Vhozením třeba PET lahve do žlutého kontejneru ekologická likvidace plastů začíná. Tato stanoviště pak objíždí pracovníci technických služeb a odpad z tzv, ufonů svážejí do svého areálu.
Plasty se tu dále separují už nějakých 14 let. Nejčastěji do lisovací linky zajíždí PET lahve, které se navíc třídí i podle barev. Jeden takový slisovaný balík váží asi 110 kilogramů, zhruba co dva měsíce je jich plný kamion.
“Výkupní ceny PET lahví, i když se všude mluví o ekologii, tak ti odběratelé, ty specializované firmy, které to od nás berou a dělají z toho různé granuláty, tak meziročně stále snižují ceny. jen tak pro zajímavost, nejdražší jsou čiré PET a ty se před čtyřmi lety pohybovaly kolem 16 korun za kilogram, a nyní je nabídka 9,50 za čirou,” uvedl Ivan Junášek, vedoucí střediska svozu odpadů, TS Nový Jičín.
V případě barevných plastových lahví je cena ještě nižší, v rozmezí 4 - 5 korun za kilogram. Přesto třídit smysl má. Z další druhů plastů vykupují specializované firmy na recyklaci také hrubé igelity, polystyrén a lahve od šamponů, sprchových gelů a pracích prostředků. Ani ostatní plasty už ale nekončí na skládce.
“Nyní se to vozí do spalovny do OZA do Ostravy, kde se vlastně všechny ty plasty, které se nevykupují, vezou do spalovny, kde jsou energeticky využity. Je to určitý krok k ekologii, protože před tím se to všechno vozilo na skládku a tam se to zasypávalo do země,” vysvětlil vedoucí střediska svozu odpadů.
Dokladem toho, že Novojičíňáci odpady třídí je i fakt, že se město v rámci Moravskoslezského kraje stalo už několikrát Skokanem roku v ekologické soutěži v množství separovaného odpadu.