Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná 50 lety vyhlášení MPR

Letos je tomu 50 let, co bylo historické jádro Nového Jičína vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Tuto událost připomíná výstava ve vestibulu radnice. K vidění jsou zde fotografie a další dokumenty, které uplynulých pět desítek let z různých úhlů mapují.

Vyhlášení městské památkové rezervace v roce 1967 bylo významným krokem, který zabránil drastickým stavebním zásahům do historických objektů v centru.

“Rozhodli jsme se odprezentovat unikátní fotografický materiál, který byl připraven a zpracován v roce 1966 Dobroslavem Líbalem a jho kolektivem,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Právě tato fotodokumetnace a podrobný stavebně historický průzkum města byly hlavními podklady pro tehdejšího ministra školství, který MPR Nový Jičín vyhlásil.

Výstava dále prezentuje celý běh uplynulých padesáti let, jak město vypadalo, čím žilo, jaké byly významné mezníky, například i rok 1968.

“Pravděpodobně díky tomu, že o rok dříve byla městská památková rezervace vyhlášena, tak se nedotkly jádra města ty různé velké plány výstaveb panelových sídlišť, destrukcí historických památek a tak dále,” poznamenal novojičínský historik.

Nicméně zmíněný rok přesto některé lokalit města výrazně poznamenal. Zmizely stavby z území bývalé věznice společně s částí ulice Úzká.

“A druhé místo, u kterého zrovna stojíme, je místo bývalé Ztracení ulice, která ještě koncem šedesátých let byla hojně zastoupena domy. Tato ulice už dnes neexistuje, porot se nazývá Ztracená, ale přesto má velký význam pro město, poněvadž se zde narodilo několik významných rodáků, jako byl třeba Alfred Neubauer nebo Anton Kolig,” popsal jednu z fotografií Radek Polách.

Výstava ale také ukazuje veselejší momenty spojené s nedávnou historií města.

“V květnu roku 1968 se město zapojilo do celostátní soutěže, která se nazývala Meziměstská. Jako téma si město vybralo otevírání průplavu Odra-Dunaj a podle toho taktéž náměstí ožilo. Byla uspořádána velká slavnost, která zasáhla celé náměstí, šel velký průvod, ve kterém jely lodě,” připomněl pracovník muzea.

Mimochodem, Nový Jičín soutěž nevyhrál, ale těsně konkuroval Opavě, která podle tehdejšího místního tisku prý zvítězila díky jakési údajné machinaci při hlasování.

Fotografie a další dokumetnace ze života městské památkové rezervace budou ve vestibulu radnice k vidění zhruba do konce září, pak se výstava přesune do Beskydského divadla. 

Nahlásit chybu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail