Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studentské volby učí mladé lidi zodpovědnosti

Zatímco na regulérní druhé kolo prezidentských voleb si musíme počkat, ve Studentských volbách už o hlavě státu rozhodují nyní. Děje se tak v rámci vzdělávacího programu organizace Člověk v tísni. V Moravskoslezském kraji se do těchto voleb zapojilo 35 středních škol.

Cílem Studentských voleb ovšem není výběr skutečného prezidenta, ale podpořit aktivní a zodpovědné občanství budoucích prvovoličů. Volí se na středních školách napříč celým krajem v Ostravě, Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo v Novém Jičíně.

Například zvuk školního zvonku ohlašuje začátek a konec konání Studentských prezidentských voleb na novojičínském Gymnáziu. Mladí lidé starší 15 let tu hlasují o přestávkách.

“Volby sleduji, určitě bych byl rád, kdybych už mohl volit, ale bohužel 18 mi ještě není,” podotkl jeden ze studentů. “Určitě je to dobrá věc vyzkoušet si volby nanečisto,” přidala se další žákyně školy. “Vzhledem k tomu, že sleduji politickou situaci v České republice, je to pro mne zajímavá zkušenost,” přidal se další studentský volič.

“O volby má zájem dost studentů, což si myslím, že je velmi dobře. Také o přestávkách slýchávám diskuze, koho budou volit a proč, takže to je to, co jsme chtěli podnítit,” sdělil Adam Demo, předseda volební komise, Gymnázium Nový Jičín.

Podobně velký zájem o volby projevili také studenti oboru veřejná správa Mendelovy střední školy.

“Sledují různé debaty, probíráme to i ve třídě, takže si myslím, že je to opravdu velmi pozitivní,” uvedla Hana Šotolová, předsedkyně volební komise, Mendelova střední škola Nový Jičín.

“Je vidět, že studenti vnímají velmi odpovědně tuto demokratickou volbu a občanskou participaci,” dodal Martin Jermář, učitel Mendelovy střední školy.

U studentů na obou školách zvítězil v prvním i ve druhém kole Jiří Drahoš. Kompletní výsledky jsou zveřejněny na stránkách organizátora projektu Jeden svět na školách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy