Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bludička zachraňuje plemeno ovce valaška

Stáj Bludička v Bludovicích letos prožívá výjimečný rok. Slaví 20 let založení chovu původní valašské ovce. Podstatou záměru je záchrana tohoto plemene pro další generace a také jeho využití v sociálním zemědělství.

Majitelé Stáje Bludička v Bludovicích se k chovu valašských ovcí dostali před dvaceti let. Na konci 20. století hrozilo jejich vyhynutí, v České republice bylo posledních asi 70 ovcí tohoto 500 let starého plemene.

“My jsme začínali se stádečkem pěti kusů, v dnešní době máme sto kusů základního stáda plus 150 kusů jehňat a 10 plemenných beranů. V podstatě patříme mezi větší chovy, protože většina chovatelů jsou hobby chovatelé a mají tak do deseti dvaceti kusů,” uvedla Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička.

Valašská ovce tak dala na Bludičce šanci rozvoji profesionálního zemědělství a realizaci mnoha kreativních projektů pro děti a seniory, a to ve spojitosti se zpracováním vlny.

“Vyčesat vlnu ručně je úplně jednoduché, je to jako hřeben.A tady máme vlnu, která už je vyčesaná na té větší česačce,” ukázala Miroslava Lešková, Občanské sdružení Bludička.

“Postupně jsem zjistila, že bych si moc přála, aby se ta valaška stala součástí něčeho čemu dnes říkáme sociální zemědělství. To je směr, který se snaží využít zemědělství pro zaměstnávání lidí s handicapem,” sdělila Gabriela Žitníková.

Od loňského roku tak Gabriela ŽItníková pracuje na novém projektu, který pojmenovala “Beránek s plandavým ouškem”.

“Je to symbolický název, který ukazuje zástupce tohoto plemene, které je malé, hubené, slabé, které nikdo nechce, tak jako kdysi nikdo tu valašku nechtěl. A to plandavé ouško symbolizuje handicap nejen tohoto plemene, ale daného člověka, kterého skrze valašku chceme zaměstnat a vytáhnout z toho sociálního systému,” vysvětlila zakladatelka Bludičky.

Cílem je tedy jednak vytvořit malou dílnu, kde by se zpracovávala ovčí vlna.

“Ta vlna je úžasná v tom, že je to krásný materiál. Stačí, když někdo nemůže a ty ruce ho neposlouchají, tak je to takový teplý materiála práce s tou vlnou je hrozně taková uklidňující,” míní Miroslava Lešková.

Projekt “Beránek s plandavým ouškem” pak počítá i s otevřením malé dílny na tisk knih.

“Kde by se měly tisknout knížky právě věnované valaškám, které jsem začala psát, když jsem se valaškám začala věnovat,” rozvíjí své plány Gabriela Žitníková.

Bludička by také chtěla své stáje a dobově stylizovanou venkovskou školu, která ukazuje zpracování vlny a historii plemene valašek, více otevřít veřejnosti, zejména rodinám s dětmi.  

Nahlásit chybu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail