Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Místo na skládku putovaly věci k novým majitelům

Téměř každý má doma oblečení, hračky, knihy a další předměty, které nevyužívá. Buď je odveze na skládku nebo je mu líto je vyhodit. S myšlenkou dát funkčním věcem druhou šanci přišel odbor životního prostředí. Ve Fokus uspořádal Podzimní bazárek.

Čilý obchodní ruch panoval v sále Střediska volného času Fokus od sobotního rána. Lidé si tu nepotřebné, ale stále funkční věci, mohli mezi sebou vyměňovat, mohli je darovat a nebo prodat.

“Při pohledu na plné kontejnery a na to, co někdy leží před kontejnery, nás napadlo, že je škoda věci vyhazovat, když mohou posloužit ještě někomu jinému. Trochu jsem se inspirovali v okolí a zkusili jsme poprvé letos tuto akci zorganizovat,” uvedla Radka Hrubá, SVČ Fokus Nový Jičín.

“Takže hlavní myšlenka byla zbavit se odpadu, a to, co pro někoho je odpad, pro jiného může být poklad,” doplnila Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.

O místo na Podzimním bazárku projevila zájem 30 účastníků.

“Prohledali jsem doma dětský pokojíček, bylo tam toho moc, tak to rádi pošleme dál dalším dětem,” pousmála se jedna z prodejkyň. ”Mám tu staré knížky, pár hraček po dětech, hrnky, kterých je všude pořád spoustu,” přidala se další.

”Obávali jsme se, že přijdou pouze prodejci dětského zboží, ale jsme překvapeni, sortiment je pestrý, také oblečení pro dospělé, zařízení bytu, dílnu, věci do kuchyně, CD, knížky, prostě úplně všechno,” míní Radka Hrubá.

“Na mikroskop jsme natrefili pro dceru, tak jsme koupili mikroskop,” prozradila mladá žena. “Vitrínka pěkná prosklená za dobrou cenu a skleničky,” pochvaloval si nákup muž. “Koupila jsem kalhoty sobě a manželovi, hlavně k vůli tomu, abych dala na charitu,” konstatovala další nakupující.

Do prvního ročníku bazárku se zapojil také Charitní šatník, který funguje v Azylovém domě.

“Chtěli jsme nabídnout věci, které teď sezónně musíme vyskladnit ze šatníku, abychom je nemuseli likvidovat, aby si i ostatní lidé mohli z toho vybrat, musíme zase na zimu naskladnit zimní oblečení,” vysvětlila pracovnice Charitního šatníku.

Věci, které se nepodaří občanům prodat, vyměnit nebo někomu darovat, si nebudou muset odvážet zpět domů. Odbor životního prostředí je nabídne dobročinné organizaci.

“Každý, kdo neprodá své zboží, tak má možnost přenechat to, co tady zůstane charitě, a myslím si, že to je docela dobrý počin,” uzavřela Marta Kiššová z odboru životného prostředí.

Zájmem veřejnosti i přímých účastníků bazárku byl velký a tak se organizátoři shodli, že v projektu budou pokračovat a zopakují jej pravděpodobně zase na jaře. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy