Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velkoobjemová čerpadla v Nové Vsi konečně vypla. Hasiči řeší ještě malé laguny

Celý MS kraj |

Hasiči konečně odčerpali vodu ze zatopených objektů v ostravské části Nová Ves. Velkokapacitní čerpadla vypla a postupně je odvážejí. Ještě budou ale malými čerpadly likvidovat malé laguny kolem. Podrobnosti o situaci v Ostravě i celém kraji přiblížili moravskoslezský hejtman a šéfové hasičů i policie.

krizový štáb 27. 9. 2024

V Nové vsi bylo zatopeno 56 objektů, nyní už není zatopený žádný. Pouze tři jsou nedostupné. Hasiče trápí pouze laguna směrem k Mariánskohorské, kterou se daří odčerpávat propustkem.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Laguny, které jsme dočerpali těmi velkými čerpadly, už mají tak nízkou hladinu, že tam není možné ponořit ty sací koše. Zbylé malé lokální laguny, budeme odčerpávat pomocí sborů dobrovolných jednotek a čerpadel. Podstatné je to, že ta severní urbanizovaná část, která je zavřená, umožňuje občanům, včetně tří bytových domů, provádět vyklízecí a úklidové práce. Zmínka o velké laguně, která je nad tím, tak v tuto chvíli se ta voda nevrací, ale není to dlouhodobě udržitelné. Budeme to řešit."

První hrubé úklidové práce na ostravské centrální čističce odpadních vod by měly být ukončeny v neděli.

Na území MSK je aktuálně 1 241 odběratelů bez proudu. Jde hlavně o ostravskou část Nová Ves a Vrbno pod Pradědem. Pokračují práce na obnovení elektrické energie. Energetikům někdo přestřihal dráty a pokusil se jim ukrást stožáry. Bez plynu je v kraji aktuálně 368 odběratelů.

Povodí Odry odstranilo odtokové zábrany na horním toku řek Opavice a Opavy. Probíhají zabezpečovací a zpevňovací práce na korytech a odstraňují se naplaveniny u mostů.

Krajská hygienická stanice proočkovala proti žloutence 303 lidí, z toho 74 dětí. Očkují se dále jednotky sborů dobrovolných hasičů. Už bylo proočkováno 330 ve FN Ostrava a ve Slezské nemocnici v Opavě. 

Klimkovický tunel je uzavřen z důvodů průsaku. Dnes by mělo být zprovozněno ostravské hlavní nádraží. 

Policie neustále monitoruje evakuované oblasti a další zasazené lokality. 

V Ostravě je vyplavený sklad pyrotechniky, je tam zhruba 60 tun pyrotechniky. Probíhá monitoring a řešení se soukromým majitelem. Pyrotechnika se musí stále zkrápět a zajistit její likvidace. Při vysušení totiž podle pyrotechniků hrozí aktivace roznětek.

V kraji je nasazeno 541 vojáků a jsou požadavky na další. Armáda má v kraji také 103 kusů techniky. Armáda by měla pracovat i na stavbě nových mostů.

Odhadem 280 lidí (102 rodin v kraji) bude dlouhodobě potřebovat náhradní ubytování, jde hlavně o obyvatele Opavy a Krnova. 69 lidí je stále evakuovaných mimo své domovy.

Odpad je velký problém

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Já bych v této souvislosti chtěl vyzvat vládu a příslušná ministerstva, aby nám velmi rychle pomohli a sdělili, jakým způsobem jsou v této problematice nám pomoci, především finančně. Protože ten objem těch peněz na likvidaci a skládkování bude opravdu obrovský v rámci Moravskoslezského kraje."

Hejtman je také připraven podat trestní oznámení na společnost OKK Koksovny, pokud by vypouštěla odpadní vody a neměla zajištěnou jejich likvidaci. Mohlo by totiž podle něj dojít k ekologickým škodám velkého rozsahu.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Jsou tam významně překračovány hodnoty nebezpečných látek, včetně kyanidu. Jsou tam nějaké fenol-čpavkové vody a není možné je vypouštět do povrchových vod bez čištění."

Kraj uvolní na obnovu území a likvidaci škod 350 milionů korun

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Dále bych chtěl poprosit a vyzvat vládu a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby zvážili, jakým způsobem budeme řešit problematiku energií. A především ceny energií v zasažených oblastech. Protože samozřejmě, ti lidé, pokud vysušují a pokud budou muset přejít na topení v zimě, tak ty ceny energií mohou být zásadní položkou. Ať už regulací cen energií v zasažených oblastech nebo nějakým speciálním dotačním titulem pro zasažené rodiny."
Nahlásit chybu


K tématu

Mladý motorkář havaroval u Starých Hamrů, letěl pro něj vrtulník

17. srpna 2025 20:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladý motorkář při průjezdu zatáčkou u Starých Hamrů havaroval a těžce se zranil. Do nemocnice ho pak musel přepravit vrtulník. Nehoda dočasně zastavila provoz na frekventované silnici I/56.

