Autorskému kolektivu výstavy Architekti a stavitelé Nového Jičína se podařilo zkompletovat
jedinečné materiály, které mapují stavební vývoj města od jeho prvopočátků.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy
“Je zde prezentováno neskutečné množství staveb, architektonických fotografií a plánů. Souběžně s tím je představeno na 111 architektů a stavitelů, kteří se výrazně zapsali do vývoje a historie města,”
live - Jaroslav Zezulčík, historik Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy
“Určitě bych rád zmínil stavitele Hugo Bluma, jeho považuji za jednoho z největších novojičínských stavitelů všech staletí. Je to velice mimořádná osobnost, zanechal po sobě krásné stavby, jako je budova Komerční banky, ale také překrásné historické stavby na náměstí, třeba budovu Lékárny u Bílého Anděla,”
live - Radek Polách, historik Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy
“Jedním z nejvýznamnějších stavitelů z období baroka byla zednická rodina Čapků, speciálně Jan Ignác Čapek. On byl nejen významný malíř, zachovala se po něm jedna z nejkrásnějších vedut našeho města z roku 1744, ale zároveň byl svým způsobem i tehdejší projektant. Podařilo se nám najít jeho nejstarší plány, které jsou prezentovány na této výstavě, a jsou to plány farního kostela Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm,”
Expozice také připomíná další tři architekty, kteří se v Novém Jičíně narodili, nicméně tu po sobě nezanechali žádnou stopu. Jedním z nich je Max Czeike, který působil ve slovinském Mariboru.
Eva Dvořáková, historička, Maribor (Slovinsko)
“Tady je jeho vila na výstavě a pak vila, kterou vystavěl pro starostu Maribora. Pak to bylo koupaliště, pak to byla městská kavárna, v ní je dnes akvárium,”
Zajímavostí výstavy je také vydaný katalog, de facto kniha, která obsahuje veškeré vystavené materiály.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska, spoluautor výstavy
“My jsme díky ministerstvu kultury mohli vydat nemalý katalog, ale prakticky knihu, která obsahuje celou tuto výstavu, rozšířena je o další fotografie a informace, a myslím si, že zanecháváme pro budoucí badatele dílo, ze kterého mohou vycházet a dále rozpracovávat dílo architektů, kteří jsou v publikaci zachyceni,”
Tato výstava se také prioritně koná u příležitosti 130. výročí slavnostního otevření budovy dnešního Beskydského divadla, které je vrcholným dílem rakouského stavitele Otto Thienemanna. Ten na sklonku 19. století vybudoval po vídeňském vzoru novojičínskou okružní třídu kolem současné městské památkové rezervace.