Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sehnat kvalitní pracovníky je prý těžké v celém kraji

Celý MS kraj |

I když ze všech stran posloucháme o vysoké nezaměstnanosti v celém Moravskoslezském kraji, velcí zaměstnavatelé naopak naříkají, že sehnat kvalitní pracovníky je velmi obtížné. Například v ostravské vagonce zůstane natrvalo ze čtyř přijatých pouze jeden.

Uprostřed Ostravy Vítkovic funguje jeden z největších výrobců kolejových vozidel v naší zemi. Firma má zakázky, úspěšně se rozvíjí a v současné době zaměstnává asi 500 lidí. Kvůli rozšíření výroby letos plánuje přijmout dalších asi 150 pracovníků, což bude asi největší komplikací.

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: “Řídím podobnou firmu i v Šumperku, kde je obdobný problém. Přitom kraj s relativně diskutovanou nezaměstnaností. Na jednoho etablovaného pracovníka musíme nabrat čtyři, kterých se postupně musíme zbavit.”

Potřeba jsou řemeslníci, například čalouníci, lakýrníci, elektrikáři ale i vysokoškoláci na pozici nákupčí nebo manažer homologace. Bohužel je ale velký nedostatek pracovníků technických oborů.

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: “Školství absolutně nezareagovalo na potřebu průmyslu a vyrábí cíleně nezaměstnané.”

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: V současné době je v Moravskoslezském kraji 78 tisíc lidí bez práce.

Vladana Piskořová, Úřad práce MS kraje: Nejlépe se vyíjí situace v okrese Nový Jičín, problémem zůstává Bruntál, kde je velký počet zaměstnanců na jedno pracovní místo.”

Nedostatek zaměstnanců technických oborů si velké firmy řeší i tím, že si provozují své školy. Příkladem je Vítkovická střední nebo Střední odborná škol Třineckých železáren. Ty pak mohou pružně reagovat na poptávku po profesích.

Nahlásit chybu


K tématu

Úřady práce registrovaly v září v Moravskoslezském kraji 50 625 lidí bez práce

9. října 2025 21:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji se v září držela na úrovni 6,3 procenta. O práci se ucházelo přes 50 tisíc lidí, tedy zhruba o šest stovek více než v srpnu. Na trhu práce se nově objevili i čerství absolventi škol. Zároveň však v regionu mírně přibylo volných pracovních míst.


Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

V Bystřici bouraly vyřazené sanitní vozy. Místní diskutují o špatném dopravním značení

Dnes 13:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Srážka dvou sanitek zkomplikovala ve středu provoz na hlavním tahu mezi Třincem a Jablunkovem. Šlo o nehodu dvou vyřazených sanitních vozů, které jely v koloně několika sanitek směrem na Slovensko. Nehoda se obešla bez zranění. Okolnosti nehody zjišťuje policie. Místní ji ale přisuzují údajně nevhodnému dopravnímu značení.

Národní dopravní dispečink má nové sídlo, využívají ho navigace i autonomní vozidla

Dnes 10:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nepřetržitá služba motoristům, dopravcům a všem, kteří se pohybují po silnicích v České republice. Ředitelství silnic a dálnic představilo v Ostravě nový národní dispečink, který muselo přestěhovat poté, co ten původní vyplavila povodeň.

Šenovské školy během prázdnin zaplnili řemeslníci. Rekonstruuje se ZŠ i ŽUŠ

Dnes 13:04 | Šenov | Andrea Holeszová

Během letních prázdnin se v Šenově opravují hned dvě školní zařízení. Rozsáhlé rekonstrukce probíhají na Základní škole, ale oprav se dočkala také Umělecká škola Viléma Wünsche.

Motorkářský sraz ve Stonavě se blíží

Dnes 8:02 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonava se na konci prázdnin stane dějištěm už třetího ročníku motorkářského srazu MOTOROCK. Ten se uskuteční v sobotu 29. srpna a nabídne odpoledne i večer ve znamení motorek, hudby a zábavy.

V Ostravě-Zábřehu se chystají změny. Náměstí Gen. Svobody projde revitalizací

Včera 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

Ostrava přivítala účastníky festivalu Folklor bez hranic. V ulicích roztančí celé město

Včera 14:55 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava přivítala účastníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic. Na radnici je oficiálně přijalo vedení města. Tímto setkáním odstartoval týden plný tradiční hudby, tance a barevných krojů. Ostrava tak v následujících dnech naplno zažije lidový folklor.

V Těrlicku dokončují několik letních staveb, opraveny jsou silnice i chodníky

Včera 13:37 | Těrlicko | Libor Běčák

Lidé žijící v Cílové ulici v Těrlicku se po letech dočkali nejen nového asfaltu, ale také úředního potvrzení, že jejich ulice je legální.

Zchátralý ostravský mrakodrap ožívá. Začala jeho velká přestavba

17. srpna 2026 14:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Slavný výškový dům v Ostrčilově ulici dostane novou tvář. Dlouho chátrající budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce na moderní bytový dům. Proměnou projde samotný mrakodrap i jeho okolí. Práce potrvají do roku 2029.

Hosté ve studiu: Lada Vyvialová, módní návrhářka

Nanomóda: od estetiky k funkčnosti, textilní průmysl a jeho dopady

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody beskydské části Povodí Odry

17. srpna 2026 11:55 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Vodní dílo Šance patří k nejvýznamnějším zdrojům pitné vody v Moravskoslezském kraji. Nádrž na řece Ostravici vznikla v letech 1964 až 1969 a dnes zásobuje především Ostravsko, Frýdecko-Místecko a část Karvinska. Vedle zásobování pitnou vodou chrání území podél Ostravice před povodněmi a v období sucha pomáhá udržovat potřebný průtok v řece.

Srážka s autem, těžký pád v bike parku i cyklista v bezvědomí. Záchranáři pomáhali v neděli několika zraněným cyklistům

17. srpna 2026 11:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V neděli 16. srpna vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji k několika vážným nehodám cyklistů. V Kozlovicích na Frýdecko-Místecku srazilo auto dva cyklisty, další třináctiletý chlapec boural v bike parku v Tošovicích. V Polance nad Odrou skončil v bezvědomí na cestě cyklista, případ vyšetřuje policie.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

16. srpna 2026 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

16. srpna 2026 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

16. srpna 2026 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

Sehnat kvalitní pracovníky je prý těžké v celém kraji
Vydáno 19. května 2015 14:11, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
I když ze všech stran posloucháme o vysoké nezaměstnanosti v celém Moravskoslezském kraji, velcí zaměstnavatelé naopak naříkají, že sehnat kvalitní pracovníky je velmi obtížné. Například v ostravské vagonce zůstane natrvalo ze čtyř přijatých pouze jeden.

Uprostřed Ostravy Vítkovic funguje jeden z největších výrobců kolejových vozidel v naší zemi. Firma má zakázky, úspěšně se rozvíjí a v současné době zaměstnává asi 500 lidí. Kvůli rozšíření výroby letos plánuje přijmout dalších asi 150 pracovníků, což bude asi největší komplikací.

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: “Řídím podobnou firmu i v Šumperku, kde je obdobný problém. Přitom kraj s relativně diskutovanou nezaměstnaností. Na jednoho etablovaného pracovníka musíme nabrat čtyři, kterých se postupně musíme zbavit.”

Potřeba jsou řemeslníci, například čalouníci, lakýrníci, elektrikáři ale i vysokoškoláci na pozici nákupčí nebo manažer homologace. Bohužel je ale velký nedostatek pracovníků technických oborů.

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: “Školství absolutně nezareagovalo na potřebu průmyslu a vyrábí cíleně nezaměstnané.”

Michal Kurtinec, ředitel Škoda Vagonka: V současné době je v Moravskoslezském kraji 78 tisíc lidí bez práce.

Vladana Piskořová, Úřad práce MS kraje: Nejlépe se vyíjí situace v okrese Nový Jičín, problémem zůstává Bruntál, kde je velký počet zaměstnanců na jedno pracovní místo.”

Nedostatek zaměstnanců technických oborů si velké firmy řeší i tím, že si provozují své školy. Příkladem je Vítkovická střední nebo Střední odborná škol Třineckých železáren. Ty pak mohou pružně reagovat na poptávku po profesích.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/18100/sehnat-kvalitni-pracovniky-je-pry-tezke-v-celem-kraji