Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Univerzita třetího věku zahájila 15. školní rok

Seznamovat se i v důchodovém věku s novými poznatky, například z oblasti historie, zdraví a financí - to jsou cíle Univerzity III. věku. V Novém Jičíně funguje tento vzdělávací projekt řadu let a před pár dny začal další semestr.

Zahájit školní rok přípitkem si tato skupina studentů může dovolit. Univerzita III. věku je vzdělávacím programem určeným zpravidla pro lidi, kteří dosáhli důchodového věku. V Novém Jičíně se na ni mohou hlásit i zájemci starší 50ti let.

“Univerzita třetího věku je dvouleté studium, je ukončeno absolventskou prací. Co se týče náplně, má jakousi základní kostru, ale jsme schopni a ochotni podle požadavků studentů jim to studium přizpůsobit a vybrat takové předměty, které je budou zajímat,” uvedl Jan Císař, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín.

“Město podporuje tuto aktivitu, a jsme rádi, že tito občané nesedí doma, ale jednou za čtrnáct dní se sejdou na studiu, které je obohacuje,” dodal Pavel Rozbroj (ČSSD), místostarosta Nového Jičína.

Univerzitu třetího věku organizuje střední škola Educa už 15 let. Díky tomuto projektu celoživotního vzdělávání se mohou starší lidé kvalifikovaně a systematicky seznamovali s nejnovějšími poznatky v oblasti vědy, historie, kultury, financí, zdraví apod. Současně projekt také motivuje tyto lidi k další aktivitě.

anketa: účastníci Univerzity III. věku

“Jsme tady poprvé a chtěl bych se naučit trošku něco nového, co se týče výpočetní techniky, a něco nového z dějin, co jsme se před půl stoletím neučili,” sdělil jeden z mužů v lavicích.

“Já už jsem tady třetí cyklus a vždy se něco nového dozvím,” přidala se vedle sedící posluchačka. “No, být trošku moudřejší,” sdělila svůj důvod přítomnosti další žena.

Navzdory slavnostnímu zahájení nového semestru se posluchači po chvíli přesunuli z auly školy do učebny a začaly první přednášky.

“Vyučuji dějiny umění. Dnes začínáme starověk, začneme klasicky Egyptem, Mezopotámií a pak starověkým Řeckem a Římem,” naznačila téma první lekce Michaela Kopřivová, přednášející.

“Máme téma ochrana spotřebitele, což je velmi důležité téma, protože pořád slyšíme v televizi, jaké jsou problémy s nekalými obchodníky,” prozradila obsah další hodiny Alena Filipová, přednášející.

Přednášky se konají jednou za čtrnáct dnů, zpravidla ve středu. Posluchači ale nebudou sedět jen v lavicích, čeká je také exkurze.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy