Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do břidlicového podzemí míří první turisté

Na území Moravskoslezského kraje byl pro veřejnost otevřen nový historický důl. Nachází se na Opavsku u města Vítkov. Je prvním zpřístupněným břidlicovým podzemím v České republice.

Těmito slovy začíná průvodce komentář prohlídkové trasy. Ještě předtím ale zdůrazní, že právě Raabova štola je v České republice prvním břidlicovým podzemím, které bylo zpřístupněno veřejnosti. Nachází se v Krajině břidlice u města Vítkov.

“Hlavně to bylo o tom, že jsme se snažili tuhle krajinu zatraktivnit. Přišli jsme na to, že ta břidlice může být atraktivní materiál, nejen, co se týká stavebního materiálu, ale také historie a utváření krajiny,” uvedl Petr Havlický, předseda Spolku Zálužné.

Spolek Zálužné nejprve v okolí vybudoval naučnou stezku s imagináriem břidlice. Samotná Raabova štola byla veřejnosti otevřena teprve nedávno.

“Štola má délku zhruba kolem 100 metrů, zhruba 60 metrů je prorážka od vstupního portálu a vede do těžební komory,” popsal trasu prohlídky Petr Zahnaš, Spolek Zálužné.

“Jsem velice spokojený, já mám rád takové přírodní věci,” vyjádřil se jeden z prvních návštěvníků štoly. “Bylo to moc pěkné a poučné,” dodal jeho kamarád. “Jsem nadšená, že jsem šla,” přidala se další turistka.

V Raabově štole se břidlice těžila pouhých 15 let. Zavřena byla v roce 1888, tedy přesně před 130 lety.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy