Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úspěšné MS start upy: VR Vitalis a Spray Vision

Celý MS kraj |  | Transformace kraje

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “My jsme se rozhodli jít jiným směrem než někdejší projekty, není to o tom, že by pacientům někdo předcvičoval, oni v brýlích vidí různé hry, jako skládání puzzle nebo praktičtější, že hrníčky umyté musí položit na poličku nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkama. Vždycky mají nějaký úkol, který je odvede od těch jejich problémů a u rehabilitace pak mají mnohem větší výkony, než kdyby to dělali bez virtuální reality.”
Hana Dvořáková, klietka Domova pro seniory Iris: “Určitě je to zábavnější cvičení než kdybych seděla na pokoji a dělala raz, dva, tři. Mně to baví, protože doteď jsem neznala co to je virtuální realita a nechápala jsem, proč to mládež tak baví a teď už to vím.”

Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: “Vidím na nich, že zvednou ruce výš, než, když po nich chci, aby ruce zvedli. Své ruce nevnímají, mají myšlenky zaměřené na něco jiné a dělají velké pokroky. Cvičí záda, břicho, natahují se všemi možnými směry.”

S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních jako jsou nemocnice, rehabilitační zařízení, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně, a s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “Postupně, jak se zlepšuje hardware, tak my můžeme přicházet s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnozami. Postupem času a nebude to dlouho trvat, možná rok, dva, už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních zařízení a postupně se to bude dostávat na další.”

Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovační centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten jí naoplátku vyhledává dotační a businessové příležitostech na trhu. Firmě Spray Vision, inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Startup vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Ten první produkt je kombinace hardwaru a softwaru, kdy naši zákazníci jsou schopni analyzovat a kontrolovat lakovací procesy a ten druhý produkt to celé povýšil o úroveň. Naši zákazníci jsou díky němu simulovat, optimalizovat a vytvářet trajektorie robotu přímo v našem 3D prostředí.”

Technologie dokáže uspořit 10 až 15 procent použité barvy, zlepšit kvalitu nátěru a snížit procento zmetků. A zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naši zákazníci nalakují lakovací obrazce na speciální folii, operátor ji vloží do jednotky a v softwaru se začne snímat, fólie se nalakuje a odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu. A tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: “Naše klientela je z nápadu nadšená. Majorita zákazníků je v automobilovém průmyslu, ale jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy a také zákazníci, kteří vyrábějí technologie pro lakování. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než sto.”

Podobných startupů jako jsme vám představili zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 12 stům projektů, má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Nahlásit chybu


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Městský obvod Ostrava-Jih zná výsledky hlasování do participativního rozpočtu Náš Jih

Již devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 Jižanů, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Dnes 8:13, vydáno včera 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. V úterý byla nalezena.

V Temelíně se připravuje stavba modulárního reaktoru

Energetická společnost ČEZ dnes podala žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Plánovaný blok s jedním či dvěma reaktory má mít výkon do 500 MW. Předpokládaná životnost je 60 až 80 let.

Dvě ocenění v anketě Stavba roku bral energetický polygon

Stavbou MS kraje za rok 2023 se stal Dům služeb v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. V prestižní soutěži porazil například Organicu v centru Ostravy i všechny průmyslové stavby v kraji.

Sportovci ve Frenštátě pod Radhoštěm využívají novou moderní halu

Dobrou zprávou pro sportovce z Frenštátu pod Radhoštěm je otevření nové moderní sportovní haly. Ta stojí v areálu místního Gymnázia a SPŠ elektroniky a informatiky.

Střední školy z MS kraje se prezentovaly na oblíbeném veletrhu v Ostravě

Do ostravského obchodního centra Futurum zavítal Veletrh středních škol už potřetí. A byl o něj obrovský zájem.

Policisté udržují tradici darování krve. V Ostravě je jí stále nedostatek

19. listopadu 2024 10:11 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Před několika lety vznikla z jednorázové akce mezi policisty MS kraje bohulibá tradice, která se navíc stále rozšiřuje. Jde o darování krve v Ostravském krevním centru, které často trpí nedostatkem této vzácné tekutiny.

