Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy

Celý MS kraj |

Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

Nevyplacené mzdy bude zaměstnancům hradit po tři měsíce stát prostřednictvím Úřadu práce. První den si přišlo o peníze požádat 437 lidí. zaměstnanci Úřadu práce budou ve školícím středisku Liberty zpracovávat žádosti 14 dnů. Stejně tak jsou na místě i pracovníci krajského úřadu, kteří vyřizují lidem případnou jednorázovou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Zaměstnanci Liberty Ostrava byli více než půl roku v obrovské nejistotě. Většina z nich si přála a věřila, že huť svůj provoz opět spustí. Bohužel, zpráva majitelů z minulého týdne o prodeji huti přišla jako studená sprcha. Doufáme, že se podaří najít ideálně českého kupce, který výrobu oceli v našem regionu zachová. Přesto je teď potřeba počítat s nejhorším a nabídnout lidem z Liberty pomocnou ruku. Věřím, že jim krajská bezúročná půjčka pomůže překlenout to nejtěžší období."

Každý zaměstnanec Liberty si o krajskou půjčku může požádat pouze jednou. Podmínkou je, že musí být zaměstnancem huti minimálně k 31. květnu tohoto roku, také musí mít trvalý pobyt na území regionu.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Podmínky půjčky a celý proces jsme nastavovali tak, aby byl co nejjednodušší a nejrychlejší. Lidé z Liberty potřebují pomoc ihned, nemůžeme je nechat čekat. Vyřízení a přiznání půjčky si vždy vyžaduje fyzický podpis žadatele, a tak si pro urychlení vyřízení budou zájemci o půjčku žádat osobně na kontaktním místě v areálu huti. Online formuláře a jejich následné podepisování by celý proces výrazně zpomalilo, tomu se chceme vyhnout."

Kontaktní místo se nachází ve Školícím středisku Liberty Ostrava ve Vratimovské ulici naproti autobusové zastávce Nová huť hlavní brána. Úřední hodiny jsou nastavené podle provozu Úřadu práce, který má v rámci kontaktního místa také své pracoviště. jsou tam i personalisté huti, kteří budou zaměstnancům vydávat potřebná potvrzení o zaměstnání.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Žadatelé o bezúročnou půjčku budou potřebovat platný občanský průkaz k ověření totožnosti a doložení trvalého pobytu na území kraje, také potvrzení o zaměstnání, které na místě obdrží od personalistů podniku."
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Také budou potřebovat dva výtisky žádosti o půjčku, která bude pro zjednodušení a zefektivnění procesu rovnou smlouvou. Žádosti si lidé mohou stáhnout na webu kraje, předem vyplnit a podepsat a následně přinést na kontaktní místo. Nebo si žádosti vyzvednou přímo tam, vyplní, podepíšou a rovnou odevzdají. V nejbližších dnech na to bude následovat kontrola splnění podmínek, schválení radou kraje a podpis zástupce krajského úřadu. Pak bude potřeba, aby si žadatel oběma stranami podepsanou smlouvu podle pokynů pracovníka kontaktního místa vyzvedl. To je chvíle, kdy smlouva vstupuje v platnost a krajský úřad platbu ihned odešle. Naší snahou ovšem bude vše urychlit."

Kvůli těmto půjčkám se bude krajská rada setkávat každý čtvrtek, aby postupně schvalovala všechny podané žádosti. Pokud si zaměstnanec huti požádá o půjčku například v úterý, krajští radní jeho žádost schválí ve čtvrtek. V domluvený termín si žadatel opět na kontaktním místě osobně převezme podepsanou žádost (například ihned v pátek). Následovat bude bezodkladná platba ze strany krajského úřadu na účet žadatele.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Když vše půjde dobře a bez komplikací, v pondělí by mohly být peníze na účtu. To máte necelý týden od podání žádosti. Věřím, že tento krok lidem z Liberty pomůže, jejich situace je opravdu velmi těžká a nezáviděníhodná. Přeji jim v tomto těžkém období hodně síly a pevné nervy. Stejně jako oni věřím, že se najde vhodný investor, který huť koupí jako celek a její provoz zachová."

