Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prázdný dům zaplní podnikatelé a spolky

Město vybuduje tzv. podnikatelský inkubátor. Kanceláře, které vzniknou v prázdném domě u náměstí, mají pomoci nastartovat podnikání novým začínajícím společnostem. Část prostor má sloužit také spolkům.

Dvoupatrový dům u náměstí, kde býval prodej textilu, je prázdný dva roky. Přes opakované výzvy se radnici tyto velké prostory po odchodu předchozího uživatele nepodařilo znovu pronajmout. Vznikla tak myšlenka najít pro něj jiné využití.

“Představovali bychom si nahoře tzv. podnikatelský inkubátor, to znamená několik kanceláří za zvýhodněné nájemné pro ty, kteří začínají s podnikáním,” uvedla Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

Projekt vzniká ve spolupráci s Novojičínským sdružením podnikatelů. To startovací prostory pro začínající společnosti vítá, mladí lidé s nápady tak nebudou tolik odcházet do velkých měst.

“Chceme tam sdílené kanceláře, zejména malí podnikatelé a řemeslníci nedisponují těmito prostory, takže když potřebují mít nějaké jednání, tak potřebují mít nějaký prostor,” sdělil Miroslav Mixa, předseda Novojičínského sdružení podnikatelů.

Další část domu by mohla sloužit pro semináře pro podporu podnikání, pro scházení se a předávání zkušeností a podnětů, které pak mohou podnikatelé společně předkládat i městu.

“Takže já si od toho slibuji, že bychom se mohli setkávat, že by tam fungovala i nějaká databáze zdejších podnikatelů ve službách a řemeslech,a to by mohlo pomoci i místním lidem,” míní předseda novojičínských podnikatelů.

A své zázemí by zde měly najít i různých spolků, které také nemají vlastní prostory.

“Spolky těžko získávají nějaké dotace a finanční dary, nemohou si to samy dovolit, takže je to velký krok dopředu a my to jenom oceníme,” reagoval Libor Chyba, Klub vojenské historie Fenix.

Dům je v techniky dobrém stavu, vyžaduje jen částečné stavební úpravy. Podnikatelé a spolky by se zde mohli začít scházet už v příštím roce.

“Teď byla Krajským úřadem v Ostravě vyhlášena dotace na podnikatelský inkubátor, takže jednáme o tom, abychom tu dotaci mohli získat a nebo budeme muset navázat spolupráci se školou, střední nebo vysokou, která tuto dotaci může získat,” upřesnila místostarostka.

Tento dům je druhým velkým objektem v centru, jehož využití město řeší. Prvním je bývalý bytový podnik, který bude rekonstruován na byty. Obsazeny už jsou také další prázdné prostory na náměstí.

“Na bývalé kavárně Pinokio je vysoutěžen nový nájemce, bude tam kavárna plus pražírna kávy. Čeká se na vyklizení bývalým nájemcem, aby mohl být prostor předán,” informovala Blanka Faluši.

Svou novou náplň bude mít také bývalá lékárna U Bílého anděla. Radnice uzavřela smlouvu s novým nájemcem, který zde otevře cukrárnu a čokoládovnu.

Nahlásit chybu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail