Tančit může každý - řekli si před více než deseti lety učitelé na odborném učilišti s praktickou školou, a zahájili výuku společenského tance v rámci tělesné výchovy. Toto školské zařízení je určeno pro žáky se zdravotním postižením se speciálními vzdělávacími potřebami.
“Naši žáci nemají v podstatě možnost účastnit se klasických tanečních, takže my jim to nahradíme touto velkou akcí, řekl abych určitě největší akcí naší školy. Chodí nám pak e-maily, kdy rodiče říkají, že nikdy nic takového nezažili a během vystoupení uvidíte i slzičky,” uvedla Ilona Šustalová, ředitelka OU a PrŠ Nový Jičín.
Na tanečním parketu ve velkém sále předvádělo ukázky více než desítky tanců 29 párů.
“Samozřejmě, že nám pomáhají také učitelé a asistenti, protože k některým žákům je to hodně důležité vybrat toho tanečníka, aby ten taneční projev byl výborný a aby i oni se cítili velmi dobře,” vysvětlila Eva Svobodová, učitelka OU a PrŠ Nový Jičín.
“Já se přiznám, že jsem se byla podívat na naše žáky a tančili tanec, vůbec jsem nevěděla jaký to je. Zeptala jsem se paní učitelky a ona řekla, že samba. Tak jsem zahanbeně stála v koutě, protože sambu jsem nikdy netančila,” svěřila se ředitelka školy.
“Tanců jsem nacvičovali poměrně dost, asi dvanáct, včetně polonézy nebo předávání voničky a růže jako vzájemná pozornost, že spolu ty páry vydržely tancovat a že to nevzdaly,” uzavřela Eva Svobodová.
Nácvik tanců trval žákům ve škole několik měsíců, jejich představení v rámci kolony zabralo tři hodiny. Oficiální program poté vystřídala volná zábava, tak jako v klasických tanečních.