Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po krátké pauze vrcholí příprava dalších voleb

Ani ne tři měsíce uplynuly od doby, kdy lidé rozhodli o novém složení poslanecké sněmovny, a už se opět připravují další volby. Příští týden začneme vybírat hlavu státu. V těchto dnech se chystají obálky s hlasovacími lístky pro první kolo. Například v Novém Jičíně s nimi pomáhají opět studenti.

Nad přípravou obálek s hlasovacími lístky pro prezidentské volby stráví 30 studentů střední Mendelovy školy v Novém Jičíně dva dny. S touto prací už mají zkušenosti z podzimních voleb do parlamentu.

“Jedna roztřídí hlasovací lístky, další je dá do obálek,” popsala práci Martina Rečková, studentka Mendelovy střední školy, Nový Jičín.

“Protože tam nejsou ty bílé papíre o místě a data konání voleb, tím pádem se to dává hůře do těch obálek,” dodala spolužačka Markéta Kaššová, studentka Mendelovy střední školy, Nový Jičín.

Příprava každých voleb probíhá podle podobného scénáře, nicméně u volby hlavy státu se se u 2. kola musí znovu nachystat všechny volební místnosti.

“My si nemůžeme dovolit 14 dní blokovat místnosti, které slouží jiným účelům, třeba třídy ve školách a podobně,” uvedla Zdenka Pechová, vedoucí Odboru správních činností MěÚ Nový Jičín.

Pokud se volič nachází mimo trvalé bydliště musí si s předstihem vyřídit voličský průkaz. Pro každé kolo zvlášť. V Novém Jičíně už o něj požádalo asi 130 lidí.

“Pro to první kolo končí termín tento pátek pro písemné podání a příští středu je poslední den, kdy je možno do 16 hodin podat si žádost osobně,” zdůraznila vedoucí odboru správních činností.

“Určitě k volbám půjdu,” reagoval muž oslovený na ulici. “Zatím jsem byla pokaždé, takže půjdu i teď,” přidala se starší žena. “Pro mně volby důležité nejsou,” pousmál se opodál stojící mladík.

První kolo prezidentských voleb proběhne 12. a 13. ledna, druhé kolo připadá na 26. a 27. den tohoto měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy