Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MHD se s novým dopravcem připojí k systému ODIS

Městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně začne v prosinci provozovat nový dopravce a cestující čekají změny. Budou jezdit v nových elektrobusech a městská přeprava bude zařazena do krajského systému ODIS.

Dosud mohou lidé v Novém Jičíně používat při cestování místními autobusy čipové karty platné pouze na území města. Od 10. prosince bude zdejší hromadná doprava sjednocena do Ostravského dopravního integrovaného systému. Cestující si začali vyřizovat karty ODIS.

O kartu ODIS mohou lidé požádat na více místech, jedním z nich je Návštěvnické centrum na náměstí.

“Vyřízení trvá maximálně 5 minut. Lidé vypíší formulář, předloží fotografii a pokud ji nemají, jsme schopna je tady vyfotit,” sdělila Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín.

Výroba ODISky trvá maximálně 21 dnů, stojí 130 korun a platí 6 let.

“Pokud člověk tuto kartičku má, a má koupenou celou zónu 70, což je Nový Jičín a jeho místní části, tak ji může použít na kteroukoliv linku, ať už MHD nebo příměstského autobusu, kterou potřebuje využít,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Cestující si také může nabít na kartu určitou částku peněz a mít ji jako elektronickou peněženku. Vlastník karty bude jezdit za zvýhodněné jízdné.

“Dnes, kdy by chtěl člověk jet autobusem ze Straníka do Nového Jičína, tak zaplatí nástupní taxu devět korun plus další peníze za počet ujetých kilometrů, takže zhruba 16 korun. Od 10. prosince to bude tak, že zaplatí pouze sazbu devět korun, nic jiného. Navíc, za těchto devět korun může přestoupit i na nějakou další linku, třeba na MHD linku do Loučky a pořád to má v jedné sazbě devět korun,” doplnil místostarosta.

S novým systémem městské dopravy přijde i další novinka, a to, že cestovat jí mohou zdarma lidé nad 65 let.

“Už jsem dovršila věku, kdy budu jezdit zdarma, v místní části Straník máme syna, tak je to výhoda,” pochvalovala si novinku jedna z žen, která si právě kartu ODIS vyřizovala. ”V důchodě už jsem, takže to bude dobré,” přidala se další.

Staré čipové karty na městskou dopravu mohou lidé vracet do května příštího roku. Zpět dostanou zálohu na její pronájem i zbytek z elektronické peněženky. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy