Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci oblasti zdravotnictví v MSK projednali otevřeně problémy v rámci diskuzního fóra

Celý MS kraj |

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

Nahlásit chybu


K tématu

FNO oslavila Mezinárodní den úsměvu. Dobrovolníci rozdávali také dárky a občerstvení

6. října 2025 11:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ve Fakultní nemocnici Ostrava pacienti zažili překvapení – nemocniční pokoje a chodby zaplnili dobrovolníci, maskoti i čtyřnozí mazlíčci. Nemocnice se totiž připojila k oslavám Mezinárodního dne úsměvu.

Agresivní řidiči verbálně útočí na záchranáře. Sanitky prý blokují provoz

2. října 2025 12:07 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Záchranáři z Moravskoslezského kraje se často setkávají s agresivními řidiči vozidel, kteří jim nadávají, protože blokují nějakou komunikaci. Zdravotníci přitom často uvnitř vozidla bojují o život nějakého pacienta a podle zákona mohou v těchto případech dopravní provoz dočasně omezit.

Na Lékařské fakultě OU se již posedmé konal veletrh práce pro zdravotníky KAM PAK

16. října 2025 12:07 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Lékařskou fakultu Ostravské univerzity opět zaplnily stánky zdravotnických zařízení a jejich workshopy v rámci veletrhu KAM PAK. Stovky studentů lékařských i nelékařských oborů zde získají informace o pracovních příležitostech a možnost se setkat s nemocnicemi i předními medicínskými firmami.


Zásah u požáru lesa ve Větřkovicích na Opavsku v sobotu skončil, během tří dnů se hasiči pětkrát střídali

Dnes 15:41, vydáno 30. července 2026 14:00 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hasiči v sobotu okolo oběda ukončili zásah po třech dnech, kdy se příslušníci střídali celkem pětkrát. Uvedl to mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR Miroslav Kučera. Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek v poledne v obci Větřkovice a její části Nové Vrbno na Opavsku. S ohněm, který zasáhl plochu přibližně 27 hektarů, na místě bojovalo 30 jednotek hasičů s vyhlášeným třetím stupněm poplachu. Práce probíhaly po dvě noci.

Passat v Ostravě-Dubině vyjel z kruhové křižovatky do pole, mezi zraněnými byly i děti

Dnes 10:53 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté vyšetřují dopravní nehodu, která se stala v pátek 31. července krátce po 13. hodině na místní komunikaci u prodejny Albert v Ostravě-Dubině. Řidič vozidla VW Passat měl podle informací záchranářů zřejmě zkolabovat a nezvládl průjezd kruhovou křižovatkou, poté vyjel mimo silnici a havaroval do pole. Zranilo se celkem pět lidí, mezi nimi i tři nezletilí.

Slavnost vyzdvihne nejen sportovní úspěchy a nabídne i adrenalinovou zábavu

Město ožije v září tradiční dvoudenní slavností. Letošní ročník má téma „Nový Jičín na stupních vítězů“ a bude oslavou sportu i jiných úspěchů v různých odvětvích.

Tragická nehoda na I/56 u Frýdlantu nad Ostravicí, zemřel mladý motorkář

Na silnici I/56 se v pátek odpoledne stala tragická dopravní nehoda. U Frýdlantu nad Ostravicí se střetl motocyklista s osobním autem jedoucím stejným směrem. Osmadvacetiletý řidič motocyklu Honda utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Nehoda vlaku ve Svinově: rychlík z Olomouce nedobrzdil v konečné stanici

Včera 20:30 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Složky IZS spěchaly v pátek odpoledne na svinovské nádraží v Ostravě, kde havaroval rychlík R27 jedoucí z Olomouce do Ostravy. Strojvedoucí podle dostupných informací nedobrzdil soupravu, která narazila do zarážedla, a jeden z vozů následně vykolejil. Ve vlaku cestovalo přibližně čtyřicet lidí, podle informací policie se jeden člověk lehce zranil.

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí vysoký počet přijatých zvířat, vedra mohou situaci ještě zkomplikovat

Včera 10:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranná stanice v Bartošovicích hlásí v posledních dnech vysoký počet přijatých zvířat. Ošetřovatelé se starají například o šest čápů bílých, mládě vydry říční nebo zraněného kvakoše nočního. Přibývají také mláďata rorýsů, poštolek a drobných pěvců, kterým mohou očekávaná tropická vedra situaci ještě zkomplikovat.

V Havířově zachránili muže, který se zraněný nemohl dostat z rybníka

30. července 2026 18:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Sušanské rybníky v Havířově se staly dějištěm záchranné akce. Ve čtvrtek odpoledne se tam sjeli hasiči a policisté, aby tam na poměrně rozsáhlém území s bujnou vegetací hledali staršího a nemocného muže, který se tam zřejmě mohl dostat do nesnází při rybaření.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody pomocí pěti dotykových obrazovek

Vodní dílo Šance prošlo v letech 2015 až 2018 rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 470 milionů korun, která zvýšila jeho bezpečnost při mimořádných povodních. Součástí bylo vybudování nové provozní budovy se zázemím pro pracovníky Povodí Odry a informačním centrem, otevřeným v roce 2019.

Jeho krádež sledoval majitel na kamerách. Vykrádač chat na Frýdecko-místecku řádil šestkrát

Včera 9:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V jeho chatě se pohyboval neznámý člověk. Majitel ho sledoval na kamerách a zavolal na policii. Hlídka chytila zloděje venku s plnými taškami. Vyšlo najevo, že vykradl celkem šest chat na Frýdecko-místecku se škodou více než sto tisíc korun. Zloděj přiznal, že se chce napravit kvůli své rodině.

Hasiči zasahovali u úniku čpavku v Ostravar Aréně, lidé dostali varovnou SMS

30. července 2026 19:34 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V Ostravar Aréně v Ostravě došlo ve čtvrtek v podvečer k úniku čpavku. Podle dostupných informací ho způsobila závada na chladicím zařízení ledové plochy. Koncentrace uniklé látky nemají být život či zdraví ohrožující, v okolí haly ale po dobu zásahu hasičů platí preventivní opatření.

Konference Česko bez nehod proběhla i v Ostravě

Včera 14:09 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bezpečnost na silnicích není jen o tom, jak jezdí řidiči. Důležitou roli hraje také to, kde k nehodám nejčastěji dochází, proč se opakují a co se dá udělat pro to, aby se riziková místa změnila. Právě tím se zabývají regionální nehodové konference Česko bez nehod, které postupně míří do všech krajů. Jedna z nich zavítala také do Ostravy.

Hosté ve studiu: Martin Dutko, jednatel krajské společnosti KODIS

Včera 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Novinky ve veřejné dopravě pro turistickou sezonu

Vážná nehoda v Třinci. Mladý řidič narazil do sloupu, čtyři lidé skončili v nemocnici

30. července 2026 9:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

21letý řidič nezvládl v Oldřichovicích zatáčku a s autem naboural do sloupu elektrického vedení. V autě zůstali zaklíněni tři lidé, které museli vystříhat hasiči. Záchranáři na místě ošetřili celkem čtyři mladé zraněné, řidiče transportoval vrtulník ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice.

Bavilo ho dívat se na plameny. Policie dopadla dvacetiletého žháře, který v Ostravě a Hlučíně zakládal požáry

30. července 2026 8:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během pár dní úmyslně založil hned několik požárů. Ostravští a opavští kriminalisté dopadli dvacetiletého mladíka, který zapálil rybářskou chatku, popelnice i velký stoh slámy. Svým řáděním způsobil škodu za zhruba 800 tisíc korun. Sám přitom policii přiznal, že se na plameny jen rád díval.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

29. července 2026 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

Zástupci oblasti zdravotnictví v MSK projednali otevřeně problémy v rámci diskuzního fóra
Vydáno 27. června 2024 15:54, Celý MS kraj, Monika Danková
Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty Ostravské univerzity diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Diskuzní fórum se konalo na půdě havířovského výrobního závodu společnosti Mölnlycke Health Care, která má na starosti výrobu zdravotnických prostředků.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Zhodnotilo se, jakým způsobem to nefunguje, jakým způsobem to skřípe, bylo navrženo řešení, jakým způsobem by se to mohlo zlepšit."

Oblastí, ve kterých to nefunguje a je nutná změna legislativy, je podle náměstka hejtmana MSK hodně, od vzdělávání zdravotnického personálu, přes rostoucí náklady na zdravotní péči, přesčasy lékařů až po chování pacientů. Problém je také generační obměna lékařů. Mladí začínající lékaři mají jiné pracovní požadavky a systém na to ještě není připraven.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta naše starší generace by to neměl odsuzovat, ale hledat systém jak jim vyhovět a současně pro ně udělat medicínu atraktivní, cesta vede například přes moderní technologie, musí se více využívat telemedicína, daleko více využívat elektronizace zdravotnictví, aby se lékaři zbavili administrativy, která je masivní."
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Existují z toho cesty, ale ty jsou nepopulární a asi by to chtělo změnit hodně zákonů a hodně vyhlášek, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se oblast zdravotnictví totálně odpolitizovala, jinak se nám to tady během 10 let zhroutí."

Závěry, které z diskuzního fóra vzešly budou předány na jednotlivá ministerstva a také poslancům k projednání na půdě Poslanecké sněmovny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043756/zastupci-oblasti-zdravotnictvi-v-msk-projednali-otevrene-problemy-v-ramci-diskuzniho-fora