Těmito slovy začíná průvodce komentář prohlídkové trasy. Ještě předtím ale zdůrazní, že právě Raabova štola je v České republice prvním břidlicovým podzemím, které bylo zpřístupněno veřejnosti. Nachází se v Krajině břidlice u města Vítkov.
“Hlavně to bylo o tom, že jsme se snažili tuhle krajinu zatraktivnit. Přišli jsme na to, že ta břidlice může být atraktivní materiál, nejen, co se týká stavebního materiálu, ale také historie a utváření krajiny,” uvedl Petr Havlický, předseda Spolku Zálužné.
Spolek Zálužné nejprve v okolí vybudoval naučnou stezku s imagináriem břidlice. Samotná Raabova štola byla veřejnosti otevřena teprve nedávno.
“Štola má délku zhruba kolem 100 metrů, zhruba 60 metrů je prorážka od vstupního portálu a vede do těžební komory,” popsal trasu prohlídky Petr Zahnaš, Spolek Zálužné.
“Jsem velice spokojený, já mám rád takové přírodní věci,” vyjádřil se jeden z prvních návštěvníků štoly. “Bylo to moc pěkné a poučné,” dodal jeho kamarád. “Jsem nadšená, že jsem šla,” přidala se další turistka.
V Raabově štole se břidlice těžila pouhých 15 let. Zavřena byla v roce 1888, tedy přesně před 130 lety.