Loutky. Hra s nimi byla dlouhé roky vnímána jako obyčejná pouťová atrakce. Až v roce 1949 se přesunuly do kategorie umění. Ve Frýdku-Místku se loutkové inscenace hrají od 8. listopadu 1931. Tehdy místní umělci vystoupili poprvé v malém sále Národního domu.
Jan Krulikovský, herec, režisér, loutkař z Frýdku-Místku: "První loutky pro místeckou loutkovou scénu vytvořil pan Bohumil Dobeš, v té době umělecký řezbář a starosta Sokola. Nejdříve jich udělal devět a potom je rozšířil na třicet. Don Šajn z roku 1931 je jedna z těch, které se dochovaly."
Jan Krulikovský - herec, režisér, loutkař z Frýdku-Místku: "Jsou tady ukázky z nejčastěji hraných her. Zde a v místnosti číslo 4. Druhá místnost je věnovaná panu Aloizi Holáskovi a jeho tvorbě pro obě dvě loutková divadla. A jsou zde ukázky loutek a jejich návrhů, které dělal právě pro Frýdek. Potom je tady největší loutka. Tou je drak Vendelín, kterou vodil jeden loutkař. Ale ona má ze spodu kolečko, takže se s ní dalo pohybovat."
V každé místnosti je ochutnávka marionet z 20, ale i z 21. století. A bude tady až do 31. ledna 2011.
Anketa, účastníci vernisáže: "Je to velmi dobře, že se to připomíná, že tady loutkové divadlo skutečně, ve Frýdku i v Místku, bylo. A bylo velmi kvalitní. Já si pamatuji na vystoupení i pro dospělé. A bylo vždycky dobře navštěvované." "Mně se líbí hlavně ty staré loutky. Je to taková pieta na mládí."
Kromě loutek ale na výstavě nechyběly ani archaické plakáty, vstupenky, texty k historii zdejších loutkařů. Jako třeba: Ve 30. letech 20. století byly loutky pouze pro děti. Jejich hrdinou byl Kašpárek. Realistické loutky se pro jednotlivé inscenace oblékaly do nových a nových kostýmů. Marionety visely na 220ti centimetrových nitích. Na jednu loutku byli dva lidé. Jeden s ní pohyboval, druhý četl v recitační kabině před jevištěm. Dnes je samozřejmě na jednu loutku jeden loutkař.