Splatnost bezúročné půjčky je do 31. prosince 2024 a to jednorázově, nikoli ve splátkách. Jaká bude další budoucnost Liberty záleží na tom, který investor do ní vstoupí. Stát se bude případně snažit také docílit toho, jak vyplácet zaměstnancům mzdy déle než 3 měsíce, aby je v podniku udržel. 

Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU), ministr práce: "Pokud se má podnik znovu rozjet, tak potřebujeme lidi udržet, aby nepodávali hromadné výpovědi. Děláme maximum pro to, abychom složitou a vypjatou situaci dokázali pomoci co nejlépe zvládnout, aby lidé mohli v průběhu prázdnin nastoupit do nové Liberty s novou perspektivou. Já vím o dvou velmi vážných zájemcích. Pokud se v tom příštím, možná přespříštím týdnu objeví další, nelze vyloučit."
Nahlásit chybu


K tématu

Zaměstnanci Liberty Ostrava a Tamehu Czech zůstanou doma další týden

2. ledna 2024 18:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zaměstnanci hutě Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech, kteří se ve středu měli vrátit do práce, zůstanou doma další týden. Firmy jsou mimo provoz od předminulého týdne, kdy Tameh huti zastavil dodávky energií. Tameh skončil v úpadku a svou insolvenci zdůvodnil tím, že mu huť neplatila a dluží mu dvě miliardy korun.

Kraj nabízí zdarma poradenství firmám, které jsou v potížích kvůli Liberty Ostrava

17. února 2024 13:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj ve spolupráci s příspěvkovou organizací Moravskoslezský pakt zaměstnanosti rozjel cyklus seminářů pro firmy, které jsou postiženy složitou situací v hutní společnosti Liberty Ostrava. Odborníci jim tu zdarma poskytují důležité informace z oblastí daní, financí a práva.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.


Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Dnes 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při svém výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Činnost Těšínského divadla se po rekonstrukci rozšíří

Budovu Těšínského divadla čeká rozsáhlá rekonstrukce, která divadlo zmodernizuje a rozšíří jeho činnost. Kromě divadelních představení nabídne veřejnosti i program zaměřený na kulturně-vzdělávací aktivity pro všechny věkové kategorie.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

16. července 2024 11:56 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

16. července 2024 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy
Vydáno 19. června 2024 15:06, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

zdroj foto: Liberty Ostrava

Nevyplacené mzdy bude zaměstnancům hradit po tři měsíce stát prostřednictvím Úřadu práce. První den si přišlo o peníze požádat 437 lidí. zaměstnanci Úřadu práce budou ve školícím středisku Liberty zpracovávat žádosti 14 dnů. Stejně tak jsou na místě i pracovníci krajského úřadu, kteří vyřizují lidem případnou jednorázovou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Zaměstnanci Liberty Ostrava byli více než půl roku v obrovské nejistotě. Většina z nich si přála a věřila, že huť svůj provoz opět spustí. Bohužel, zpráva majitelů z minulého týdne o prodeji huti přišla jako studená sprcha. Doufáme, že se podaří najít ideálně českého kupce, který výrobu oceli v našem regionu zachová. Přesto je teď potřeba počítat s nejhorším a nabídnout lidem z Liberty pomocnou ruku. Věřím, že jim krajská bezúročná půjčka pomůže překlenout to nejtěžší období."

