Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školka Máj pokračuje v evropském projektu

Mateřská škola Máj se zapojila do projektu „Poznejme se!“, který je realizován v Euroregionu Silesia. Jejím partnerem je 130 kilometrů vzdálená školka z polské Brzeznice. Obě skupiny dětí se teď setkaly podruhé, čekalo je divadelním představení v česko-polském jazyce.

Na pódiu Beskydského divadla bylo během představení pohádky Obušku z pytle ven v provedení divadla z Českého Těšína slyšet polštinu i češtinu. Stejnými jazyky hovořili i diváci - děti z místní mateřské školy Máj a z mateřské školy z polské Brzeznice. Ty do Nového Jičína dorazily brzy ráno a strávily zde celý den.

“První návštěva byla v mateřské škole, kdy děti dorazily k nám do školky. Rodiče si prohlédli naši školu. Děti posvačily a pak jsme se vydali do divadla na česko-polské představení,” sdělila Romana Seifertová, Mateřská škola Máj Nový Jičín.

“Brzeznice je malá vesnice. Máme všude daleko, do kina, do divadla na kluziště. Pouze tehdy, když zorganizujeme nějaký výjezd autobusem, mohou se naše děti někam podívat,” uvedla Maria Koloch, Mateřská a základní škola Brzeznica (Polsko).

Také to byl jeden z impulsů, proč se polská strana do projektu zapojila. V rámci druhé návštěvy Nového Jičína totiž zamířily děti i na zimní stadion.

“Kde bude ukázka krasobruslení dětí a děti budou mít i aktivity na ledě a soutěže,” dodala Romana Seifertová.

První přeshraniční setkání se uskutečnilo v listopadu loňského roku, kdy také polské děti zavítaly do Nového Jičína.

“Děti tu poprvé navštívily opravdu velkou školku. V porovnání s naším malým zařízením, kde vládne až rodinná atmosféra, tu viděly možnosti a aktivity, které my v malém prostoru mít nemůžeme,” podotkla Maria Koloch.

Smyslem zahraniční spolupráce je výměna zkušeností v oblasti výukových metod, a také vzájemné poznávání se v oblasti jazyka a kultury.

“Samy děti přišly s iniciativou, že by chtěly poznávat český jazyk. Čas od času za námi přichází paní Božena ze základní školy, která češtinu částečně ovládá, a naučí je pár nových slov,” dodala vedoucí z mateřské školy v Brzeznici.

“S dětmi jsme zkoušeli některé známé polské říkanky. V podstatě už nám zbývá jen měsíc do doby, kdy my pojedeme do Polska, což bude pro nás velmi zajímavé, protože tam budeme v době jejich silné tradice Velikonoc,” informovala zástupkyně české školky Máj.

Závěrečné projektové setkání pak proběhne v červnu také v Polsku, děti se rozloučí velkou letní slavností. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy