V malé dílně v jednom z frýdeckomísteckých domků vznikají velké věci. Teprve dvacetiletý vysokoškolák v ní vytvořil třeba krokodýla, loutku, nebo skoro dvoumetrového medvěda. Díla tvoří jen pro zábavu. Kdyby chtěl medvěda saxofonistu prodat, kupující by za něj dal přes 15 tisíc korun.
Jiří Veselý, dřevořezbář: "Medvěda už jsem dělal jiného, většího. Ten měl tři metry. Tento je spíš veselým medvědem."
Mezi svá nejlepší díla řadí kouli v krychli. Dělal na ní čtyři dny, od rána do večera.
Jiří Veselý, dřevořezbář: "Když se nudím, tak vymýšlím věci, které by se z toho dřeva daly udělat, ale nejsou tak jednoduché jako třeba ta loutka, nebo ten reliéf. Aby to bylo složitější a vypadalo to efektně. To jsou ale práce, nad kterými člověk musí zapřemýšlet. Jsou to hlavolamy."
A první dílo? Vzniklo, když bylo Jirkovi pouhých deset let. Tehdy dostal první dlátko. Těch má dnes 35.
Ludmila Veselá, dřevořezbářova maminka: "Dostávám pravidelně nějakou dřevořezbu, kterou vždycky nějaký známý vyžebrá. Ale tu první si velice schovávám."
Jiří Veselý, dřevořezbář: "Moji známí a moje rodina mě v tom hlavně začali podporovat. Viděli, že mám talent a snažili se mě podporovat tak, že mi kupovali dláta, pomáhali mi, zdokonalovat se. Shánět dřevo. Chtěli, ať se zdokonaluji, takže mi dovolili studovat školu sto kilometrů odtud a věnovat se tomu dál. Začalo mě to bavit, protože se mi líbí práce s tím masivem, s tím dřevem. A není to plastové. Je to živé. Dřevo samo o sobě je živý materiál."
Mladý dřevořezbář, který se už dnes řadí k nejlepším v kraji, tráví v dílně 4 dny v týdnu. Zbytek věnuje hlavně studiu muzeologie. Jeho snem je, stát se restaurátorem.