Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stará pošta má nový kabát a pevnější pilíře

Nový Jičín opravil jednu z nejvzácnějších staveb na území města, dům ze 16. století zvaný Stará pošta. Na renovaci tohoto památkově chráněného objektu přispělo i ministerstvo kultury.

Opět zářivě bílá - taková je fasáda renesanční budovy Staré pošty, která je dominantou náměstí.

“Město Nový Jičín opravilo jednu z nejhodnotnějších staveb na svém území, a to budovu Staré pošty. Tato budova byla postavena v 60. letech 16. století a vlastně do současné doby nezaznamenala žádný zásadní stavební zásah,” informovala Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Dům nechal v roce 1563 postavit purkmistr Ondřej Řepa ve stylu toskánské renesance.

“V roce 1787 byla v tomto domě zřízena dědičná pošta, která zde fungovala nepřetržitě až do poloviny 19. století. Od tohoto působení nese dům název Stará pošta,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Zvláštností tohoto domu je i jeho vysunutí vpřed z linie ostatních staveb lemujících náměstí.

“Neznámí stavitelé z Itálie, kteří v polovině 16. století působili v Novém Jičíně, stavěli například i část Žerotínského zámku. A možná na popud investora Ondřeje Řepy postavili tento dům tak, že jeho arkádová část je předsunuta do prostor náměstí. Je zde jediným takto předsunutým domem,” upozornil Radek Polách.

Opravami teď prošla kromě fasády také jeho střecha a částečně se obnovil interiér, repasovaly se podlahy, dveře a okna. Nad rámec původních plánů se musely staticky zajistit čelní pilíře domu.

“Rekonstrukce přišla na necelé 3,2 milionu korun, téměř 700 tisíc korun pokryje dotace z ministerstva kultury,” doplnila novojičínská tisková mluvčí.

Historicky je dům významný nejen svým stářím nebo vzácnou toskánskou architekturou, ale také tím, které osobnosti ve svých útrobách přivítal.

“Byl to kupříkladu ruský generál Kutuzov a nebo dokonce samotný ruský car Alexandr,” připomněl historik.

Zásadnější rekonstrukce domu pak proběhla v 70. letech 20. století v jeho podkroví, kde byly zřízeny kancelářské prostory. Dnes ve Staré poště sídlí městské kulturní středisko, je tu galerie, hudební klub a kavárna. 

Nahlásit chybu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail