Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na taktiky nepoctivců upozorňují semináře

Město pravidelně pořádá semináře pro veřejnost zaměřené na obranu spotřebitele. Jeden z nich se teď konal v aule radnice. Rady, které zde zazněly, se tentokrát týkaly zejména úskalí nákupu na internetu.

Případů podvodů, kterých se zejména na seniorech dopouštějí nepoctiví prodejci, neubývá, ba naopak. Město proto dvakrát ročně pořádá seminář, kde na tyto nešvary upozorňuje.

“Ty to semináře pořádáme ve spolupráci se Sdružením na obranu spotřebitele, kdy přijíždí vždy jeden ze zástupců, který přednášku vede.Občané také mohou klást své dotazy a návštěva je vždy bezplatná,” uvedla Pavlína Hastíková, Obecní živnostenský úřad Nový Jičín.

Jeden ze seminářů proběhl nedávno přímo v kubu seniorů, zaměřen byl na předváděcí akce a podomní prodejce energií. Pro mladší skupinu posluchačů v ale radnice byly informace zaměřeny na úskalí nákupů přes internet.

“Měly bych nakupovat buď přes servery, které jsou mi už známé, nebo dát na doporučení známých. Pokud někde nakupuji poprvé, doporučovala bych nakupovat tak, aby tam byla možnost platit až po dodání zboží. Pokud je tam pouze platba předem, bývá to většinou takové první varování,” upozornila Marcela Reichelová, předsedkyně Sdružení na obranu spotřebitelů Moravy a Slezska.

Sdružení na obranu spotřebitele Moravy a Slezska má přímo v Novém Jičíně i svou poradnu. Funguje vždy třetí středu v měsíci od 13 do 17 hodin v budově městského úřadu na Divadelní ulici. Nejčastěji tu pomoc a radu hledají senioři.

“Jsou to opravdu ty změny energie, podomní prodejci i ty home party. U tech mladších jsou to většinou zamítnuté reklamace oblečené, bot, telefonní služby a podobně,” vyjmenovala Marcela Reichelová.

Jak dále předsedkyně sdružení dodává, případů přes mnohá upozornění neubývá, protože se mění taktiky těchto nepoctivých prodejců.

“Pokud se něco vymýtí, nebo se před tím začne varovat, tak oni si zase najdou nějakou jinou kličku. Já bych řekla, že jsou vždycky tak krůček před námi,” přiznává předsedkyně sdružení.

Na druhou stranu se ni obracejí také seriozní obchodníci, kteří si chtějí ověřit, zda daný problém řeší správně.

Stížností nespokojených zákazníků řeší také novojičínský živnostenský úřad. Kromě toho se právě v této době chystá svou kontrolní činnost zaměřit na prodejce na vánočním jarmarku, který začne v pátek.

“Kontroly bývají zaměřené většinou na lihoviny, pak samozřejmě na to, aby podnikatelé vydávali patřičné doklady. Tyto kontroly bude provádět i finanční úřad, a to ve spojitosti s aktuální tématikou EET,” potvrdila Pavlína Hastíková, Obecní živnostenský úřad Nový Jičín.

Dosud ale podle živnostenského úřadu nezaznamenali u prodejců na zdejších jarmarcích žádné zásadní nedostatky.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy