Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zásadní opravy se týkají pěti chráněných domů

Radnice pokračuje v opravách dalších domů v historickém jádru. Přímo v centru na náměstí teď zakrývá lešení několik fasád nemovitých kulturních památek.

Obnova fasády, oprava klempířských prvků a výměna oken. To jsou stavební zásahy, kterými v tuto chvíli prochází hned několik domů v městské památkové rezervaci.

“V letošním roce budeme zásadním způsobem opravovat hned pět domů v městské památkové rezervaci, dalších deseti se budou týkat opravy drobnějšího charakteru nebo zpracování projektových dokumentací na budoucí opravy,” uvedla Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

Konkrétně do tří domů na náměstí, na kterých už nyní probíhají stavební úpravy, směřují přes 3 miliony korun, téměř 800 tisíc korun pokryje dotace z ministerstva kultury. Renovace jejich exteriérů by měla končit v srpnu. Další dva domy v centru, na Masarykově náměstí a na ulici Generála Hlaďo, teprve na zahájení prací čekají. Další výrazné investice putují také do oprav, které budou probíhat uvnitř některých objektů, zejména krovů a střech.  

“Město si samozřejmě uvědomuje význam městské památkové rezervace a snaží se postupně jednotlivými kroky domy opravovat,” dodala místostarostka.  

Původně renesanční a barokní kamenné domy, které lemují náměstí, tu vyrůstaly během 2. pol. 16. století. Následně byly v 18. století po ničivých požárech přestavěny.

“Každý z domů na novojičínském náměstí má svou historii spojenou s různými majiteli, kteří jsou známí již od šestnáctého století,” připomněl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska

Tyto památkově chráněné budovy v historickém jádru se také řadily mezi 45 právovarečných domů, které symbolizovaly význam města v rámci celého panství.
ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 25 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 25 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků