Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum NJ vydalo knihu o Žerotínském zámku

U příležitosti 130. výročí založení muzea v Novém Jičíně vyšla v těchto dnech nová publikace. Věnována je Žerotínskému zámku, v jehož prostorách muzeum sídlí. Kniha vypráví o stavební historii objektu a také o osobnostech, které pobývaly v jeho zdech.

Kniha s názvem Žerotínský zámek v Novém Jičíně vyšla z tisku před pár dny. Popisuje historii nejstaršího domu ve městě, ze kterého vyrostl hrad a postupně renesanční zámek. Dále vypráví o jeho obyvatelích a samotném muzeu. To zde sídlí od druhé světové války.

“My jsme rádi, že k narozeninám si muzeum mohlo dopřát publikaci o Žerotínském zámku, protože je to poprvé, kdy tato budova získala monografii,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

Autorem knihy je pracovník muzea Radek Polách. Za důležitou součást jejího obsahu považuje připomenutí osob, které od druhé poloviny 19. století utvářely chod muzejní instituce.

“Vzhledem k tomu, že v letošním roce si Muzeum Novojičínska připomíná 130. výročí založení, tak se nám podařilo do publikace připravit kolekci fotografií otců zakladatelů, ať už to byl například tehdejší starosta města doktor Hugo Fuchs,” sdělil Radek Polách, historik Muzea Novojičínska, autor publikace.

Publikace ale uvádí například i celoevropsky významné osobnosti, které zdmi zámku prošly.

“Na zámku přespal na počátku 17. stoleté dokonce polský král Zikmund Vasa. Zámek poctil svou návštěvou arcivévoda Karel, druhý následovník trůnu po Františku Ferdinandovi d´Este,” dodal Radek Polách.

Kniha vyšla díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem muzea.

Slavnostní křest proběhne 26. prosince v Žerotínském zámku v rámci Štěpánského koncertu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy