Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Deváťáci si oživili příběh z protidrogového vlaku

Protidrogový vlak zajížděl v letošním roce do různých měst Moravskoslezského kraje. Poprvé zastavil také v Novém Jičíně a právě zde teď proběhl i návazný program. Žáci devátých tříd se ujali role kriminalistů a problematiku drog sledovali z druhé strany.

Před pár měsíci prošli tito deváťáci ze základní školy Komenského 68 protidrogovým vlakem. Teď se v rámci návazného preventivního programu “To je zákon, kámo!” vžili do rolí kriminalistů a příběh z vlaku sledovali z pohledu trestních následků.

“Dívají se na film, který znají z vlaku, očima profesionálů a posuzují týmovou prací, čeho se dopouštějí hlavní aktéři ve filmu,” popsala stručně projekt Martina Matuštíková, koordinátor návazného programu.

Návazný program spustil Nadační fond nové Česko v září. Na severu Moravu jej absolvovali školáci například v Ostravě, Bohumíně a teď v Novém Jičíně.

“Je to zajímavé,” uvedla jedna z žákyň deváté třídy. “Asi to účinek má a asi to i odradit dokáže,” přidal se spolužák.

“Měli jsme trošku obavy z toho, jestli ty děti v té třídě udrží pozornost, ale ještě jsem nikoho nepřistihla, že by si hrál s telefonem pod lavicí,” uvedla Martina Matuštíková.

“Zážitková forma je pro děti určitě účinnější, než neustálé napomínání a nějaké rady z pohledu nás dospělých,” míní Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.

Preventivní programy tato škola vítá a zároveň se i sama snaží dětem vštěpit jejich zodpovědnost, například i založením dětského školního parlamentu.

Nenásilnou formou těchto aktivit se tak škola snaží předcházet tomu, aby si její žáci nemuseli podobný příběh z vlaku sami prožít. 

Nahlásit chybu