Autobus naboural v Opavě do stojících aut, několik zraněných

14. srpna 2025 20:37 | Opava | Jiří Cileček

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali ve čtvrtek v podvečer u nehody autobusu, který naboural do aut na výjezdu z Opavy na Hradec nad Moravicí. Řetězová nehoda si vyžádala tři zraněné a dočasnou uzavírku provozu.

V Mošnově hořela střecha průmyslové haly, zasahovalo 7 jednotek hasičů

14. srpna 2025 19:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sedm jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru střechy průmyslové haly v Mošnově na Novojičínsku. Událost si vyžádala 171 evakuovaných a zranili se tři lidé.


Ostravskem po čtyři dny projížděly nablýskané mercedesy, finále bylo pod pecemi

Dnes 10:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Majitelé a příznivci vozů Mercedes-Benz se sjeli do Ostravy na čtyřdenní setkání spojené s vyjížďkami po okolí. Historické i současné vozy mohli lidé vidět například na Landeku, v Těrlicku nebo v Dolní oblasti Vítkovic.

Motorkář se srazil s osobním autem v centru Havířova, stroj vyletěl ze silnice na chodník

Dnes 9:45, vydáno včera 17:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podle svědků jel velkou rychlostí centrem Havířova. Do cesty mu ale vjelo odbočující auto a následovala srážka. Motorka vylétla ze silnice, prorazila zábradlí a stroj skončil na chodníku. Motorkář utrpěl velmi vážná zranění a byl letecky přepraven do nemocnice.

Před promítáním letního kina v Návsí zahrála kapela Blaf

Dnes 12:00 | Návsí | Libor Běčák

Stalo se už tradicí, že promítání letního kina v Návsí předchází hudební program. Tentokrát zahrála skupina Blaf.

V Palkovicích válí s humornými videi, na dožínky jede Petr Kotvald na kombajnu

Včera 9:16 | Palkovice | Libor Běčák

Hajný Horyna a malý Pavlík s jointem marihuany, dvojice kosmonautů Elon Kula a Neil Baca na cestě ke kolonizaci Marsu, král a šašek a mnoho dalších postav už při propagaci Palkovic ztvárnili starosta Radim Bača a místostarosta David Kula.

Senior akademie v Opavě zahájila další běh. Zájem seniorů byl obrovský

Včera 10:28 | Opava | Yvona Fajtová

V Obecním domě v Opavě odstartoval další běh Senior akademie. Šedesát účastníků čeká až do konce října celkem třináct setkání plných odborných přednášek i poznávání města. Na závěr převezmou úspěšní absolventi certifikáty o absolvování studia a drobné dárky.

Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

7. srpna 2026 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

7. srpna 2026 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

7. srpna 2026 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

OZO bude mít vlastní elektřinu. V Kunčicích vyrostou 2 kogenerační jednotky

6. srpna 2026 10:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava udělala další krok k energetické soběstačnosti. Moderní kogenerační jednotky v areálu OZO vyrobí elektřinu i teplo a sníží náklady i emise. Malou elektrárnu postaví Veolia přímo v Kunčicích.

Zdrogovaný a opilý muž vylezl bez jištění na lezeckou stěnu ve Frýdku-Místku

7. srpna 2026 15:39 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volnočasový areál Rivka Park ve Frýdku-Místku se otevře pro veřejnost až v polovině srpna, už teď se tam ale sjely všechny složky záchranného systému. Důvodem bylo vniknutí opilého muže pod vlivem drog do areálu. Vyšplhal na lezeckou stěnu a nemohl dolů.

Při nocování na hradě Hukvaldy lidé odhalili vraha

7. srpna 2026 10:13 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Lidé, kteří nocovali na hradě Hukvaldy, pomáhali odhalit vraha. Takový byl totiž motiv speciální noční prohlídky historické tvrze.

Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

6. srpna 2026 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

6. srpna 2026 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

5. srpna 2026 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

5. srpna 2026 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

5. srpna 2026 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

Velkoobjemová čerpadla v Nové Vsi konečně vypla. Hasiči řeší ještě malé laguny
Vydáno 27. září 2024 11:51, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Hasiči konečně odčerpali vodu ze zatopených objektů v ostravské části Nová Ves. Velkokapacitní čerpadla vypla a postupně je odvážejí. Ještě budou ale malými čerpadly likvidovat malé laguny kolem. Podrobnosti o situaci v Ostravě i celém kraji přiblížili moravskoslezský hejtman a šéfové hasičů i policie.

foto: TV Polar

V Nové vsi bylo zatopeno 56 objektů, nyní už není zatopený žádný. Pouze tři jsou nedostupné. Hasiče trápí pouze laguna směrem k Mariánskohorské, kterou se daří odčerpávat propustkem.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Laguny, které jsme dočerpali těmi velkými čerpadly, už mají tak nízkou hladinu, že tam není možné ponořit ty sací koše. Zbylé malé lokální laguny, budeme odčerpávat pomocí sborů dobrovolných jednotek a čerpadel. Podstatné je to, že ta severní urbanizovaná část, která je zavřená, umožňuje občanům, včetně tří bytových domů, provádět vyklízecí a úklidové práce. Zmínka o velké laguně, která je nad tím, tak v tuto chvíli se ta voda nevrací, ale není to dlouhodobě udržitelné. Budeme to řešit."

První hrubé úklidové práce na ostravské centrální čističce odpadních vod by měly být ukončeny v neděli.

Na území MSK je aktuálně 1 241 odběratelů bez proudu. Jde hlavně o ostravskou část Nová Ves a Vrbno pod Pradědem. Pokračují práce na obnovení elektrické energie. Energetikům někdo přestřihal dráty a pokusil se jim ukrást stožáry. Bez plynu je v kraji aktuálně 368 odběratelů.

Povodí Odry odstranilo odtokové zábrany na horním toku řek Opavice a Opavy. Probíhají zabezpečovací a zpevňovací práce na korytech a odstraňují se naplaveniny u mostů.

Krajská hygienická stanice proočkovala proti žloutence 303 lidí, z toho 74 dětí. Očkují se dále jednotky sborů dobrovolných hasičů. Už bylo proočkováno 330 ve FN Ostrava a ve Slezské nemocnici v Opavě. 

Klimkovický tunel je uzavřen z důvodů průsaku. Dnes by mělo být zprovozněno ostravské hlavní nádraží. 

Policie neustále monitoruje evakuované oblasti a další zasazené lokality. 

V Ostravě je vyplavený sklad pyrotechniky, je tam zhruba 60 tun pyrotechniky. Probíhá monitoring a řešení se soukromým majitelem. Pyrotechnika se musí stále zkrápět a zajistit její likvidace. Při vysušení totiž podle pyrotechniků hrozí aktivace roznětek.

V kraji je nasazeno 541 vojáků a jsou požadavky na další. Armáda má v kraji také 103 kusů techniky. Armáda by měla pracovat i na stavbě nových mostů.

Odhadem 280 lidí (102 rodin v kraji) bude dlouhodobě potřebovat náhradní ubytování, jde hlavně o obyvatele Opavy a Krnova. 69 lidí je stále evakuovaných mimo své domovy.

Odpad je velký problém

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Já bych v této souvislosti chtěl vyzvat vládu a příslušná ministerstva, aby nám velmi rychle pomohli a sdělili, jakým způsobem jsou v této problematice nám pomoci, především finančně. Protože ten objem těch peněz na likvidaci a skládkování bude opravdu obrovský v rámci Moravskoslezského kraje."

Hejtman je také připraven podat trestní oznámení na společnost OKK Koksovny, pokud by vypouštěla odpadní vody a neměla zajištěnou jejich likvidaci. Mohlo by totiž podle něj dojít k ekologickým škodám velkého rozsahu.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Jsou tam významně překračovány hodnoty nebezpečných látek, včetně kyanidu. Jsou tam nějaké fenol-čpavkové vody a není možné je vypouštět do povrchových vod bez čištění."

Kraj uvolní na obnovu území a likvidaci škod 350 milionů korun

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Dále bych chtěl poprosit a vyzvat vládu a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby zvážili, jakým způsobem budeme řešit problematiku energií. A především ceny energií v zasažených oblastech. Protože samozřejmě, ti lidé, pokud vysušují a pokud budou muset přejít na topení v zimě, tak ty ceny energií mohou být zásadní položkou. Ať už regulací cen energií v zasažených oblastech nebo nějakým speciálním dotačním titulem pro zasažené rodiny."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045163/velkoobjemova-cerpadla-v-nove-vsi-konecne-vypla-hasici-resi-jeste-male-laguny