Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volební místnosti mají dané parametry

V těchto okamžicích už lidé přicházejí do volebních místnost a nebo už mají hlasování do poslanecké sněmovny za sebou. Příprava voleb ovšem ve městě začíná zhruba 3 týdny před termínem konání. Posledním krokem je chystání volebních místností. V Novém Jičíně na to měl přípravný tým čtyři dny.

Nový Jičín má celkem 22 volebních okrsků. Volební místnosti jsou především ve školách a v zařízeních státní správy. Tak zvané zdobení těchto prostor tu má na starosti čtyřčlenný tým.

“Volební místnost má stanovené parametry. Musí tam být volební zástěny, které musí splňovat tu podmínku tajnosti hlasování, musí být postaveny takovým způsobem, aby opravdu voliči měli zaručeno, že jejich hlas bude dán tajně,” uvedl Stanislav Palacký, vedoucí organizačně technického zabezpečení voleb v Novém Jičíně.

Zástěny nesmí být například otočeny zadní částí k oknu nebo stát v takovém úhlu, aby na sebe hlasující viděli.

”My máme ty volební zástěny typizované, řídili jsem se doporučením ministerstva vnitra,” doplnil vedoucí organizačně technického zabezpečení voleb.

V každé místnosti musí být náhradní volební lístky, vzory hlasovacích lístků, vyhlášky a zákony týkající se voleb a samozřejmě státní znak a pod ním hlasovací urna. Správnou podobu volební místnosti si mohou přijít zkontrolovat úředníci z krajského úřadu.

“Ne všichni občané jsou třeba spokojeni s tím, jak volební zástěny vypadají nebo jak jsou ustaveny, to znamená, že dochází i k jakými stížnostem. Nadřízený orgán, Krajský úřad Moravskoslezského kraje, jezdí na tyto kontroly, zatím jsem nezaznamenali jakýkoliv problém, vše bylo naprosto v pořádku,” podotkl Stanislav Palacký.

Na které místo má daný volič zamířit, už ví z dřívějších let, nicméně, tuto informaci třeba nemusí mít lidé, kteří změnili bydliště.

“My jsme letos přistoupili k tomu, přiznám se, že tak trošku i na základě kritiky, kterou jsme vnímali v minulých volbách, a oznámení o době a místě konání voleb obdrží každý volič spolu s hlasovacími lístky,” dodala Zdenka Pechová, vedoucí Odboru správních činností MěÚ Nový Jičín.

Jakmile se volební místnosti po skončení hlasování uzavřou, volební komise ještě uvnitř zůstává a počítá. Pak se mohou začít sklízet. Jinak tomu ovšem bude zkraje příštího roku, kdy nás čeká volba hlavy státu a ta může být i dvokolová a volební místnosti zůstanou upravené o týden déle.  

Nahlásit chybu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail