Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úspěšné MS start upy: VR Vitalis a Spray Vision

Celý MS kraj |  | Transformace kraje

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “My jsme se rozhodli jít jiným směrem než někdejší projekty, není to o tom, že by pacientům někdo předcvičoval, oni v brýlích vidí různé hry, jako skládání puzzle nebo praktičtější, že hrníčky umyté musí položit na poličku nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkama. Vždycky mají nějaký úkol, který je odvede od těch jejich problémů a u rehabilitace pak mají mnohem větší výkony, než kdyby to dělali bez virtuální reality.”
Hana Dvořáková, klietka Domova pro seniory Iris: “Určitě je to zábavnější cvičení než kdybych seděla na pokoji a dělala raz, dva, tři. Mně to baví, protože doteď jsem neznala co to je virtuální realita a nechápala jsem, proč to mládež tak baví a teď už to vím.”

Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: “Vidím na nich, že zvednou ruce výš, než, když po nich chci, aby ruce zvedli. Své ruce nevnímají, mají myšlenky zaměřené na něco jiné a dělají velké pokroky. Cvičí záda, břicho, natahují se všemi možnými směry.”

S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních jako jsou nemocnice, rehabilitační zařízení, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně, a s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “Postupně, jak se zlepšuje hardware, tak my můžeme přicházet s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnozami. Postupem času a nebude to dlouho trvat, možná rok, dva, už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních zařízení a postupně se to bude dostávat na další.”

Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovační centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten jí naoplátku vyhledává dotační a businessové příležitostech na trhu. Firmě Spray Vision, inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Startup vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Ten první produkt je kombinace hardwaru a softwaru, kdy naši zákazníci jsou schopni analyzovat a kontrolovat lakovací procesy a ten druhý produkt to celé povýšil o úroveň. Naši zákazníci jsou díky němu simulovat, optimalizovat a vytvářet trajektorie robotu přímo v našem 3D prostředí.”

Technologie dokáže uspořit 10 až 15 procent použité barvy, zlepšit kvalitu nátěru a snížit procento zmetků. A zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naši zákazníci nalakují lakovací obrazce na speciální folii, operátor ji vloží do jednotky a v softwaru se začne snímat, fólie se nalakuje a odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu. A tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: “Naše klientela je z nápadu nadšená. Majorita zákazníků je v automobilovém průmyslu, ale jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy a také zákazníci, kteří vyrábějí technologie pro lakování. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než sto.”

Podobných startupů jako jsme vám představili zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 12 stům projektů, má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Nahlásit chybu


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Úspěšné MS start upy: VR Vitalis a Spray Vision
Vydáno 29. května 2024 13:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “My jsme se rozhodli jít jiným směrem než někdejší projekty, není to o tom, že by pacientům někdo předcvičoval, oni v brýlích vidí různé hry, jako skládání puzzle nebo praktičtější, že hrníčky umyté musí položit na poličku nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkama. Vždycky mají nějaký úkol, který je odvede od těch jejich problémů a u rehabilitace pak mají mnohem větší výkony, než kdyby to dělali bez virtuální reality.”
Hana Dvořáková, klietka Domova pro seniory Iris: “Určitě je to zábavnější cvičení než kdybych seděla na pokoji a dělala raz, dva, tři. Mně to baví, protože doteď jsem neznala co to je virtuální realita a nechápala jsem, proč to mládež tak baví a teď už to vím.”

Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: “Vidím na nich, že zvednou ruce výš, než, když po nich chci, aby ruce zvedli. Své ruce nevnímají, mají myšlenky zaměřené na něco jiné a dělají velké pokroky. Cvičí záda, břicho, natahují se všemi možnými směry.”

S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních jako jsou nemocnice, rehabilitační zařízení, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně, a s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “Postupně, jak se zlepšuje hardware, tak my můžeme přicházet s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnozami. Postupem času a nebude to dlouho trvat, možná rok, dva, už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních zařízení a postupně se to bude dostávat na další.”

Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovační centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten jí naoplátku vyhledává dotační a businessové příležitostech na trhu. Firmě Spray Vision, inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Startup vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Ten první produkt je kombinace hardwaru a softwaru, kdy naši zákazníci jsou schopni analyzovat a kontrolovat lakovací procesy a ten druhý produkt to celé povýšil o úroveň. Naši zákazníci jsou díky němu simulovat, optimalizovat a vytvářet trajektorie robotu přímo v našem 3D prostředí.”

Technologie dokáže uspořit 10 až 15 procent použité barvy, zlepšit kvalitu nátěru a snížit procento zmetků. A zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naši zákazníci nalakují lakovací obrazce na speciální folii, operátor ji vloží do jednotky a v softwaru se začne snímat, fólie se nalakuje a odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu. A tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: “Naše klientela je z nápadu nadšená. Majorita zákazníků je v automobilovém průmyslu, ale jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy a také zákazníci, kteří vyrábějí technologie pro lakování. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než sto.”

Podobných startupů jako jsme vám představili zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 12 stům projektů, má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043278/uspesne-ms-start-upy-vr-vitalis-a-spray-vision