Každý zaměstnanec Liberty si o krajskou půjčku může požádat pouze jednou. Podmínkou je, že musí být zaměstnancem huti minimálně k 31. květnu tohoto roku, také musí mít trvalý pobyt na území regionu.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Podmínky půjčky a celý proces jsme nastavovali tak, aby byl co nejjednodušší a nejrychlejší. Lidé z Liberty potřebují pomoc ihned, nemůžeme je nechat čekat. Vyřízení a přiznání půjčky si vždy vyžaduje fyzický podpis žadatele, a tak si pro urychlení vyřízení budou zájemci o půjčku žádat osobně na kontaktním místě v areálu huti. Online formuláře a jejich následné podepisování by celý proces výrazně zpomalilo, tomu se chceme vyhnout."

Kontaktní místo se nachází ve Školícím středisku Liberty Ostrava ve Vratimovské ulici naproti autobusové zastávce Nová huť hlavní brána. Úřední hodiny jsou nastavené podle provozu Úřadu práce, který má v rámci kontaktního místa také své pracoviště. jsou tam i personalisté huti, kteří budou zaměstnancům vydávat potřebná potvrzení o zaměstnání.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Žadatelé o bezúročnou půjčku budou potřebovat platný občanský průkaz k ověření totožnosti a doložení trvalého pobytu na území kraje, také potvrzení o zaměstnání, které na místě obdrží od personalistů podniku."
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Také budou potřebovat dva výtisky žádosti o půjčku, která bude pro zjednodušení a zefektivnění procesu rovnou smlouvou. Žádosti si lidé mohou stáhnout na webu kraje, předem vyplnit a podepsat a následně přinést na kontaktní místo. Nebo si žádosti vyzvednou přímo tam, vyplní, podepíšou a rovnou odevzdají. V nejbližších dnech na to bude následovat kontrola splnění podmínek, schválení radou kraje a podpis zástupce krajského úřadu. Pak bude potřeba, aby si žadatel oběma stranami podepsanou smlouvu podle pokynů pracovníka kontaktního místa vyzvedl. To je chvíle, kdy smlouva vstupuje v platnost a krajský úřad platbu ihned odešle. Naší snahou ovšem bude vše urychlit."

Kvůli těmto půjčkám se bude krajská rada setkávat každý čtvrtek, aby postupně schvalovala všechny podané žádosti. Pokud si zaměstnanec huti požádá o půjčku například v úterý, krajští radní jeho žádost schválí ve čtvrtek. V domluvený termín si žadatel opět na kontaktním místě osobně převezme podepsanou žádost (například ihned v pátek). Následovat bude bezodkladná platba ze strany krajského úřadu na účet žadatele.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Když vše půjde dobře a bez komplikací, v pondělí by mohly být peníze na účtu. To máte necelý týden od podání žádosti. Věřím, že tento krok lidem z Liberty pomůže, jejich situace je opravdu velmi těžká a nezáviděníhodná. Přeji jim v tomto těžkém období hodně síly a pevné nervy. Stejně jako oni věřím, že se najde vhodný investor, který huť koupí jako celek a její provoz zachová."

Splatnost bezúročné půjčky je do 31. prosince 2024 a to jednorázově, nikoli ve splátkách. Jaká bude další budoucnost Liberty záleží na tom, který investor do ní vstoupí. Stát se bude případně snažit také docílit toho, jak vyplácet zaměstnancům mzdy déle než 3 měsíce, aby je v podniku udržel. 

Marian Jurečka (KDU-ČSL/SPOLU), ministr práce: "Pokud se má podnik znovu rozjet, tak potřebujeme lidi udržet, aby nepodávali hromadné výpovědi. Děláme maximum pro to, abychom složitou a vypjatou situaci dokázali pomoci co nejlépe zvládnout, aby lidé mohli v průběhu prázdnin nastoupit do nové Liberty s novou perspektivou. Já vím o dvou velmi vážných zájemcích. Pokud se v tom příštím, možná přespříštím týdnu objeví další, nelze vyloučit."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043628/kraj-uz-nabizi-bezurocne-pujcky-zamestnancum-liberty-stat-bude-vyplacet-mzdy