Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín uctil Den válečných veteránů

U pomníku Obětem válek na městském hřbitově proběhl pietní akt, který připomněl Den válečných veteránů. Položením kytic a zapálením svíček tu uctili účastníky všech válečných konfliktů zástupci města, armády a legionářů.

Květ vlčího máku připnutý na klopách účastníků pietního aktu je symbolem Dne válečných veteránů. Ten připadá na 11. listopad a uznáván je celosvětově od konce 1. světové války. Také na Novojičínsku působí Československá obec legionářská, která vznikla v roce 1921, aby se o veterány a také o vdovy a sirotky po tomto válečném konfliktu postarala.

“Do té Československé obce legionářské vstoupili v roce 1921, kromě veteránů, také nejvýznamnější čeští politici jako Masaryk a Beneš, a od té doby Československá obec legionářská fungovala,” připomněl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Činnost legionářské obce přerušila 2. světová válka a také během komunistické éry byly její aktivity utlumeny. Obnovila se po roce 1991. Poslední veterán z 1. světové války zemřel v roce 2003. V současné době jsou jejími nejstaršími členy účastníci bojů proti nacistické okupaci.

“Dnes náš předseda, bratr Stehlík, je ještě veterán 2. světové války, který se účastnil bojů se Svobodovou armádou, a pak rady jsou ještě někteří členové pamětníci, ale jejich zdravotní stav nedovolí, aby mohli mezi nás tyto akce chodit, ale my jezdíme za nimi,” uvedl Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín.

Svou novou etapu začali psát legionáři od roku 1993, kdy se Armáda České republiky začala účastnit zahraničních misí a veterány se stávají také vojáci z novodobých válek.

“Jsou na Novojičínsku, my už v naší jednotě máme 6 takových veteránů současných válek, ale ne všichni mají zájem do organizace vstoupit, jsou ještě mladí a mají jiné zájmy, ale my se snažíme je postupně oslovovat a doplňovat,” dodal tajemník novojičínských legionářů.

Podobně chtějí oslovit a přijmout do svých řad také některé členy historických vojenských spolků.

“Je to dobře, že tady Československá obec legionářská je, a celkově, je to den armády. V této těžké době je dobře, že máme armádu a máme v ní kvalitní odborníky,” uzavřel starosta.

Den válečných veteránů se v České republice připomíná od roku 2001. Zatímco v Česku jde pouze o tzv. významný den, ve Spojených státech je státním svátkem

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail