Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Náměstí obsadily nablýskané veterány

Den české státnosti, 28. září, je v Novém Jičíně už 8 let spjato také s velkým svátkem pro milovníky historických vozidel. Ne jinak tomu bylo i letos a Masarykovo náměstí obsadilo na 150 veteránů, automobilů i motocyklů.

Do centra Nového Jičína dorazila historická vozidla z různých koutů České republiky. Mezi nimi budila zájem veřejnosti tato Škoda Felicia s přívěsem Karosa - obojí vyrobeno v roce 1961.

“Těch přívěsů se vyrobilo hrozně málo, jen 46 kus. Oficiální název přívěsu je Karosa W4, W znamená weekend a 4 jako čtyři osoby. Párkrát jsem v tom spali, i v Rakousku,” řekl Jaroslav Kuchno, účastník Svatováclavské vyjížďky.

Přívěs si pořídil před pěti lety a renovace trvala asi čtyři měsíce

“Ač se to nezdá, je to pro čtyři osoby, Postele se dají získat rozložením stolu a tohoto místa k sezení,” popsal interiér přívěsu Jaroslav Kuchno.

Dovnitř se ještě vešla i malá kuchyňka a skříň na šaty.

“Ono se jich vyrobilo málo, protože je to laminátové a tenkrát to bylo drahé, ten přívěs byl v té době vlastně dražší než auto. Proto se jich asi tak málo vyrobilo, asi nešel na odbyt,” dodal majitel veteránu.

Svatováclavské vyjížďky se mohou účastnit auta a motocykly vyrobené před rokem 1970. Na letošní ročník jich přijelo oproti loňským dvěma stovkám o něco méně, důvodem ovšem nebyl nezájem motoristů

“Dorazilo celkem 150 historických vozidel automobilů a motocyklů. Museli jsme to omezit, protože při větším počtu vozidel je to nezvládnutelné,” vysvětlil František Horák, ředitel Svatováclavské vyjížďky.

František Horák, který stál u zrodu Svatováclavské vyjížďky, je sám majitelem téměř 80 veteránů, většinou motocyklů. Sbírat je začal v 60ti letech.

“Dokážu dnes ohodnotit tu nádhernou práci našich předků, kteří tuto techniku dokázali vyrobit, a my ji musíme dokázat vést stále v provozu,” uvedl František Horák.

anketa: návštěvníci Svatováclavské vyjížďky

Na Masarykově náměstí byla vozidla vystavena dopoledne od 8 hodin ráno do půl jedenácté. Program doplnilo vystoupení kapely Klika NJ blues.

Z centra Nového Jičína pak kolona veteránů vyrazila směrem na Šenov, Kunín, a přes Fulnek a Tošovice dorazila odpoledne do cílové stanice v Odrách. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy