Manželé Peterkovi spolu žijí už desítky let v obci Lískovec u Frýdku-Místku. Jako na dlani mají zdejší studánku v Hájku a ještě před 20ti lety k ní chodili pořád. Pak se ale všechno změnilo. 71letý Pan Alois prodělal mozkovou mrtvici a skončil na vozíku.
Alois Peterek, milovník studánky: "Chodím sem odmalička. Já jsem se v té vodě koupával." Jiřina Peterková, manželka: "Dokud nebyl na vozíku, chodili jsme sem dost často."
Díky zhruba milionové investici se nejen pro tento manželský pár mnohé změnilo. Během uplynulých dvou měsíců se kamenitý terén proměnil v chodník. Od kaple k altánu se tak dostane úplně každý.
Ivan Vrba (KSČM), uvolněný radní FM: "Šlo nám o to, aby se k pramenu mohli dostat i lidé, kteří jsou fyzicky postižení, matky s kočárky a i ti, kteří si pro tu vodu prostě přicházejí s nějakým větším vozíčkem."
Alois Peterek, milovník studánky: "Jsem zajel po té vydlážděné stezce až k vodě."
Studánku v Hájku navíc navštěvují i poutníci. A koluje o ní spousta legend. Miroslaw Jesel, farář: "Přicházejí sem hlavně poutníci, kteří se modlí v uzdravení zraku."
Anketa, návštěvníci: 1. "Říkají, že je léčivá." 2. "Je třeba věřit a uzdraví vás." 3. "Chodím sem často a modlím se."
Před vstupem k prameni se většina věřících zastaví ve zdejší kapli. V její těsné blízkosti jsou dvě sochy svatých. Miroslaw Jesel, farář: "To jsou sochy srdce páně a panny Marie. Tyto sochy byly obnoveny ve stejné době, jako se obnovovaly schody. Protože toto poutní místo je v poslední době stále navštěvovanější."
V minulosti byla u pramene i káď v níž si poutníci ovlažovali nohy. Eva Richtrová (ČSSD), primátorka FM: "Když byli poutníci ušlí z těch poutí, které tady končívaly, tak měli možnost si zchladit nohy a pokračovat dál. Tak je tady projekt na to, aby se znovu takováto drobnůstka také umístila. A možná to tady jednou bude, jako to bylo kdysi."
Repliku kádě chce vedení Frýdku-Místku zakoupit během roku. Vyšla by na zhruba 60 tisíc korun.