Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začíná přeměna jídelny v kulturní dům

Nový Jičín se dočká kulturního domu. Ten vznikne rekonstrukcí přístavby Hotelu Praha. Čtyřicet let starý objekt bývalé jídelny je prázdný a chátrá už několik let.

Projektová dokumentace na proměnu přístavby Hotelu Praha na kulturně-společenský dům je na stole více než tři roky. Letos se v rozpočtu města podařilo najít 22,5 milionů korun na 1. etapu rekonstrukce.

“Během července tam začnou přípravné práce a od srpna už začne přestavba naplno, protože chceme stihnout první etapu do zimy a je to reálný termín,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Stavební práce se budou týkat zevního pláště objektu, tedy fasády, zateplení, na které město žádá i dotace, a částečně technologií.

Přístavba, která sloužila jako jídelny a internát pro učňovskou školu, byla k historicky cennému Hotelu Praha přilepena před čtyřiceti lety. Betonové budově v centru nezabránilo ani to, že Nový Jičín byl v té době, v roce 1967, vyhlášen městskou památkovou rezervací.

“Novojičínští si oddychli s tím, že už se nebude dále bourat v centru tohoto nádherného města. Bohužel, ještě na sklonu 60tých let byla sanována část Úzké ulice. Je předpoklad, že tyhle plány byly ještě předtím, než byla prohlášena městská památková rezervace. A samozřejmě tlak tehdejších vládnoucích špiček směřoval k tomu, aby taková novodobá jídelna byla vystavěna,” podotkl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Stravovacím účelům přestala sloužit na sklonku 20. století. Dle aktuálního projektu se promění v kulturní sál s kapacitou 300 lidí. Práce na interiéru začnou z kraje následujícího roku.

“Reálný termín, kdy bude kulturní dům hotov, je přelom podzimu a zimy roku 2019. To znamená, že by tam příští rok mohla začít plesová sezona,” upřesnil starosta.

Konat se tu budou také koncerty, konference a další společenské akce. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy