Do projektu Univerzity Karlovy jsou v rámci republiky zapojeny čtyři laboratoře, jedna z nich je v Novém Jičíně na poliklinice na Revoluční ulici.
Spiros Tavandzis, vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Laboratoří AGEL
“Tyto onemocnění, kterýma se my zabýváme, onkologické jsou specifická právě v tom, že mají opakovaný výskyt v rodině a objevují se často v nízkém věku,”
Cílem projektu je tak odhalit geny podezřelé z rozvoje těchto onemocnění.
Spiros Tavandzis, vedoucí Oddělení vzdělání a výzkumu Laboratoří AGEL
“Výzkum směřuje k tomu, abychom zmapovali variabilitu na úrovni DNA v rámci České republiky. Tady ty projekty už běží v celosvětovém měřítku, ale pro Českou republiku zatím nic takového neproběhlo,”
Novojičínský tým musí tedy vytvořit skupinu lidí vhodnou pro tento projekt, a to v rámci Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
“Našim úkolem je dívat se na sekvenci, která je pacienta, a hledat nějaké změny. Tady například vidíte změnu, která nám ukazuje, že se jedná o něco, co by u zdravého člověka nemělo být,” popsal zkoumaný vzorek Spiros Tavandzis.
std up
Účastníkem tohoto výzkumu se můžete stát třeba i vy, pokud je vám více než 60 let a nebylo vám ani ve vaší rodině diagnostikováno onkologické onemocnění, to znamená, že rakovinu neměli vaši rodiče, sourozenci a ani děti.
Dobrovolníka čeká jen vyplnění krátkého dotazníku a odběr asi 10 mililitrů krve, která je podrobena detailnímu zkoumání.
V těchto laboratořích se ale nezabývají jen onkologií. Vyšetřují zde více než 600 genů, které mohou mít vztah k různým nemocem.
Petra Cibulková, vedoucí oddělení molekulární biologie Laboratoří AGEL
“Genetika samozřejmě souvisí se všemi typy onemocněními, v laboratoři se zaměřujeme na hematologické onemocnění, imunologické, také na vzácné syndromy, oční vady a plno dalších. Prostě organismus celý je založen na nějaké genetické informaci a my jsme schopni tyto informace číst,”
Arpád Bóday, vedoucí oddělení lékařské genetiky Laboratoří AGEL
“Zabývám se potvrzením diagnózy, která přichází od lékařů. Jakmile je diagnóza hotová, jednak lékaři mohou už podle toho přistupovat k pacientovi, léčit, neléčit a my zase v dalším těhotenství můžeme na základě klinické indikace říct, jestli ten plod bude nebo nebude nemocný. Rodina se pak rozhodne, jestli to těhotenství nechá nebo nenechá,”
Téma genetiky, laboratorní diagnostiky a další budou předmětem zdravotnické konference, která se 15. září koná v Beskydském divadle.