Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehlídka Podívaná zve na pódium dětské talenty

Na podporu dětských talentů a tvořivosti se v Beskydském divadle konala přehlídka Podívaná. Kromě vlastní prezentace nabídla mladým hercům i možnost získat nové zkušenosti. Součásti byly pohybové improvizační dílny.

Divadelní přehlídka Podívaná je otevřeným uměleckým prostorem pro dětské dramatické soubory z Novojičínska. V Beskydském divadle se konal její 6. ročník.

“Podívaná je vlastně pokračování divadelní přehlídky, která tady už jednou byla. Jmenovala se Opona a probíhala pod hlavičkou Fokusu. Tam ale divadlo skončilo a zrodila se nová myšlenka povzbudit dětské divadlo a dát šanci mladým hercům a vznikla Podívaná. Takže tyto přehlídky už trvají v Novém Jičíně snad dvacet let,” uvedla Věra Matýsková, pořadatelka přehlídky.

Přehlídka není tématicky ani žánrově nijak omezena. Třeba deváťáci ze Základní školy Komenského 66 si připravili představení podle námětu povídky Zdeňka Svěráka. Sami si zpracovali i vlastní scénář.

“Narazil jsem na Zdeňka Svěráka, který píše skvělé knížky, a jednu jsme zpracoval přímo na tuto hru,” sdělil Tomáš Černý ze souboru PeŘiNy. “Myslím si, že jsem úplně super trojka. Strašně jsem si to užili,” přidala se další členka souboru Dagmar Řišicová. “Chtěli jsme jet podle scénáře, ale bylo to dost improvizované v některých částech,” pousmál se herecký kolega Hynek Petroš.

“Studentské a experimentální divadlo tady chybí, ale teď jsme viděli právě vystoupení Komenského 66, kde jsme viděli, že by tu experimentální divadlo mohlo vzniknout. Herci se takto předvedli a už dosahují věku, kdy by mohli nastoupit tu druhou fázi divadla starších herců,” upozornila Věra Matýsková.

Jedním z porotců přehlídky byl Novojičíňák Jan Geryk, divadelník a komik, který se prosadil v televizních pořadech a pražských divadlech s prvky stand-up comedy. Sám také začínal pod vedením Věry Matýskové.

“Je to takové hravé, kolikrát děcka, byť mají trému, tak to z nich rychle spadne a na jevišti je vidět, že si to užívají,” podotkl Jan Geryk, porotce přehlídky.

Součástí přehlídky byly také pohybové etudy a improvizační dílny. Mladí herci si mohli vyzkoušet, k čemu všemu lze v divadle vlastní tělo využít.

Nejlepší představení z Podívané postupují každým rokem na krajskou divadelní soutěž do Ostravy, kterou pořádá Divadlo loutek. Následně tak mají šanci dostat se i na celostátní přehlídku do Svitav.  

Nahlásit chybu