Úspěšné MS start upy: VR Vitalis a Spray Vision
Vydáno 29. května 2024 13:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

VR Vitalis. Stal se sociálním projektem roku 2021. Míří do oblasti virtuální reality a pomáhá pacientům s rehabilitací tělesnou i duševní. Současně asistuje i lidem s degenerativními nemocemi spojenými se stárnutím.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “My jsme se rozhodli jít jiným směrem než někdejší projekty, není to o tom, že by pacientům někdo předcvičoval, oni v brýlích vidí různé hry, jako skládání puzzle nebo praktičtější, že hrníčky umyté musí položit na poličku nebo posekat dřevo, nachytat motýly nebo si hrají s loutkama. Vždycky mají nějaký úkol, který je odvede od těch jejich problémů a u rehabilitace pak mají mnohem větší výkony, než kdyby to dělali bez virtuální reality.”
Hana Dvořáková, klietka Domova pro seniory Iris: “Určitě je to zábavnější cvičení než kdybych seděla na pokoji a dělala raz, dva, tři. Mně to baví, protože doteď jsem neznala co to je virtuální realita a nechápala jsem, proč to mládež tak baví a teď už to vím.”

Domov pro seniory Iris v Ostravě poskytuje celodenní pobytové služby seniorům a dospělým osobám a cestou virtuální rehabilitace se tam vydali už před rokem. Tuto inovativní metodu používají více jak dvě desítky klientů.

Silvie Švecová, ergoterapeut, Domov pro seniory Iris: “Vidím na nich, že zvednou ruce výš, než, když po nich chci, aby ruce zvedli. Své ruce nevnímají, mají myšlenky zaměřené na něco jiné a dělají velké pokroky. Cvičí záda, břicho, natahují se všemi možnými směry.”

S virtuální realitou už cvičí pacienti ve 40 zařízeních jako jsou nemocnice, rehabilitační zařízení, lázně či domovy pro seniory. V budoucnu by tato metoda mohla vyřešit problém nedostatku zdravotnického personálu. Podstatné ale je, aby pacienti vykonávali univerzálně navržené cviky správně, a s tím si v současnosti neporadí jen samotná aplikace.

Jana Trdá, spoluzakladatelka firmy Real Virtual Life: “Postupně, jak se zlepšuje hardware, tak my můžeme přicházet s novými metodami, abychom pomohli pacientům s více diagnozami. Postupem času a nebude to dlouho trvat, možná rok, dva, už to bude standardní vybavení všech nemocnic a rehabilitačních zařízení a postupně se to bude dostávat na další.”

Firma VR Life spolupracuje s Moravskoslezským inovační centrem dlouhodobě. Vztahy jsou oboustranně výhodné. Firma přivádí nové startupy do MSICu a ten jí naoplátku vyhledává dotační a businessové příležitostech na trhu. Firmě Spray Vision, inovační centrum poskytlo k podnikání prostory, na které má vysoké nároky. Startup vymyslel technologii, která umožňuje snížit množství spotřebovaného laku a zároveň zvýšit kvalitu výsledného povrchu.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naše produkty slouží k optimalizaci lakovacích procesů. Ten první produkt je kombinace hardwaru a softwaru, kdy naši zákazníci jsou schopni analyzovat a kontrolovat lakovací procesy a ten druhý produkt to celé povýšil o úroveň. Naši zákazníci jsou díky němu simulovat, optimalizovat a vytvářet trajektorie robotu přímo v našem 3D prostředí.”

Technologie dokáže uspořit 10 až 15 procent použité barvy, zlepšit kvalitu nátěru a snížit procento zmetků. A zároveň zkracuje přípravu na lakování nového produktu ze dnů na hodiny.

Jakub Hendrych, vedoucí SW vývoje, Spray Vision: “Naši zákazníci nalakují lakovací obrazce na speciální folii, operátor ji vloží do jednotky a v softwaru se začne snímat, fólie se nalakuje a odešle se na naše cloudové řešení a software to zpracuje.

První prototyp představila firma Spray Vision v roce 2018 na veletrhu průmyslového lakování v Německu. A tam se ukázalo, že je o nápad skutečně velký zájem.

Hana Prauzková, business development manager, Spray Vision: “Naše klientela je z nápadu nadšená. Majorita zákazníků je v automobilovém průmyslu, ale jsou zde i zákazníci, kteří vyrábějí barvy a také zákazníci, kteří vyrábějí technologie pro lakování. V tuto chvíli jsme ve 24 zemích a zákazníků máme více než sto.”

Podobných startupů jako jsme vám představili zná a podporuje Moravskoslezské inovační centrum stovky. Od roku 2017, kdy vzniklo, pomohlo bezmála 12 stům projektů, má přes 500 klientů a spolupracuje s desítkami expertů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043278/uspesne-ms-start-upy-vr-vitalis-a-spray-vision