Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město má službu baby a senior taxi

Ve městě začalo jezdit baby a senior taxi. První dny fungování potvrzují, že lidé mají zájem zejména o cesty k lékaři. Tato nová služba navíc navazuje na trend města podporovat ekologii - provozována je elektroautomobily.

Ekologický a tichý, takový je automobil, kterým Nový Jičín provozuje baby a senior taxi. Zhruba za měsíc k němu přibude ještě jeden vůz. Novou službu ve městě zajišťují technické služby.

“Rozjíždí se to samozřejmě postupně, první den byly dvě objednávky, dnešní den je jich pět, jedná se o jízdy do zdravotnických zařízení. Předpokládáme, že za plného provozu obsloužíme až dvacet lidí denně s tím, že budeme mít ještě asi od května i druhé auto,” sdělil Václav Bukovský, ředitel Technických služeb.

Baby a senior taxi má usnadnit život starším lidem nad 65 let, osobám se zdravotním postižením a rodičům dětí do věku 4 let. Radnice se při zavádění inspirovala v okolí.

“Bude to fungovat hlavně do zdravotnických zařízení, to znamená nemocnice a ordinace, ale u seniorů jsem to rozšířili i na úřady, okresní správu sociálního zabezpečení, úřad práce a hřbitovy,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

K využívání nové služby se zatím za poplatek 30 korun zaregistrovalo 74 zájemců, valnou většinou senioři, a také dvě maminky na mateřské dovolené.

“Teď jsem právě prodělali takovou menší nemoc, zrovna jsem neměla auto, protože mi nejelo, takže služba by se mi hodila,” podotkla Nela Hodslavská, uživatelka služby.

Cestu ekologickým taxíkem je potřeba si dopředu objednat. Jedna jízda stojí 20 korun, zpáteční pak 40 korun. K dispozici je taxi v pracovní dny od půl sedmé ráno do půl třetí odpoledne.

“Je tam šest jízd měsíčně, aby to nebylo zneužíváno,” dodal starosta.

Přestože v České republice už podobnou službu zavedla asi padesátka měst, Nový Jičín v této souvislosti jedno prvenství má.

“Jsme první, kdo senior a baby taxi provozuje elektromobilem. Máme ho na operační leasing. Jdeme cestou ekologie, máme elektrobusy, uvažujeme při výměně referentských aut o elektrovozech tady na úřadě a možná by bylo dobré jít i cestou elektrokol pro turisty,” doplnil Jaroslav Dvořák.

Na pokrytí služby má město v rozpočtu pro letošní rok nachystán 1 milion 400 tisíc korun.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail