Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé stromy v NJ zachrání kompromis

V Novém Jičíně proběhlo jednání mezi zástupci radnice a plynárenskou společností. Ta městu před časem oznámila masivním kácení stromů v ochranném pásmu sítí. Po několika schůzkách se teď podařilo dohodnout kompromis a dopad kácení zmírnit.

Plynárenská společnost označila v Novém Jičíně 84 stromů, které rostou v ochranném pásmu sítí, a poslala oznámení o jejich vykácení. Radnice s tím nesouhlasila a vyvolala s plynaři jednání. Na základě toho byly stromy rozděleny na 4 kategorie. Část se bude určitě kácet, nejpozději v příštím roce.

“Další kategorie jsou stromy, u kterých bychom byli rádi, aby byly káceny nejdříve zhruba z a pět let, tak, aby bylo možné připravit náhradní výsadbu. A potom tam mámě i několik stromů, které bychom rádi zachovali trvale, ale tam ještě probíhají jednání, protože to není legislativně jednoduché,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

“Můžu potvrdit, že s vedením města společnost Innogy nakonec došla k přijatelnému kompromisu pro obě strany. Došli jsme k tomu, že jsme si vzájemně odsouhlasili harmonogram kácení křovin a porostů nad našimi plynovody,” sdělil Pavel Zajíc, tiskový mluvčí Innogy.

Jednání s plynaři dále pokračují. Město se také snaží dohodnout náhradní výsadbu blíže než je v ochranném pásmu dle zákona možné, a to za použití tzv. protikořenící fólie.

“Která by moha být vložena mezi ten nově zasazený strom a plynové potrubí tak, aby ten strom v budoucnu neohrožoval to potrubí. Předpokládáme, že by tak mohl být vysazen zhruba jeden metr od potrubí, což jinak není možné,” dodal novojičínský místostarosta.

Bez této metody nebude totiž novou výsadbu možné provést zejména v sídlištní zástavbě, která je různými sítěmi pod zemi doslova protkána.

Nahlásit chybu


K tématu