Původní Valaška zachycená objektivem fotografky

Návštěvnické centrum připravilo na léto novou výstavu fotografií. Centrem pozornosti všech snímků je ovce, respektive plemeno 500 let staré Valašky.

Autorka snímků Jana Vybíralová propojila v této výstavě několik svých zálib - fotografování - vztah k lidovým tradicím a k ryzí člověkem co nejméně zasažené přírodě.

“Já strašně miluji Valašsko, to je má srdeční záležitost, tam mám kořeny, od tama pocházejí mí prarodiče a strávila jsem tam krásné dětství,” vyznala se Jana Vybíralová, autorka fotografií.  

S krajinou jejího dětství je také spojeno původní plemeno ovce Valaška, kterému je výstava věnována, a jemuž na konci 20. století hrozilo vyhynutí. Výstavu proto pojmenovala “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá”. Většina fotografií vznikla na statku Bludička v Bludovicích, který se záchraně a chovu tohoto plemene věnuje 20 let.

“To je krásné na těch zvířatech, že ony ze sebe nic nedělají. Vy je fotíte tak ryzí, jak jsou. ty ovečky o to nestojí, ony nepotřebují vypadat krásně. Ten fotograf se musí jen snažit o to, aby je tím neobtěžoval. Nejkrásnější je, když cítíte, že tam nejste navíc, že vás vzaly mezi sebe, nevšímají si vás, maximálně si vás očichají, ” pousmála se fotografka.  

Výstava je výběrem z fotografií, které zachycovaly ovce Valašky postupně řadu let.

“Tam se mi třeba stane, že fotím nějakou ovečku a jak se prohrabuji v archivu, tak najdu fotku jehňátka, kterou jsem fotila před dvanácti lety, a je to přesně ta dospělá ovce, a to je potom to krásné,” sdělila jana Vybíralová.

Skutečně identifikovat lze jednotlivé ovce právě z toho důvodu, že tyto Valašky nebyly nikdy šlechtěny a každá je originál.

Výstava “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá” v galerii Návštěvnického centra potrvá až do konce srpna.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 19.09. 14:42
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

Milan Přadka
Nový Jičín
od 80 Kč

Detail

Dominik Králík
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků