Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Dni mobility vozil cestující elektrobus

Nový Jičín se i letos zapojil do celoevropské kampaně na podporu čisté, sdílené a inteligentní dopravy. Na Masarykově náměstí se konal Den mobility. Lidé se mohli svést v elektrobusu, typově shodném s ekologickými vozy, které budou od prosince zajišťovat ve městě hromadnou dopravu.

Největším lákadlem novojičínského Dne mobility byl elektrobus a možnost nechat se v něm svézt.

“Pokud všichni sedíte, tak se vydáme na takovou malou okružní jízdu, projedeme se ulicemi kolem náměstí, abyste viděli, jak je autobus krásně tichý,” přivítal děti na sedadlech Tomáš Brada, Arriva Morava.

“Je to stejný typ, jakým bude provozována naše MHD od 10. prosince. Děti si mohou dopoledne vyzkoušet, jaké je svezení eletkrobusem a také se dozvědí několik informací, jak funguje. Odpoledne budou vyjížďky pro veřejnost,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Dalším dopravním prostředkem na elektropohon byl na náměstí skútr městské policie a stejně tak ekologický vůz jejich ostravských kolegů. Strážníci se také na akci soustředili na bezpečnost chodců a cyklistů.

Rostislav Čubok, strážník Městské policie Nový Jičín

“Upozorňujeme lidi, že se blíží škaredé počasí, že viditelnost bude velice špatná a měli by nosit reflexní prvky, a také jak by se měli bezpečně pohybovat v silničním provozu pěšky i na kole,”

Městská policií také lidem na náměstí připomínala, že stále pokračuje ve forenzním značení kol. Pohybové aktivity spojené s dopravou připravilo pro děti také Středisko volného času Fokus.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín

“My jsme to pojali s heslem Jde to i po svých. Máme pro děti připraveny tři stanoviště a také mohou ukázat, že dokáží zvládnout dopravní zančení zcela hravě, takže je pro nepřipraven takový malý kvíz,”

Lidé mohli v rámci Dne mobility odevzdávat na náměstí svá nepotřebná kola pro Afriku. Bicykly poslouží dětem v Gambii k cestám do školy.

Motivací ke změně životního stylu byl pak také Den bez aut, kdy po celý pátek 22. září byla v Novém Jičíně městská hromadná doprava pro všechny zdarma. A součástí Evropského týdne mobility byl také sobotní Novojičínský půlmaraton.

Nahlásit chybu