Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město spustilo informační kampaň pro neplatiče

Poplatky za odpady a psy jsou součástí městských rozpočtů. Jenže ne všichni lidé je platí. Městům pak dohromady i s penále dluží miliony korun. Například v Novém Jičíně funguje pro vymáhání těchto pohledávek tzv. koordinátor dluhů.

Nový Jičín eviduje okolo 7 tisíc dlužníků za komunální odpad a psy. Nedoplatky jsou ve výši 11 milionů korun. Město teď spustilo informační kampaň, která má lidem jejich povinnost připomenout.

“Věříme stále, že většina lidí pouze zapomněla uhradit tyto poplatky a tak jim to chceme připomínat prostřednictvím webových stránek města, facebooku, ve zpravodaji a prostřednictvím městského rozhlasu,” uvedla Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Na radnici také nově funguje koordinátor dluhů. Domácnostem, které poplatky neuhradily, navrhuje splátkové kalendáře, a do činžovních domů roznáší informační letáky, kde zdůrazňuje termíny splatnosti, což je za odpady 30. červen, za psy 31. březen.

“Dlužníků má město relativně dost, ale z toho celkového počtu je jich více polovina osob, které patrně zapomněly, že ta lhůta existuje. Nám jde hlavně o to, aby ty lhůty vešly občanům Nového Jičína do podvědomí, aby se pohledávky od občanů nenavyšovaly,” informoval Zdeněk Drozd, koordinátor dluhů, MěÚ Nový Jičín.

“V průběhu měsíce září také finanční odbor rozešle všem, kteří dluží za odpady, složenku, na které bude dlužná částka vypsaná,” doplnila tisková mluvčí novojičínské radnice.

Občané mohou dluhy uhradit na pokladnách úřadů nebo převodem z účtu. V Novém Jičíně jim v současné fázi zatím nebude přičtena žádná sankce.

“V případě, že se jedná o větší částku, aby se přinejmenším přišli dohodnout, jak celou záležitost, řešit,” podotkl Zdeněk Drozd.

Pokud dlužníci ani po výzvách závazek neuhradí, hrozí jim sankce. Ty tvoří 50 procent vymáhané částky. Výše poplatků za odpady je v Novém Jičíně pátým rokem stejná, a to 552 koruny na osobu a rok. Za psy se částka liší, závisí na počtu chovaných zvířat, zda je to v bytě nebo v rodinném domě a na dalších aspektech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy