Laboratoř v NJ se podílí na výzkumu rakoviny

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájila projekt genetického výzkumu rakoviny. Jedna z mála laboratoří, která je do bádání zapojena, je v Novém Jičíně. Předmětem zkoumání jsou tu krevní vzorky lidí starších 60let, kteří neprodělali onkologické onemocnění. Výsledky výzkumu budou známy za 3 roky.

Do projektu Univerzity Karlovy jsou v rámci republiky zapojeny čtyři laboratoře, jedna z nich je v Novém Jičíně na poliklinice na Revoluční ulici.

“Tyto onemocnění, kterýma se my zabýváme, onkologické jsou specifická právě v tom, že mají opakovaný výskyt v rodině a objevují se často v nízkém věku,” uvedl Spiros Tavandzis, vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Laboratoří AGEL.

Cílem projektu je tak odhalit geny podezřelé z rozvoje těchto onemocnění.

“Výzkum směřuje k tomu, abychom zmapovali variabilitu na úrovni DNA v rámci České republiky. Tady ty projekty už běží v celosvětovém měřítku, ale pro Českou republiku zatím nic takového neproběhlo,” doplnil vedoucí laboratoře.

Novojičínský tým musí tedy vytvořit skupinu lidí vhodnou pro tento projekt, a to v rámci Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

“Našim úkolem je dívat se na sekvenci, která je pacienta, a hledat nějaké změny. Tady například vidíte změnu, která nám ukazuje, že se jedná o něco, co by u zdravého člověka nemělo být,” popsal zkoumaný vzorek Spiros Tavandzis.

Účastníkem tohoto výzkumu se můžete stát třeba i vy, pokud je vám více než 60 let a nebylo vám ani ve vaší rodině diagnostikováno onkologické onemocnění, to znamená, že rakovinu neměli vaši rodiče, sourozenci a ani děti.

Dobrovolníka čeká jen vyplnění dotazníku a odběr asi 10 mililitrů krve, která je podrobena detailnímu zkoumání.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 20.10. 16:28
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

KOVOK KOPŘIVNICE, s. r. o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

Nemocnice Nový Jičín a.s.
Nový Jičín
od 24 000 Kč

Detail

MACHAČ - MALOKAPACITNÍ JATKA s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu