Aby mohl vzniknou nový život, musí něco odumřít - vysvětluje zjednodušeně podstatu křesťanských Velikonoc děkan římskokatolické církve Alois Peroutka.
“Naštěstí Velikonoce nejsou spojeny s žádnou komercí, sice máme velikonoční trhy, ale jsou to opravdu duchovní svátky. Začínají na květnou neděli a celý ten svatý týden je takovým přechodem do toho velikonočního období a víceméně ty Velikonoce jsou takovým přechodem lásky ze smrti k životu,” vysvětlil Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.
Lidé, kteří o Velikonocích zavítají do chrámu Nanebevzetí Panny Marie, budou mít možnost nahlédnout i do jinak uzavřených prostor Justýnské kaple.
“Ta tedy na bílou sobotu bude celý den otevřena, kdy mohou navštívit v Justýnské kapli tzv, Boží hrob. Vidět tam i památky, kterou budou částečně i letos renovovány za velkého přispění nebo pomoci městských peněz. Uvidí tyto věci, které běžně ve farním kostele nejsou otevřené,” uvedl děkan Peroutka.
Ještě letos by se měl tedy obnovit oltář Panny Marie Karmelské a na opravu čeká i protější oltář Ukřižování.
Lidé mohou také po bohoslužbách požádat o nahlédnutí do sakristie, ve které se nachází kulturní památka - kredenční skříň z poloviny 18. století, a nad ní visí téměř čtyři metry vysoký kříž. Obě díla prošla před časem renovací.
“ V centru Velikonoc je hlavně kříž s ukřižovaným a tady ta obnova křížů hlavně ve farním kostele začala zcela náhodně, když jsme restaurovali kredencovou skříň, kterou používáme.v sakristii, na kterou přispělo ministerstvo kultury, a jakmile jsem tam po konzervování objevili znovu červíčka, tak jsme zjistili, že červíček jde z kříže, který je nad touto skříní v nadživotní velikosti,” popsal děkan novojičínské farnosti.
Opravit také tento kříž se podařilo díky městu, které na něj přispělo 61 tisíci korunami. Kříž pochází z roku 1804.
“Tento kříž mě upoutal už v jinošském věku, kdy jsem jako začínající ministrant pobýval přirozeně v sakristii a působil na mě mohutně a vůbec jsem netušil a nepřemýšlel jsem o tom, kdo ho mohl věnovat,” zavzpomínal Pavel Wessely (KDU-ČSL), předseda komise péče o památky RM.
A právě doklad o tom, čí zásluhou zde tento kříž visí, nalezneme ve starých dokumentech.
“Tato památka, i když není chráněna státem, zůstává památkou tady města a že je krásné, že město cítí, že památky má nějakým způsobem chránit. Protože vyjadřují nejenom něco křesťanského, ale vyjadřují také něco z té tradice, která je v nás,”