Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architekti předložili studie pro Hückelovy vily

Studie na první etapu záchrany Hückelových vil jsou hotovy. Své vize rekonstrukce a využití památkově chráněných objektů zpracovali přední architekti. Komise teď vybere tu, podle které vznikne projektová dokumentace.

Do ideové soutěže využití Hückelových vil se přihlásilo 6 architektonických společností. Na svou práci měly čtyři měsíce. Své záměry teď prezentovaly před hodnotící komisí v aule radnice.

“Jsem rád, že se přihlásili takto renomovaní architekti napříč republikou a také jeden z Vídně. Bude potom na tom poradním sboru, aby radě a zastupitelstvu doporučil tu nejlepší studii,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

V této fázi je centrem zájmu Augustova vila stojící vlevo a také dopravní napojení do této lokality.

“Já jsem byl u toho otevírání obálek, musím říct, že všichni splnili to zadání a jsem rád, že jsem mohl nahlédnout na šest nádherných prezentací,” sdělil Kamil Mrva, architekt, člen poradního výboru.

“Moc hezké nápady jsou tam, zajímavé nápady, tak ať se novojičínská veřejnost nechá překvapit. Myslím si, že je především bezvadné, že projekt záchrany pokračuje,” vyjádřila se Helena Zemánková, architektka, členka poradního výboru.

Právě pod vedením Heleny Zemánkové vypracovali už před rokem také studentí brněnské fakulty architektury svých devět vizí oživení Huckelových vil, které rovněž prezentovali novojičínské veřejnosti. Jejich očima mohly být vily wellenss centrem, hotelem nebo taneční konzervatoří. Současné návrhy profesionálů se už drží daného tématu - v první vile bude Městská galerie a kulturní polyfunkční centrum.

“Někteří architekti tam vnesli nové prvky, což si myslím, že je to dobře. Že to nemůže být jen archaické. Musí tam být i něco nového, ale tak citlivě, aby to bylo v dialogu aa by to neuráželo ten původní návrh,” míní Helena Zemánková.

Chátrající vily odkoupilo město od soukromého vlastníka v roce 2016. Pro využití druhé z nich hledá strategického partnera.

“Z hlediska historického pohledu a ctění a zachování památek si myslím, že za poslední léta je to jeden z nejlepších kroků, jaký město mohlo udělat v rámci památkové péče,” podotkla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska, členka poradního výboru.

Svůj verdikt vyřkne hodnotící komise 11. července. Její závěr pak musí posvětit i radní. Na základě vítězné studie pak město vyhlásí soutěž na zpracovatele projektové dokumentace. U takto náročného objektu kulturních památek je předpokladem, že bude hotova zhruba za rok.

“Tento rok jsme získali dotaci od Moravskoslezského kraje, tyto 4 miliony použijeme na likvidaci dřevomorky a další záchovné práce,” doplnil starosta.

Z této dotace také město zaplatí hotových 6 studií a část půjde také na projektovou dokumentaci. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail