Osahat si samopal nebo kulomet a prozkoumat další součásti výstroje historického vojska. Tento neobyčejný zážitek umožnili klientům Školy života členové novojičínského Klubu vojenské historie Greif.
“Do Školy života jsem přišli s ukázkami výstroje německé armády ze 2. světové války, německých parašutistů a máme tady kolegu, který bude jakoby na té druhé straně a bude předvádět partyzána,” uvedl Libor Chyba, Klub vojenské historie Greif.
Převleky a zbraně jednotlivých postav členové klubu i odborně okomentovali.
“Teda, to bych ani já neuzvedl takový velký kulomet,” poznamenal nad výzbrojí jeden z klientů Školy života. “Já jsem si zkoušela tady tu přilbu a pak ještě tamto jsem otevřela a nic tam nebylo, žádný poklad,” prohlížela si vystavené předměty další klientka denního stacionáře.
“Ta názornost jako jedna ze základních pedagogických zásad je směrodatná i pro ně. Určitě je lepší si osahat samopal samostatně v rukách, než se na něj dívat pouze na obrázku,” potvrdil Michal Holáň, ředitel Školy života Nový Jičín.
Historický klub Greif funguje 14. rokem. Nespecializuje se na jednu armádu, ale prezentuje také další evropské nebo americké vojáky.
“Věnujeme se období 1. a 2. světové války, meziválečné období 1. republiky, to znamená i četnictvo a dobový civil,” vysvětlil Libor Chyba.
Skupina vystupuje jako komparsisté v televizních dokumentech a filmech, což klienty Školy života rovněž zaujalo.
“Také sledují televizi a možnost setkat se slavnými osobnostmi, stejně tak s účastníky, byť komparsisty, z nějakého filmu, je pro ně stejně zajímavou atrakcí,” dodal ředitel zařízení Michal Holáň.
Do Školy života aktuálně denně dochází 12 klientů. Vnést do jejich života co nejvíce zážitků se tu snaží i dalšími akcemi, teď pro ně plánují aranžování květin s profesionální floristkou.