Určena je každému, koho zajímá těhotenství, porod a poporodní období v komplexních souvislostech a jejím cílem je zlepšit péči pro těhotné ženy.

Slezskoostravští senioři si užili Květinovou slavnost, čekaly je i originální míchané nápoje

Slavnost plnou květin, tance a taky netradičních míchaných nápojů přichystal městský obvod pro své seniory v kulturním domě v Muglinově. Účast byla jako vždy hojná a hudba zvedala seniory ze židlí až do večerních hodin.

Děti se mohly v Havířově seznámit se složkami IZS, akci připravila městská police

Městská policie v Havířově připravila spolu s ostatními složkami Den integrovaného záchranného systému. Smyslem akce bylo, přiblížit dětem práci všech složek. Celkem se do areálu přišlo podívat více než 1200 školáků a předškoláků.

V Havířově se uskutečnilo městské kolo závodu Čokoládová tretra

Čokoládová tretra je mezinárodní běžecký závod pro děti. Vyvrcholí velkým finále v Ostravě, které je součástí prestižního atletického mítinku Zlatá tretra. O účast bojovaly i děti z Havířova.

Hospodaření MS kraje skončilo přebytkem. Rating A1 je nejvyšší dosažitelný

Moravskoslezský kraj zvládl podzimní ničivé povodně a i přes výraznou pomoc lidem, obcím i městům, dokázal investovat miliardy do dalšího rozvoje. Odpovědné hospodaření potvrdila i ratingová agentura, která kraji přisoudila nejvyšší dosažitelný rating A1.

Tvořivé dílny, tradiční řemesla, soutěže, vystoupení. Zámek v Kuníně patřil akci Zámek plný pohádek

Zámek v Kuníně patřil zábavné akci Zámek plný pohádek. Představily se na ní všechny příspěvkové organizace MSK, které se zabývají kulturou.

Divadelní komedie Letní byt v podání herců Těšínského divadla baví děti i dospělé

Do Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku zavítali Herci Těšínského divadla s komedií Carla Goldoniho Letní byt. Ta s vtipem a jízlivostí zobrazuje dobové šílenství, se kterým lidé v 18. století napodobovali zámožné panstvo a okázale se vypravovali na bombastické dovolené i když na to neměli. Je ro komedie o tom, co všechno jsme ochotni udělat pro dojem.

Hosté ve studiu: Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK

Špatně parkující řidiči v MSK často blokují hasiče

Žena spadla z mostu v ostravském Zábřehu, pomohli jí lidé a záchranáři

16. června 2025 12:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poblíž obchodní zóny u Rudné ulice v Ostravě-Zábřehu spadla v pondělí ráno z dosud neupřesněných příčin žena, která zůstala zraněná ležet na trávníku. Na pomoc jí přispěchali svědci a následně i přivolaní záchranáři.

Lidem přijde čekání u závor dlouhé, přecházení kolejí na červenou policisté pokutovali

16. června 2025 12:31 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V celém Moravskoslezském kraji si policisté vytipovali několik železničních přejezdů, u kterých se zaměřili na zakázané přecházení a přejíždění v době, kdy zní signalizace, blikají červená světla či jsou spuštění závory.

Majitelé s dobrovolníky společně zachránili a rekonstruují zlatorudnou chalupu v Suché Rudné
Vydáno 9. května 2024 15:18, Celý MS kraj, Karel Soukop
Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischkeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Název dali chalupě právě manželé Foltysovi podle regionu, ve kterém se stavba nachází a kde se odedávna těžilo zlato a další rudy.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zlatorudná chalupa je náš výmysl, protože se v téhle oblasti těžilo dlouho zlato. To zlato se tady těžilo podle dochovaných archeologických nálezů už 1500 let před naším letopočtem. Ty pozůstatky jsou tady úplně všude. Je tady spoustu štol, jsou tady rýžoviště a do dneška tady jezdí amatéři hledat nějaký zlatý prach.“

Chalupa byla po převzetí již ve velmi zchátralém stavu a pro její záchranu bylo potřeba mnoho práce.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Chtěli jsme začít u fasády a u oken, chtěli jsme ty okna udělat tak, aby se podobaly co nejvíce těm původním. No a pokračovalo to přes střechu, stěny, podlahy, kompletní nové rozvody vody, elektriky, odpadů jako všeho, takže z původní chaloupky zůstaly zachovány pouze nosné trámy a potom ty krásné prvky, které byly dochované.“

Během záchranných prací nacházeli stavebníci také četné pozůstatky minulosti.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „A byly to kameny označené, po kterých jsme se pídili, jaký mají význam a po jejich symbolech, což se nám tedy podařilo asi rozluštit. A jsou to kameny, které značily hranice panství německých rytířů. Myslím že jsme našil vzkaz stavebníka, zakopaný tady ve zdi, byl to krásný nápis, ten taky bude zakomponovaný tady do interiéru.“

Našel se tady také původní nábytek nebo třeba zahradní koupelna.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Je to sprcha, kterou jsme našil zazděnou ve střeše. Ta sprcha se vyráběla někdy v letech 1915 až 1925, předpokládáme, že to byla původní koupelna, no tak my jsme z ní udělali novodobou koupenu.“

Práce, které na chalupě probíhaly a probíhají by se neobešly bez obětavé pomoci dobrovolníků, přátel i rodičů.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Zrovna dneška děvčata pracovaly na oknech, protože ty dřevěné okna potřebují speciální péči a ostatní se věnují kamenné zdi, která vlastně je podpůrná zeď a dělají se kamenné chodníky ze zdejších kamenů.“
Iva Glabazňová, dobrovolnice: „No já jsem tady poprvé. My jsme přijeli včera ráno a vlastně jsme akorát do dneška. A proče sem jezdíme? Protože kamarádka potřebovala pomoc s tím, že vlastně je to v přírodě, takže se tak spojilo příjemné s užitečným. Je tu krásně, je tu nádherně.“
Tereza Foltysová, dcera: „Tak dneska jsme pomáhali v kuchyni a šli jsme se projít do lesa. Jo, ny kyselce jsme byli pro živou vodu. Jo, mám ji tady.“

Nedaleký pramen železité kyselky je také zdejším lákadlem pro turisty a návštěvníky.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Všechny návštěvy u nás na chalupě to mají povinné se tam jet podívat, protože pramen je léčivý, je velice chutný, podle pověstí by měl léčit trudnomyslnost, zažívací potíže a snad by měl pomáhat i na srdce.“

I přes probíhající práce už noví obyvatelé pořádají četná tematická setkání milovníků bylinek, zdravé stravy či kosmetiky a chystají další plány pro využití chalupy.

Renáta Fotysová, spolumajitelka: „Jóga samozřejmě, to je naše srdcovka, jogínky z Opavy tady jezdí moc rády, měly tady několik krásných víkendových akcí a musím říct, že se těšíme na to, až dobudujeme horní sál a to teprve bude krásná relaxační, meditační místnost a dá se využít i k jiným společenským setkáním.“

Už v létě plánují u chalupy cyklistické kempy i pobyt pro rodiče s dětmi, zaměřený na keramiku, odborné přednášky či rýžování zlata.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042966/majitele-s-dobrovolniky-spolecne-zachranili-a-rekonstruuji-zlatorudnou-chalupu-v-suche-rudne