Moravskoslezský kraj. Region plný příležitostí k podnikaní a inteligentních lidí. Důkazem je například katedra robotechniky na VŠB-TU v Ostravě. Vznikl tady robot, který je unikátní v rámci celé Evropy.
Marek Studénka, doktorant z VŠB-TU OV: "V republice je pouze pár škol, které se věnují této oblasti. Ale my jsme pokročilejší a udělali jsme spoustu věcí, které jsou unikátní nejen v ČR ale i v Evropě - z hlediska tohoto řízení a přenosu obrazu, zpracování a dalších věcí. Robot je zaměřen na servisní úlohy. Může být nasazen při pyrotechnických aplikacích pro záchranu osob, majetku a pro různé inspekční úkoly."
A právě VŠB byla jedním z mnoha lákadel propagačního stánku Moravskoslezského kraje na mezinárodním veletrhu v Brně. Zástupci regionu, ale i jednotlivých měst představovali potenciálním investorům volné průmyslové zóny.
Petr Czekaj, sdružení pro rozvoj MSK: "Na tomto stánku jsou vystavovány produkty, které byly vytvořeny ve spolupráci MSK, sdružením pro rozvoj MSK a krajskou hospodářskou komorou. A tyto produkty jsou významně podporovány krajem. Je to např. Centrum mezinárodního obchodu, které podporuje hlavně export malých a středních podniků při krajské hospodářské komoře, anebo Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který řeší projekty se zvýšením zaměstnanosti nejen formou měkkých projektů, ale i investičních. Z toho vystupují projekty, které jsou unikátní v ČR a nemají opakování."
Marian Lebiedzik (ČSSD), náměstek hejtmana MSK: "MS kraj se tradičně účastní několika investičních veletrhů. V letošním roce se účastníme nejen veletrhu Urbis v Brně, ale účastnili jsme se i veletrhu v Cann a na podzim se budeme účastnit veletrhu v Mnichově. Našim cílem je, seznámit potenciální investory s možnostmi, které nabízí náš kraj. A to v celé řadě oblastí."
Na brněnském veletrhu se kraj představil už po páté.
David Powera, projektový manažer ARR: "Poté, co evropská ekonomika prodělala finanční krizi, opět zaznamenáváme zájem zahraničních investorů o náš kraj. Mají zájem o pozemky v průmyslových zónách a samozřejmě i o další nemovitosti v oblasti kancelářských, administrativních zařízení apod. S tím, že my jako Agentura pro regionální rozvoj jsme schopni, připravit jim veškerý servis při přípravě investice a samozřejmě i poté, co se v našem kraji usadí. Chtěli bychom v rámci našeho kraje upřednostňovat investory, kteří do našeho kraje přinesou investice s větší přidanou hodnotou."
Prezentovat se přijela také města Moravskoslezského kraje.
Ladislav Nedorost, zástupce města Havířov: "Přijíždíme s projektem Areál volného času v Havířově. A s rozvojovými plochami ve městě. Město Havířov se musí takto v rámci MSK prezentovat, protože je postiženo tím, že bylo vždy bráno jako ubytovna pro hutníky a horníky, a proto je třeba tohle město zlepšit a udělat z toho dobrou adresu."
Pavel Osina, zástupce města Frýdek-Místek: "Na tomto veletrhu Frýdek-Místek nabízí dvě své rozvojové plochy. Jsou to bývalé vojenské areály. V současnosti jsou nedostatečně využívány, a proto pro ně město hledá vhodného investora. Samozřejmě prezentujeme Frýdek-Místek i jako celek jako turistický cíl. Je to takový doplněk toho investičního veletrhu."
Případným investorům region ukázal i to, že má za sebou obrovský kus práce i bezpečnostně-technologický výzkum.
Robert Chlebiš, tajemník České technologické platformy: "Bezpečnostní cluster vznikl za podpory MSK v roce 2010. Byl založen na podporu vize bezpečnostně-technologického výzkumu, který chceme realizovat v následujících letech v MSK. Naši členové budou realizovat vývojově výzkumné projekty v oblasti bezpečnosti průmyslu pro velké průmyslové podniky a státní správy, samozřejmě ve spolupráci s VŠB-TU Ostrava a dalšími subjekty MSK."
Brněnský veletrh byl i letos pětidenní. Urbis Invest je největší přehlídkou investičních a podnikatelských příležitostí, komunálních technologií a služeb.