Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školka Máj se zapojila do evropského projektu

Je běžné, že ve vzdělávacích projektech Evropské unie figurují základní a střední školy. Naproti tomu poměrně ojedinělé je, když do těchto aktivit vstoupí školy mateřské. Konkrétně školka Máj teď zahájila spolupráci s podobným zařízením v Polsku.

Mateřská škola Máj se zapojila do projektu „Poznejme se!“, který je realizován v rámci Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia. Jejím partnerem je 130 kilometrů vzdálená školka z polské Brzeznice. Ta teď přijela na první společnou akci - sportovní den.

“Mi se líbí, že se ty děti na nás přijely podívat,” míní jeden z českých předškoláků. “Já jim docela nerozumím, ještě neumím polsky,” posteskla si jedna z holčiček. “Trochu česky rozumím,” sdělil polský chlapec. “Dobrý den,” řekl česky jeho kamarád.

“Každý projekt něco přinese, jak pro nás, tak pro děti, tak pro rodiče. A získali jsme také 298 tisíc korun, které můžeme využít na společné aktivity,” uvedla Jarmila Šimurdová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín.

Za projektové peníze školka koupila i tyto sportovní pomůcky, které bude dále využívat pro své děti. Smyslem zahraniční spolupráce je ale také u předškolních zařízení vzájemné poznání a výměna zkušeností.

“Díky projektu poznají děti nejbližší sousedy, jejich kulturu a jazyk. Učí se toleranci a my se seznamujeme s novými metodami,” doplnila Maria Koloch, Mateřská a základní škola Brzeznica (Polsko).

Po sportovním dopoledni si děti společně prohlédly náměstí. Podívaly se do Návštěvnického centra, kde si vyrobily svůj vlastní suvenýr v kloboučnickém workshopu. A také si pohrály v prostorách školky Máj.

Projekt bude pokračovat dalším setkáním v příštím roce opět v české školce.

“V České republice bude v únoru opět sportovní den na zimním stadionu. Potom půjdou děti do Beskydského divadla, kde se bude hrát v polském i českém jazyce,” upřesnila ředitelka školky Máj.

Na polskou stranu se přesune na Velikonoce. Podruhé se pak ke svým zahraničním partnerům podívají novojičínští kluci a holky před prázdninami, kdy v Brzeznici společně oslaví Den dětí. 

Nahlásit chybu
Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail