Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Původní Valaška zachycená objektivem fotografky

Návštěvnické centrum připravilo na léto novou výstavu fotografií. Centrem pozornosti všech snímků je ovce, respektive plemeno 500 let staré Valašky.

Autorka snímků Jana Vybíralová propojila v této výstavě několik svých zálib - fotografování - vztah k lidovým tradicím a k ryzí člověkem co nejméně zasažené přírodě.

“Já strašně miluji Valašsko, to je má srdeční záležitost, tam mám kořeny, od tama pocházejí mí prarodiče a strávila jsem tam krásné dětství,” vyznala se Jana Vybíralová, autorka fotografií.  

S krajinou jejího dětství je také spojeno původní plemeno ovce Valaška, kterému je výstava věnována, a jemuž na konci 20. století hrozilo vyhynutí. Výstavu proto pojmenovala “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá”. Většina fotografií vznikla na statku Bludička v Bludovicích, který se záchraně a chovu tohoto plemene věnuje 20 let.

“To je krásné na těch zvířatech, že ony ze sebe nic nedělají. Vy je fotíte tak ryzí, jak jsou. ty ovečky o to nestojí, ony nepotřebují vypadat krásně. Ten fotograf se musí jen snažit o to, aby je tím neobtěžoval. Nejkrásnější je, když cítíte, že tam nejste navíc, že vás vzaly mezi sebe, nevšímají si vás, maximálně si vás očichají, ” pousmála se fotografka.  

Výstava je výběrem z fotografií, které zachycovaly ovce Valašky postupně řadu let.

“Tam se mi třeba stane, že fotím nějakou ovečku a jak se prohrabuji v archivu, tak najdu fotku jehňátka, kterou jsem fotila před dvanácti lety, a je to přesně ta dospělá ovce, a to je potom to krásné,” sdělila jana Vybíralová.

Skutečně identifikovat lze jednotlivé ovce právě z toho důvodu, že tyto Valašky nebyly nikdy šlechtěny a každá je originál.

Výstava “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá” v galerii Návštěvnického centra potrvá až do konce srpna.

Nahlásit chybu
ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail