Reklama

Původní Valaška zachycená objektivem fotografky

Návštěvnické centrum připravilo na léto novou výstavu fotografií. Centrem pozornosti všech snímků je ovce, respektive plemeno 500 let staré Valašky.

Reklama

Autorka snímků Jana Vybíralová propojila v této výstavě několik svých zálib - fotografování - vztah k lidovým tradicím a k ryzí člověkem co nejméně zasažené přírodě.

“Já strašně miluji Valašsko, to je má srdeční záležitost, tam mám kořeny, od tama pocházejí mí prarodiče a strávila jsem tam krásné dětství,” vyznala se Jana Vybíralová, autorka fotografií.  

S krajinou jejího dětství je také spojeno původní plemeno ovce Valaška, kterému je výstava věnována, a jemuž na konci 20. století hrozilo vyhynutí. Výstavu proto pojmenovala “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá”. Většina fotografií vznikla na statku Bludička v Bludovicích, který se záchraně a chovu tohoto plemene věnuje 20 let.

“To je krásné na těch zvířatech, že ony ze sebe nic nedělají. Vy je fotíte tak ryzí, jak jsou. ty ovečky o to nestojí, ony nepotřebují vypadat krásně. Ten fotograf se musí jen snažit o to, aby je tím neobtěžoval. Nejkrásnější je, když cítíte, že tam nejste navíc, že vás vzaly mezi sebe, nevšímají si vás, maximálně si vás očichají, ” pousmála se fotografka.  

Výstava je výběrem z fotografií, které zachycovaly ovce Valašky postupně řadu let.

“Tam se mi třeba stane, že fotím nějakou ovečku a jak se prohrabuji v archivu, tak najdu fotku jehňátka, kterou jsem fotila před dvanácti lety, a je to přesně ta dospělá ovce, a to je potom to krásné,” sdělila jana Vybíralová.

Skutečně identifikovat lze jednotlivé ovce právě z toho důvodu, že tyto Valašky nebyly nikdy šlechtěny a každá je originál.

Výstava “Původní Valaška - ovečka skromná a zároveň hrdá” v galerii Návštěvnického centra potrvá až do konce srpna.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu