V Novém Jičíně se množí případy, kdy lidem u dveří zazvoní prodejce s nabídkou levných dodávek energie nebo výhodnou přeregistraci u zdravotní pojišťovny. Tito obchodníci často nátlakovým způsobem vnucují své služby zejména nejzranitelnějším skupinám lidí.
“Přímo od sociálních organizací jsme dostali informaci, že do místní části Loučka pravidelně zajíždí auto a jeho osádka zvoní u dveří bytů zejména seniorů, ale také duševně nemocných lidí a vnucuje jim různé smlouvy,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.
“Ano, v současné době máme zvýšený počet volání od občanů, že různí prodejci obcházejí jejich byty a nabízejí jim různé produkty. My určitě doporučujeme těmto lidem neotevírat, nejednat s nimi. Zavolejte zdarma na linku 156, často jsou to podvodníci a nebo můžete uzavřít nevýhodnou smlouvu, ze které se lze jen špatně vyvázat,” přidal se Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.
“Hlídáme si to, takže neotevíráme, i maminku jsem informovala,” sdělila nám oslovená žena.
“Nabízeli nám plyn. Poslala jsem je pryč, ale byli takoví celkem drzí,” popisuje svou zkušenost další žena. “Ne, ne, ne, my se napálit nenecháme,” reagoval kolemjdoucí muž.
Pokud lidé s podomními prodejci smlouvu uzavřou a později toho litují, mohou se obrátit na Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, které má své působiště i v Novém Jičíně.
“Průběžně se nám daří některé ty prodejce chytit, některé oznamujeme, některé řešíme v blokovém řízení.Pro nás je důležité,aby ten, kdo nám volá, nám sdělil, kde se to děje, klik jich je a přidat i nějaký popis. A samozřejmě jim neříkat, že budou volat městskou policii,” dodal ředitel novojičínských strážníků.
Před třemi lety spustilo město ve spolupráci se strážníky, i kvůli těmto případům, projekt Sebevědomý senior. Starším lidem nabízí kurzy sebeobrany, přednášky a odbornou pomoc.